Fotovoltaika

Vítejte ve světě chytrého měření spotřeby energie!

Prostřednictvím chytrého měření lze rychle a aktuálně zjistit, který konkrétní přístroj je největším „požíračem“ energie a proč, v kterých prostorách se zbytečně topí, respektive kde svítí světla zbytečně.

Změny v německé energetice bude tlačit na růst cen proudu, což může být motorem inovací při jejich efektivním využívání.

Radomír Šimek 17.2.2012

Nové fotovoltaické žně přilákaly velkoinvestory

Občanské solární střechy přijdou zkrátka. Podnikatelé objevili, že obří střešní panely lze rozdělit po 30 kilowattech a vyrábět o sto šest.

Zfackovaná fotovoltaika na střechách znovu ožívá

Už bez konkurence velkých zlatokopů si mohou rodiny v polovině republiky přilepšit výrobou elektřiny ze slunce. Ale až za 15 let.

Čestmír Klos 27.1.2012

Polské eldorádo z výstavby větrných elektráren

Kvůli státním a unijním dotacím je údajně polská podpora obnovitelných zdrojů energie nejdražší v Evropě. Změní se to v budoucnu?

Zelená vize černouhelných dolů může odlehčit českým drátům

Němci našli řešení, jak využít těžební lokality a zachovat část pracovních míst. Přečerpávací elektrárny mohou snížit i riziko blackoutu.

Zaplatí solárníci dvakrát za recyklaci fotovoltaických panelů?

Neopraví-li se hrubá chyba v zákoně o podporovaných zdrojích energie, který už dorazil do Senátu, může po schválení vyvolat vlnu arbitráží.

Vitásková: Na fotovoltaické elektrárny si posvítím

Nová předsedkyně Energetického regulačního úřadu odmítá podporovat obnovitelné zdroje energie, které se zvrhnou v developerské projekty.

István Léko 19.11.2011

Cenová kouzla s elektřinou kvůli fotovoltaice

Povzbuzeni nálezem Ústavního soudu, který zrušil retroaktivní změny v systému stavebního spoření, začínají majitelé solárních elektráren po státu vymáhat peníze odvedené během prvních tří měsíců platnosti nové daně.

Co stát vybere na dani ze solárních elektráren, zdanění bezplatných povolenek a z poplatků za zábor půdy, vrhne na snížení ceny elektřiny.

Zelená antikoncepce. Jak zadusit drobné výrobce elektřiny.

Sněmovnou projednávaný zákon o podporovaných zdrojích energie má zásadní vadu - obnovitelné zdroje nejenže nepodporuje, ale ohrožuje.

Solární návrh projedná Ústavní soud asi nejdřív v listopadu

Premiér Petr Nečas požádal o měsíc navíc na vyjádření v otázce fotovoltaické legislativy, lhůta mu nyní končí poslední říjnový týden.

Čunek píše Nečasovi: Kdo může za drahý solární boom?

Premiér odpovídá, že poslanci, kteří odhlasovali zákon o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. A také Evropská unie.

Aby bylo dost šťávy pro elektromobily?

Návrh státní energetické koncepce počítá s tím, že by se podíl jádra na výrobě elektřiny měl vyšplhat během 50 let nad 80 procent.

Loňský fotovoltaický finiš vyšetřuje policie

Podle Hospodářských novin se o způsob, jakým byly připojovány na konci minulého roku solární elektrárny do sítě, zajímá policie.

Solární stop-stav v ČR: Komise jedná se zástupci Česka

Právníci Platformy pro OZE informovali, že Evropská komise z jejich popudu začala jednat s českými úředníky o solárním stop-stavu

Vláda vrací úder solárním investorům. Razantní obraně velí Šnábl.

Poradce ministra financí Radek Šnábl je hlavním architektem státní solární defenzivy.

Aktualizováno. Plány nejsou nijak ustrašené ani váhavé. Advokátním kancelářím zastupujícím investory se určitě líbit nebudou.