Evropský soud pro lidská práva

Evropský soud pro lidská práva potvrdil tradiční rodinu

Přetahování se o právo.

V rozsudku z letošního 6. června ve věci Chapin a Charpentier proti Francii Evropský soud pro lidská práva (ESLP) potvrdil pravomoc států podléhajících jeho jurisdikci neumožnit manželství párům stejného pohlaví. Zejména s ohledem na výklad pojmu rodinných příslušníků je střízlivost ESLP na místě.

Vavřinec Klener 29.8.2016

Povinné očkování: Dokud nemoci nezmizejí...

Soudy aktuálně řeší, zda povinná očkování musí stanovit přímo zákon, či „jen“ prováděcí vyhláška. Postačuje jim, stanovuje-li očkovací povinnost „právo“. Zdá se však, že ani případné opačné rozhodnutí by nepřineslo rozuzlení. Byl by jím vývoj zcela neškodných očkovacích látek, u nichž budou negativní vedlejší účinky nulové? Není pravděpodobnější, že dříve budou vymýceny nemoci, proti nimž se očkujeme? Ptá se právník Miroslav Uřičař.

Pavel Zeman: Na protikorupčním speciálu trvám

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se nebojí nepříjemných rozhodnutí, protože údajně nemá co ztratit.

Žalobci, kteří mají zkušenosti se složitými korupčními kauzami, následně pracují rychleji a lépe, vysvětluje nejvyšší státní zástupce.

Kdo je a není Rom? Návod České školní inspekce.

Kolik osob v dívčině okolí se asi musí dohodnout na tom, že je Romka? Ilustrační foto.

Na počátku byl boj o lidská práva diskriminovaných Romů, který se ale nyní povede jejich povinným sčítáním a prazvláštní selekcí.

PRISM je prý v pořádku, neboť je v souladu s dohodou Safe Harbor

Irové tvrdí, že když se Evropská unie zabývala před třinácti lety dohodou Safe Harbor, americký program PRISM předvídala a akceptovala.

Vládnout si neumíme. Evropo, vrať se!

Stvořili jsme ústavní systém, který by jinde při určité vyspělosti společnosti mohl fungovat, ale pro nás je prokazatelně nedostatečný.

Prezidentská amnestie: Atentát to byl

Atentát na spravedlnost a právní stát. Pachatelem je prezident republiky, komentuje amnestii vyhlášenou hlavou státu Roman Joch.

Milý ovčane, vítej v roce 2013!

Předsevzetí, že se nebudu rozčilovat kvůli politice, vydrželo 13 hodin – do novoročního projevu prezidenta, píše Patrik Nacher.

Patrik Nacher 4.1.2013

Radosław Sikorski krotí euroskeptiky

Šéf polské diplomacie se při konferenci v Oxfordu obul do Velké Británie. Mimo jiné poznamenal: „Sami už nebudete natolik zajímaví.“

Kritický průvodce bruselským labyrintem

Z dějin víme, že až dosud se všechna impéria rozpadla kvůli nadměrné rozpínavosti a vnitřním protikladům. Možná totéž čeká i Evropskou unii.

Petr Pietraš 11.6.2012

Azyl pro Tymošenka? Sledujte stopu peněz!

Manželé Oleksandr a Julija Tymošenkovi „zázračně“ zbohatli za „prichvatizácie“ v 90. letech, když se dali do energetiky a monopolizovali distribuci plynu na Ukrajině.

Stejné argumenty o obavách z politicky motivovaného trestního stíhání jako manžel odsouzené ukrajinské expremiérky používá Radovan Krejčíř.

Jan Schneider 12.1.2012

Mučit, nebo nemučit?

Státem posvěcené mučení bylo dlouho považováno za vyřešené téma. Přesto se stalo znovu předmětem diskusí. Je to skutečně tak velké zlo?

Britové zvažují zásah do chodu Evropského soudu pro lidská práva

Rozhodnutí ESPL by podle některých britských politiků mohla být přehlasovatelná členskými zeměmi Rady Evropy.

Nepolitický Chodorkovskij a vzkaz do Prahy

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku odmítl tvrzení Michaila Chodorkovského a jeho obhájců, že je vězněm politickým.

Ani role opoziční politické síly nezaručuje imunitu proti trestnímu stíhání. Pěkná darda i všem údajně „z politických motivů“ stíhaným Čechům.

Ex-šéf Formule 1 – britští novináři 1:1

Podle Evropského soudu pro lidská práva nemusejí novináři předem informovat aktéry svých článků, že o nich napíšou.