Fotovoltaika
Elektrárenský gordický uzel IV: Za lepší trhy s elektřinou

Bílá kniha, která zkonkretizuje, jak budou Němci v budoucnu řešit možný nedostatek flexibilních zdrojů elektřiny, se zdržela. Na její zhodnocení si bohužel musíme ještě počkat. Mezitím Jakub Kučera analyzuje pět možností, jak trhy s elektřinou zefektivnit.
Elektrárenský gordický uzel III: Mechanismus zvaný kapacitní
Nárůst obnovitelných zdrojů elektřiny může přinést nedostatek flexibilních zdrojů k vyvažování neflexibilního větru a slunce. Že se opět vyplatí některé flexibilní zdroje elektřiny, mohou zajistit speciálními platbami takzvané kapacitní mechanismy.
Kogenerace není módní vlna, ale perspektiva do budoucnosti

Uspořádání energetiky, kdy na jedné straně budou OZE a na druhé regulovatelný výkon, má logiku. Základního výkonu z jaderných elektráren bude třeba čím dál méně.
Lex energeticus: Zásah energetických a poradenských společností

V novele energetického zákona není obtížné odhalit linku zadání: ministerstvo průmyslu a obchodu – konzultační firma – energetičtí podnikatelé. A nazpět. Všichni mohou uplatnit svá přání a priority, což činí. Tam, kde se to nepodařilo, přichází poslanecký pozměňovací návrh.
Česká (nano)stopa v budoucnosti solárních panelů

Je mu teprve pětatřicet let, bádá v Pardubicích, ale ve svém oboru se podílí na určování nejžhavějších světových trendů. Specializací českého elektrochemika Jana Macáka je vývoj nanotrubic z oxidu titaničitého.
Až nás k prolomení limitů těžby dotlačí Německo...

Dvě témata diskusí o energetice v Německu a Česku spolu nesouvisejí jen zdánlivě: zostření sporu mezi Bavorskem a německou vládou o postavení spojovacích vedení velmi vysokého napětí mezi severem s větrnými elektrárnami a průmyslovým jihem. A u nás otázka prolomení těžebních limitů.
Alena Vitásková: Bez ruského plynu to nepůjde

Dohodla jsem se na společném postupu s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem, navzdory tomu čelím obviněním od některých jemu podřízených státních zástupců, říká mimo jiné v rozhovoru předsedkyně Energetického regulačního úřadu.
Optimální je mix centrálních a decentrálních zdrojů energie
Je zastáncem jaderné energetiky, ale výrobky jeho firmy Tedom pomáhají budovat decentralizovanou energetiku. Největším odběratelem kogeneračních jednotek jeho společnosti je protijaderné Německo. „Kritizujeme Němce, ale ti jsou daleko před námi,“ říká v rozhovoru Josef Jeleček.
Německo: Je cílem energetické změny i potlačit korporace?

Na německém energetickém trhu působí čtyři velké firmy – E. ON, RWE, EnBW a švédský Vatenfall. Podle kritiků jsou příliš spojené s jádrem a uhlím. Nedokážou se přizpůsobit novému světu obnovitelných zdrojů – v Německu zejména solárních a větrných elektráren. A mimo jiné prodělávají i proto, že se vyznačují starým myšlením.
Vladimír Dlouhý: Sankce vůči Rusku fungovat nebudou
V Česku se mluví o sankcích vůči Rusku více než v jiných zemích. Nyní jsou opět v centru pozornosti. Dle prezidenta Hospodářské komory se v Česku tématu sankcí chytili ti, kteří v nich objevili příležitost, jak něco prosadit.
Na Česko se valí nová arbitráž

Arbitráž se společností Anglia Auto Accessories je jednou ze čtyř, které loni mezinárodní investoři Česku nahlásili jako potenciální hrozby. Britský občan a majitel firmy Ivan P. Busta chce odškodné za zmařenou investici do továrny na Moravě.
Diskuse o bioplynových stanicích: Až zazní správné údaje...

Bioplynky jsou pro zemědělce, krajinu i občany pozitivní. Využívání energie z nich se masivně nepromítá do rozpočtů rodin, píše Petr Havel.
Energetický expert: Samotný přechod na obnovitelné zdroje nestačí

Podstatná je celoevropská dimenze energetiky, míní šéf energetické sekce Strany zelených a projektant společnosti ČEZ Milan Šimoník.
Dostavba Temelína: Kdy, když ne teď?

Vedení ČEZ nedávno oznámilo, že rozhodnutí o výstavbě třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Temelín se odkládá. Při pohledu na životnost dnešních zdrojů pro výrobu elektřiny by se však mohl takový postup České republice do budoucna vymstít. Proto je potřeba zahájit přípravu jaderných bloků co nejdříve. A kdy jindy, než teď, kdy je u nás ekonomická krize? Argumentuje konzultant v oblasti energetiky František Hezoučký.
Kdo zavinil solární tunel? Policie to neurčí aneb Chaos „já ne, to ty“.

Cestu do fotovoltaického pekla dláždily dobré i špatné úmysly. Otázka, kdo za to může konkrétně, zůstává nezodpovězena.