Fotovoltaika
Po roce 2025 se v Rakousku nebude vyrábět žádná elektřina z uhlí

Podle rakouského energetického experta Güntera Pauritsche Rakušané používají jako Němci pojem Energiewende, ale pokračují ve své dřívější politice. Rakousko nemá jaderné elektrárny, jen uhelné a 70 procent elektřiny vyrábí z obnovitelných zdrojů energie. Rakouská fotovoltaika se na rozdíl od Česka rozbíhá až nyní, říká v rozhovoru.
Zelené Německo, ušmudlané Česko?

Dle médií se zdá, že v souboji Německa s Českou republikou o ekologičtější zemi v energetice vítězí náš soused. Každá statistika „zelenosti“ však má slabiny. Při srovnání energetické politiky obou zemí je lepší sledovat jejich uvažování o energetice než kritéria pro „zelenost“.
Spalování uhlovodíků nelze vinit ze všech potíží s ovzduším
Světová banka vyhlásila moratorium na úvěry pro těžbu a dopravu ropy a plynu. Toto politicko-ekologické rozhodnutí změní globální ekonomiku. Myslí politici a ochránci životního prostředí na blaho lidstva, nebo člověka?
Deep state Alenu Vitáskovou nezlomil

Příběh bývalé šéfky Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové, již po více než pěti letech Vrchní soud v Olomouci zprostil obžaloby, varuje. Měli by si jej prostudovat všichni, kdo se rozhodnou postavit se i dnes silné struktuře zvané deep state. Zda jim bude stát za to statečně bojovat, nebo zalézt do boudy a přestat štěkat.
Alena Vitásková vítězí nad solárními barony. Soud ji osvobodil

Exšéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková věřila, že v kauze dvou solárních elektráren bratří Zemků o její osud usilovala justice na řízenou objednávku. Případ se vlekl od roku 2013, nepravomocné odsouzení na 8,5 let přišlo předloni, konečný verdikt Vrchního soudu v Olomouci, pravomocné osvobození, ve středu 17. ledna.
Drzá holka Vitásková skončila – po šesti letech šéfování

V pondělí 31. července uplynul poslední den mandátu Aleny Vitáskové coby předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Za její éry úřad dosáhl nebývalé čilosti v podávání podnětů policii, především kvůli licencím pro sluneční elektrárny.
Investiční otázka pro Česko: Jaderné elektrárny, či úložiště?

Na jaderné elektrárny a současně na jaderné úložiště český stát nikdy nebude mít peníze. Řešením je přednost výstavbě trvalého úložiště. Každý by si měl uklízet před vlastním prahem, ČEZ nevyjímaje.
Ozonovou maturitu jsme zvládli. Uspějeme v klimatické státnici?

Letos je tomu 30 let, kdy začala úspěšná globální reakce na poškozování ozonové vrstvy freony a dalšími látkami. A ta od začátku tohoto století sílí. Budeme za 30 let podobně vzpomínat na řešení klimatických změn?
Svět chce obnovitelné zdroje energie

Česko-rakouský podnikatel Georg Hotar řídí společnost Photon Energy, jež se vedle výroby elektřiny ze solárních panelů zaměřuje i na jejich údržbu. Ani její portfolio není výhradně české a má globální ambice. Hotar v rozhovoru přibližuje plány a vývoj solárního průmyslu u nás a ve světě. Podle něho soláry vyžadují soustavnou péči.
Energetika stojí na rozcestí. A všechny cesty vedou do pekel

Zdá se, že bitvy o zdroje fosilních paliv a uranové rudy utichnou, a začnou boje o vodní zdroje. Evropskou spotřebu energií ovlivňuje demografie a technologický pokrok. Prezident USA Donald Trump se odmítnutím amerického podpisu pod pařížskou klimatickou dohodou ukázal jako politik plnící sliby svým voličům.
Trhy s elektřinou přinášejí rozporuplné informace

Proti rozvoji obnovitelných zdrojů energie a německé energetické revoluci stojí neudržitelnost současného systému. Ve hře je i decentralizace, kdy si každý elektřinu vyrobí sám, ale budují se i větrné farmy na moři a „elektrické dálnice“ pro přenos. Její ceny na burze klesají, ale domácnosti za ni platí stále více.
Solárníci dluží Čechům miliardy. Stát zůstává laxní

Dalších čtyři sta milionů korun, dohromady miliarda. Tolik už činí suma, kterou fotovoltaici neměli dostat, a stát nedělá nic pro to, aby ji získal zpět. Jde přitom o peníze, na které se skládaly české domácnosti a firmy. Energetická inspekce i regulátor tvrdí, že jim zpětné vymáhání podpory nepřísluší.
Solární elektrárna jako symbol korupce

Černá stavba sluneční elektrárny v Bílině souvisí s vytunelovanou kampeličkou Metropolitní spořitelní družstvo (MSD), přičemž nešlo o žádné manažerské pochybení – obrovské hodnoty úvěrů z MSD směřovaly ke spřízněným firmám a v mnoha případech skončily v zahraničí. Ve dvanáctimiliardovém krachu může mít prsty podsvětí ze severu Čech.
Z Evropské unie fouká obnovitelný vítr

Evropská komise představila legislativní návrhy, jež mají naplnit klimaticko energetické cíle EU pro rok 2030. Patří mezi ně směrnice na podporu obnovitelných zdrojů energie. Ty je třeba u nás oživit nejen kvůli ní samé, ale především v našem zájmu.
Chytrá řešení pro domácnosti aneb Jak ušetřit na elektřině

Dnes stále více firem nabízí chytrá řešení pro domácnosti, která se sama postarají o pokles účtů za energie. Do roku 2020 se očekává jejich mnohonásobný nárůst. Nezbytný předpoklad – připojení k internetu – má už doma skoro každý.