Energie
Po nebývalém růstu se spotřebitelské ceny začaly opět snižovat
Spotřebitelské ceny v Česku se loni průměrně zvýšily o 3,2 procenta, což byl nejvýraznější nárůst za osm let. Po nebývalém růstu však začaly na konci loňského roku opět klesat, především díky dobré úrodě a levnějším energiím. Zároveň byla v prosinci inflace nejnižší za uplynulé dva roky a podle ekonomů by měla ještě víc poklesnout.
Letos by měla většina domácností zaplatit za energie méně než loni

Loňský rok cenami energií zamával. Koronavirus zastavil továrny na celém světě, a s tím zlevňovala elektřina a plyn. Získat výhodnějšího dodavatele plynu či elektřiny by mělo být pro domácnosti kvůli koronavirové nejistotě snazší. Nejnižších cen dosáhne ten, kdo se nebojí ozvat. Je ale třeba si dát pozor na záludnosti v nové smlouvě.
Inflaci srážejí nižší nájmy a energie. Ale potraviny z dovozu zdražují
Meziroční růst spotřebitelských cen v říjnu zpomalil na 2,9 ze zářijových 3,2 procenta. Promítly se do toho především pohyby cen energií. U potravin dobrá úroda. Cena brambor je nejnižší za čtyři roky. Inflace se vrátila do tolerančního pásma a bude dále klesat. Navzdory tomu je stále vzdálená od inflačního cíle ve výši dvou procent.
Temná předpověď nejbližší budoucnosti Země aneb Jak zpomalit vývoj

Svou zpovědí v dokumentárním filmu Život na naší planetě chce britský přírodovědec a dokumentarista David Attenborough motivovat lidi, aby se stali součástí přírody, obnovili biodiverzitu a nastolili udržitelnost.
Dopady kosmických těles výrazně přispěly i ke vzniku pozemského života

Do oblasti poloostrova Yucatanu v Mexickém zálivu, kam před 66 miliony let dopadlo vesmírné těleso o hmotnosti několika bilionů tun, jež vyhubilo dinosaury, se už po několika dnech vrátil život.
Umělou inteligencí, supravodiči a soukromým kapitálem k jaderné fúzi

Fúzní nebo termonukleární reakci lidé zatím zvládli jenom v její ničivé podobě vodíkové bomby. Od padesátých let se vědci snaží fúzní reaktor sestrojit. V létě začala v jižní Francii montáž největšího světového fúzního reaktoru.
Až energie z jádra ukončí zelené řeči o mezích růstu a úspornosti…

Obnovitelné zdroje na rozdíl od jaderné energie posilují závislost člověka na přírodě. Jádro umožňuje vyrovnat se s klimatickými změnami, aniž by bylo třeba radikálně změnit společnost či ekonomiku.
Zhroucení současného systému jako začátek nové budoucnosti
Francouzští autoři Pablo Servigne a Raphaël Stevens se ve své knize Comment tout peut s’effondrer. Petit manuel de collapsologie à l’usage des générations présentes zamýšlejí, nad kolapsem světa.
Jak se připravit na klimatickou krizi. Hrozí jako koronavirová

Covid-19 představuje nebezpečí tady a teď. Oproti tomu krize globálního klimatu je spíše vzdálená a život bezprostředně neohrožuje. Nedejme se mýlit. Čtyři body, jež by měly pomoci se na ni připravit.
Koronavirus nevyvolal chaos světové ekonomiky. Jen jej urychlil

Začala další ekonomická krize. Přichází doba, kdy budou rozhodovat rezervy, jež vlády vytvořily, a „fortelnost“ národních ekonomik. V současnosti však nelze predikovat, jak dlouho bude epidemie trvat.
Koronavirová epidemie změní svět i společenský a osobní život

Naděje umírá poslední a první vstává z mrtvých. Není důvod nevěřit, že koronavirovou epidemii zvládneme, a lze doufat, že z této další světové krize vyjdeme posíleni. A třeba v médiích a v politice začne přibývat reprezentantů realismu a zdravého rozumu a potichu se budou vytrácet progresivní šílenci všeho druhu.
Budeme dál snižovat emise, ale nechceme se zahubit

„Pokud bychom měli drasticky a rychle emise snížit, znamenalo by to v podstatě vše vypnout – a stejně by proti nám byla setrvačnost,“ říká v rozhovoru ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).
Ropa včera, dnes a zítra na existenčním rozcestí

Na rozdíl od Evropy USA výrazně nemodifikují svůj přístup ke spotřebě energií a k energetickému mixu. Vítězí v nich totiž pragmatismu nad dlouhodobou vizí. Ať už bude „globální přístup“ k oteplování jakýkoliv, význam ropy ve světě bude v příštích 30 letech klesat.
Německo: Za útlum uhelné energetiky odškodné bilion korun

Němci čekají, že konec uhlí nebude zadarmo. Německá vláda schválila plán odstavit uhlí do roku 2038 a v různých formách odškodnění postupně vyplatit 40 miliard eur. Nemusí však jít o definitivní částku a probíhají další jednání. S útlumem těžby v dolech a uzavíráním elektráren se pojí náklady, které chtějí jejich vlastníci zaplatit.
Náklady na život v Česku zdražují i kvůli prasečímu moru v Číně

Meziročně se v prosinci inflace zvýšila až na 3,2 procenta, na úroveň, na níž byla naposledy před sedmi lety. Na rychlejším růstu se z jedné čtvrtiny podílely potraviny. Druhou výraznou položkou byl růst nákladů na bydlení, tedy na vodu, energie, nájem. Extrémní zdražení je především u elektřiny – o 12,3 procenta více než před rokem.