Energetický regulační úřad

Stop stav pro připojování obnovitelných zdrojů prolomen

Po dvou letech se podařilo nastolit normální podmínky – připojení obnovitelného zdroje se z rozhodnutí ERÚ musí posuzovat individuálně.

Čestmír Klos 9.1.2012

Stát dotuje bioplynky. Více ale ty, jež představují riziko pro krajinu.

Ideální „potravou“ pro více dotované bioplynky typu AF1 je kukuřice, širokořádková plodina, která je přímo symbolem zvyšování erozních rizik.

Systém podpor bioplynek motivuje zemědělce k většímu pěstování plodin k energetickým účelům, místo k likvidaci zemědělského odpadu.

Chcete-li nižší účet za plyn, musíte riskovat, paní Kotrlá!

Dovozní cena plynu se podílí z více než 80 procent na konečné ceně, kterou zaplatíme. Energetický regulační úřad může ovlivnit jen zbytek.

Vitásková chystá velké změny v ERÚ. Místopředseda Němeček končí.

Šéfka Energetického regulačního úřadu změnila názor. Odejde místopředseda Blahoslav Němeček, jenž ještě v létě aspiroval na vedení ERÚ.

Vitásková: Na fotovoltaické elektrárny si posvítím

Nová předsedkyně Energetického regulačního úřadu odmítá podporovat obnovitelné zdroje energie, které se zvrhnou v developerské projekty.

István Léko 19.11.2011

Cenová kouzla s elektřinou kvůli fotovoltaice

Povzbuzeni nálezem Ústavního soudu, který zrušil retroaktivní změny v systému stavebního spoření, začínají majitelé solárních elektráren po státu vymáhat peníze odvedené během prvních tří měsíců platnosti nové daně.

Co stát vybere na dani ze solárních elektráren, zdanění bezplatných povolenek a z poplatků za zábor půdy, vrhne na snížení ceny elektřiny.

Český elektrický valčík. Budeme mít energie, až pukneme.

Proč je tempo růstu výroby elektrické energie vyšší než tempo očekávané, zjevně nadhodnocené spotřeby? Nechybí ve státní energetické koncepci nějaká vysvětlující věta, která by tento nepoměr objasnila? Nebo tam není záměrně? Kdo ví.

Uzákonění státní energetické koncepce by umožnilo zrušení těžebních limitů, boom jaderných elektráren a likvidaci nepohodlné konkurence.

Šéfka ERÚ Vitásková opustila Nadační fond Livie a Václava Klausových

V budoucnosti se hodlá naplno věnovat pouze práci v čele Energetického regulačního úřadu.

Loňský fotovoltaický finiš vyšetřuje policie

Podle Hospodářských novin se o způsob, jakým byly připojovány na konci minulého roku solární elektrárny do sítě, zajímá policie.

Na solární Everest z jiné strany

Zatím jen dvanáct řízení se vede u Energetického regulačního úřadu proti solárnímu odvodu. Investoři zřejmě zvolili jinou obranu.

Stane se z Aleny Vitáskové liška v energetickém kurníku?

Odpovídalo 132 vrcholných představitelů firem.

Téměř 44 procent vrcholných manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ neví, zda vláda učinila správně, když Alenu Vitáskovou zvolila šéfkou ERÚ.

Fotovoltaiky dotáhly Temelín

V Česku již byly dle ERÚ připojeny a licencovány fotovoltaické elektrárny o výkonu 1820 megawatt, což je téměř výkon Temelína.

Urban se vyhnul interpelaci, fotovoltaický hlavolam straší dál

Toskánská motospojka Milan Urban. Nejen v roli nosiče pizzy byl jistě užitečným členem rozmanité jachetní společnosti.

Ohlášená interpelace v podvýboru pro energetiku se nekonala. Interpelovaný předseda hospodářského výboru Milan Urban nepřišel.

Čarování s cenou za fotovoltaiku

Zájmy velkých energetiků zná Milan Urban jistě dobře, tráví-li s nimi i společné dovolené v Toskánsku.

Ani poslanci netuší, jakou konstrukcí Energetický regulační úřad dospěl k ceně za výkup elektřiny z obnovitelných zdrojů.