Fotovoltaika
V diskusi o jaderné energetice nelze opomíjet nepříjemná témata

Účastníci online konference Institutu equilibrium o budoucnosti české energetiky ve svých projevech obhajovali středoevropský energetický skanzen namísto moderních směrů.
Dovoz zemního plynu je bezpečnější než jaderné palivo z Ruska

Úspěšná a rozsáhlá diverzifikace dodavatelů zemního plynu do Česka je podmínkou strategických úvah o rozvoji českého plynárenství v každé verzi energetické politiky.
Environmentalisté nechápou antifašistický rozměr ekologické krize

Environmentalisté nevidí, že božské na člověku je, že ničením přírody se z ní vyhání, a nutí se změnit svou přirozenost. Jen jádro odpovídá této lidské přirozenosti, neboť dokáže člověka od přírody odpoutat. Jádro ekologické krizi pokorně naslouchá.
Dědictví solárního průšvihu znemožňuje dosáhnout bezemisní energetiky

Stát bude muset už v tomto desetiletí podpořit další solární a větrné elektrárny a bioplynové stanice – i dostavba jaderné elektrárny Dukovany může vyžadovat peníze z rozpočtu či od lidí. Někdo by měl říct, proč se to dělá.
Bezuhlíková neutralita je ideologie. Problémy racionálně neřeší

Nikdo nezpochybňuje, že nastává období částečného oteplování, ale je třeba tento problém řešit odborně, nikoli ideologickým aktivismem. A také, aby si jej nepřivlastnili zelení aktivisté ani legislativní tuneláři.
Oslepující zelená nenávist

Klimatičtí aktivisté a aktivističtí klimatičtí vědci zahájili kampaň proti filmu režiséra Jeffa Gibbse a producenta Michaela Moora Planet of the Humans (Planeta lidí), jenž ukazuje pokrytectví a nesmyslnost zelené energetiky.
Podpora fotovoltaiky má být nižší až o deset miliard ročně

Solárníci by kvůli přiškrcení dotačního penězovodu mohli přijít o nemalé peníze. Dle vlády mají oproti jiným výrobcům zelené energie špatný poměr cena/výkon. Omezení podpory fotovoltaiky není namířeno proti firmám, jež vyrábějí jiné druhy ekologické energie, třeba vodní nebo větrné elektrárny. Spíše jde o částečné narovnání podmínek.
Chci se primárně soustředit na budování důvěry v KDU-ČSL

Nový předseda KDU-ČSL Marian Jurečka v rozhovoru říká: „Každé mamince za vychované dítě 500 korun měsíčně navíc k penzi.“
Ruský plyn do Evropy, obnovitelné zdroje, Německo a sankce USA

Výstavba plynovodu Nord Stream II dostala ránu poté, co Senát USA schválil rozpočet na obranu, jehož součástí je i zákon o sankcích vůči firmám, které mají něco společného s tímto projektem. Podle Vratislava Ludvíka není náhodou, že jsou sankce formulovány v zákoně o výdajích na obranu.
Chytrý zákazník bude třeba i prodávat energii

„Dosud distributor jen přenáší energii, do budoucna může poskytovat služby,“ říká René Neděla, náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku.
Nejvyšší správní soud: Solární elektrárna Chýnov ČEZ nebyla hotová

Nejvyšší správní soud v listopadu definitivně stvrdil, že solární elektrárna Chýnov polostátní firmy ČEZ v roce 2009 nefungovala, tudíž pobírala neoprávněnou výši podpory. To znamená, že pokuta 1,9 milionu, již za neoprávněné čerpání zeleného bonusu dostal ČEZ od Státní energetické inspekce, platí. Pro ČEZ jde letos už o druhou ránu.
Éra uhlí končí

K čistšímu vzduchu přispělo i odsíření uhelných elektráren, do nějž ČEZ investoval stovky miliard korun. Tím cesta nekončí, říká v rozhovoru Ladislav Štěpánek, člen představenstva.
Na 130 světových bank bude více podporovat zelenou energetiku

Více než 130 světových bank se dohodlo podporovat udržitelné bankovnictví. Cílem iniciativy je omezit financování projektů a společností, které podnikají v oblasti fosilních paliv, jako je uhlí, ropa či zemní plyn, a více podporovat nízkoemisní a obnovitelné zdroje energií. V Česku se zapojí Komerční banka či ČSOB, další to zvažují.
Díky moderní vědě by klimatické problémy mělo být možné vyřešit

Podle některých klimatických alarmistů, pokud okamžitě nesnížíme produkci skleníkových plynů, do 30 či dokonce deseti let zanikne naše civilizace. I bez lidstvem vyvolané změny klimatu nás však příroda ohrožuje.
Na zelený a chytrý stát musí jít 400 miliard korun z EU pro Česko

V Česku se rodí národní investiční plán a nové eurodotační období. To první musí reflektovat, nač z druhého půjdou použít subvence. Přitom do inovativních a ekologických projektů musí jít 75 procent z asi 512 miliard korun, jež Česko z EU dostane v letech 2021 až 2027. Všechny však nejsou připravené natolik, aby je šlo brzy provést.