Etnologie

Na Altaji se dosud k léčbě koronaviru často používá přírodní medicína

Tereza Hejzlarová, etnoložka, jeř působí na Univerzitě Palackého.

„Republika Altaj byla v jednu chvíli poslední oblastí v Rusku, kde se koronavirus neobjevil. Proto začali Altajci říkat, že je prý chrání princezna z Ukoku, která nedovoluje proniknutí zla do našeho světa,“ říká v rozhovoru Tereza Hejzlarová z Univerzity Palackého.

Tetování vězňů často odhalí celý jejich život

Vězni a kérky, to patří k sobě (Francie, 20. století).

Etnoložka Alena Lochmannová provedla v letech 2013 až 2017 sondu do tetování v pěti českých věznicích s ostrahou. Při tomto výzkumu absolvovala 102 rozhovorů s tetovanými vězni a 70 dalších s úředníky, strážníky či kaplany. Její kniha Tělo za katrem už je skoro hotová.

Expert na migrace: Multikulturalismus někdy funguje

Zdeněk Uherek

„Ind nepřichází do Británie, aby se stal Angličanem, ale aby se tam stal bohatým Indem,“ říká v rozhovoru etnolog Zdeněk Uherek. K teroristickým útokům v Paříži pak dodává: urážet cizí bohy není moudré, což ví každý etnolog.

Jak psát o vědě? Nebojme se hloupých otázek.

Momentálně nejslavnější fyzik světa, profesor Peter Higgs, se takto v roce 2008 vyfotil před experimentem CMS v ženevském CERN, který měl napomoci k hledání Higgsova bosonu.

Tvrdé jádro vědecké komunity bývá na zjednodušování „svých“ komplexních témat háklivé, média zase lpějí na čtivosti.

Martin Rychlík 13.3.2013

Štědroň, potlač, krystyndle a všechny dary světa

Fenomén dávání darů není žádným dáváním, ale vyžaduje si oplácení téhož. Něco se dává za něco; vlastně i o Vánocích a v případě dětí.

Etnolog Miloslav Stingl: Po „konci světa“ si půjdu na poštu pro důchod

Miloslav Stingl je na počátku životní osmdesátky, ale paměť má stále jako geniální mladík. Výrazné sluneční brýle, jež občas nosí, jsou památeční. Má je v upomínku na svého tatínka.

Legendární cestovatel a spisovatel v rozhovoru s ČESKOU POZICÍ vzpomíná na své toulky Oceánií, o nichž vydal už svou 44. knihu.

Sex je věda

Elektronická encyklopedie představuje i pojmy tak exotické, jako je simulované těhotenství mužů nebo formy ženské obřízky i rodinně-společenské instituce a formy manželství.

Vzrušují vás šrouby? I nejbizarnější chování je součást určité kultury. Kolosální encyklopedie pro zvědavce i vědce je k dispozici na webu.

Český indián s příjmením Frič putuje do Prahy

Rodolfo Ferreira Frič zdědil po svém dědečkovi A. V. Fričovi spisovatelské nadání.

V Paraguayi žijí „čeští“ indiáni. Příští týden se jeden z potomků cestovatele A. V. Friče podívá do vlasti svého slavného dědečka.

Češi umějí spočítat, kolik kde může vymřít druhů

Zebra stepní (Equus quagga) je nejrozšířenějším druhem zeber. Její vzácnější poddruh, zebra kvaga (Equus quagga quaga), který měl pruhování jen na hlavě a na krku, dnes už vyhynul.

Ekologové publikovali v časopise Nature studii, která nastiňuje univerzální matematický vztah mezi počtem druhů a plochou.

Za vším hledej krávu aneb Antropologové na hnojárně?

Jedním z nejslavnějších pasteveckých etnik, jež antropologové zkoumali, jsou Nuerové v Súdánu. Dobytek je pro ně vším. Pomáhají cizokrajné poznatky modernímu zemědělství?

Na serveru Britské listy se diskutuje, zda na Českou zemědělskou univerzitu patří třeba i antropologický výzkum v Kyrgyzstánu.

Turisto, táhni!

Jednoznačný vzkaz všem globálním turistům pod barcelonským vrchem Montjuic.

Je masový turismus zlem moderní doby? Ničí svět, ohrožuje globální klima a zabíjí kulturní rozmanitost, anebo přináší i nějaká pozitiva?

Jen kvalita nestačí. Kdo leští českou vědu a výzkum v zahraničí?

Skutečně jsme na tom v mezinárodním srovnání excelentního výzkumu tak špatně?

České univerzity požadují více podpory od ambasád ve světě; ministerstvo zahraničí a CzechInvest chtějí hrát i na krajanskou notu.

Vážený ministře školství Dobeši, píši Vám ve věci vlastenčení...

Ministr školství Josef Dobeš vyzývá k vlastenčení, ale tak trochu archaicky.

Může nám a našim dětem současný ministr školství kázat o etice, vzdělanosti a vlastenectví? Kde k tomu vůbec bere autoritu?

Martin Rychlík 15.10.2011

Základy geometrie jsou zřejmě univerzální, znají je i amazonští Indiáni

Indiány Mundurukú s geometrickým tetováním portrétoval již Hércules Florence v 19. století. Nyní si jejich schopnosti vnímat prostor ve tvarech všimla i psychologie a kognitivní vědy.

Mladíci kmene Mundurukú dokážou už ve věku sedmi až třinácti let vnímat body, přímky a prostor stejně jako lidé ze Západu.

Proč se maturanti vyhýbají překážkám?

V pohodě. Náročnější variantu testu z matematiky si zvolilo jen 3,3 procenta studentů.

Důvody zcela minoritní volby těžké maturitní zkoušky nejsou jen pragmatické, roli hraje též celospolečenská ztráta pozitivních vzorů.