Fašismus
Stoupenec pravice by měl být antifašistou. A levice antikomunistou

Na tom, že nacistický režim byl zločinný, zvrácený a zavrženíhodný, panuje v podstatě společenská shoda. Proč to neplatí i o komunismu?
Environmentalisté nechápou antifašistický rozměr ekologické krize

Environmentalisté nevidí, že božské na člověku je, že ničením přírody se z ní vyhání, a nutí se změnit svou přirozenost. Jen jádro odpovídá této lidské přirozenosti, neboť dokáže člověka od přírody odpoutat. Jádro ekologické krizi pokorně naslouchá.
Transporty do lágru s posvěcením Tisa

Záběr s prezidentem samostatného Slovenského státu, katolickým knězem Jozefem Tisem (1887–1947), který byl letos k vidění třeba u výpadovky z Levoče do Popradu, je reklamou na film Správa.
K čertu s Antifou!

S masivní propagandou krajně levicového a anarchistického hnutí Antifa se v evropských velkoměstech setkáváme často. Nálepka, která ho posílá k čertu, je kousek od pražského Karlova mostu a málokdy se vidí.
Běloruská volební tvořivost

Na plakátu na pražské zdi je předsedkyně běloruské Ústřední volební komise Lidia Jermošinová, která prezidentovi Alexandru Lukašenkovi zajišťuje drtivá volební vítězství. Obrázek fašistky s roubíkem ilustruje písničku Sex s Jermošinovou. Interpret Antos Zvyčajny konstatuje, že se mu podařilo splnit očekávání partnerky na 85 procent.
Budoucnost v režii hnutí Antifa

Nepracovat, neplatit daně, zrušit stát, policii, armádu, otevřít hranice, aby nelegální migranti mohli jít, kam se jim zachce, přitom zajistit luxusní život pro každého – to představuje kromě deklarovaného boje proti fašismu a rasismu budoucnost v režii hnutí Antifa. Snímek pochází z Drážďan, kde je hnutí Antifa je mimořádně aktivní.
Progresivní liberálové nedokážou Viktoru Orbánovi odpustit úspěch

Brusel a většinu evropských médií ovládají progresivní liberálové, kterým konzervativní postoje maďarského premiéra Viktora Orbána vadí, a běsní, protože je prosazuje doma i v zahraničí.
Federico Fellini uměl pro své filmy najít originální představitelky

Žena je dle legendárního italského režiséra Federika Felliniho, od jehož narození v lednu uplynulo sto let, nadaná mnohem větší životaschopností než muž, a je i prozíravější. Možná by se však i Fellini dnes dočkal obvinění ze svádění hereček.
Plánované hospodářství aneb Cesta k nevolnictví po 75 letech

Rakouský ekonom a britský občan Friedrich August Hayek (1899–1992) ve své knize Cesta k nevolnictví, od jejíhož prvního vydání letos uplynulo 75 let, svým názorovým oponentům nepřisuzoval špatný záměr, ale intelektuální omyl.
V bezbřehé oslavě liberální emancipace je třeba být opatrný

„Velebme liberalismus za emancipaci, je třeba jej za ni velebit, protože leccos skutečně dobrého přinesla. Jen nezapomínejme, co všechno lidem vzala. Kráčíme vpřed, ale ne vždy nahoru,“ říká v rozhovoru americký konzervativní myslitel Patrick Deneen.
Přestaňme být posedlí fašismem

Skutečným nebezpečím, jemuž jsou západní společnosti vystaveny, není fašismus ani návrat do třicátých let 20. století, ale rozmělnění demokracie, její vyprázdnění, ritualizace, čehož názorným příkladem je maďarský premiér Viktor Orbán, konstatuje v rozhovoru britský teoretik fašismu a emeritní profesor moderních dějin Roger Griffin.
Tomáš Halík klesá na úroveň zavilých ideologů
Tomáš Halík, zdatný rétor a sečtělý vzdělanec, autoritativně oznamuje, které názory jsou na úrovni a které nikoli. Filozofickou schopnost rozlišovat zrno od plev však lze získat jen teoretickým odůvodňováním.
Reprezentativní demokracie, jakou jsme znali, nefunguje

Britský politický filozof David Runciman loni upoutal pozornost svou knihou How Democracy Ends. Jeho diagnóza demokracie je na první pohled krutá: stárne, přestává odpovídat současné společnosti. V rozhovoru však pesimismus odmítá.
Jak multikulturalismem subtilně ovládat společnost

Označování odpůrců populismu za liberály a populistů za fašisty neodpovídá realitě. Nejde totiž o střet liberálních a neliberálních sil, ale dvou postliberálních demokratických konceptů – multikulturně zaopatřovacího s národním.
Německo sleduje mezinárodní trend ohrožující demokratický systém

Rok po volbách nastává v Německu odklon k politické scéně složené z úzce zaměřených uskupení s volebním potenciálem okolo 20 procent. Demonstrace v Chemnitzu ukázaly, že největším problémem není nástup fašismu, ale selhání právního státu.