Emigrace

Život jako sen aneb Mannové, nacismus, holocaust a komunismus

Jindřich Mann, potomek slavných spisovatelů, vypráví ve své knize Poste restante nejen vlastní příběh, ale i unikátní historii své rodiny.

Dubaj: Stále nejlepší město v Íránu?

Emirát v Perském zálivu je mikroprostorem, v němž lze ve zhuštěné formě pozorovat změny probíhající v íránské společnosti.

Jan Čuřík 4.5.2013

Ota Ulč: Češi jsou zejména levicoví, poněvadž jsou tolik závistiví

Český spisovatel, emigrant z roku 1959 žijící v USA, hovoří v rozhovoru o změnách ve světě, Americe, Koreji, Izraeli, Číně, Rusku i o Česku.

Jan Jandourek 10.4.2013

Smrt Borise Berezovského: Poslední intrika velkého kombinátora

Oligarcha, jenž si za divokého kapitalismu ve spojení s politikou pomohl k miliardovému jmění, se stal obětí své dokonale vystavěné role.

Bublina Borise Berezovského splaskla

Dříve mocný oligarcha v minulosti pomohl Vladimiru Putinovi do Kremlu. Poté se stal jeho sokem. Zemřel 23. března jako neškodný poražený.

Požádá rodina Václava Klause o ruské občanství?

Prezidentská volba může mít bizarní vyvrcholení. Dosluhující prezident prý hodlá emigrovat, pokud se nástupcem stane Karel Schwarzenberg.

Martin Shabu 24.1.2013

Španělé opět demonstrují, už nechtějí čekat na zázrak

Mají strach, že je zastihne podobný osud jako Řecko. Zoufalství, z něhož není úniku. Další škrty. Někteří emigrovali, jiní protestují.

Musí česká veřejnost dostat levicovou „lekci“?

Odpovídalo 138 vrcholných manažerů firem.

Z průzkumu ČESKÉ POZICE vyplývá, že 68,7 procenta oslovených vrcholných manažerů se nepřipravuje na ústavní většinu ČSSD a KSČM.

Islám je jakýsi patchwork – jedna látka, ale sestavená z různobarevných kousků

Juan Goytisolo během Festivalu spisovatelů Praha v roce 2012.

Nejsem zastáncem multikulturalismu, ale přimlouvám se za určitou formu inteligentní integrace, říká v rozhovoru spisovatel Juan Goytisolo.

Jiří Kasl 26.4.2012

Příběh skromného velikána Josefa Škvoreckého se naplnil (II. část)

Josef Škvorecký miloval jazz a občas hrál na saxofon.

Slavného českého spisovatele na sklonku života čím dál víc zrazovalo tělo, jeho brilantní mysl však nijak neochabovala. Vzpomíná jeho přítel Ota Ulč.

Příběh skromného velikána Josefa Škvoreckého se naplnil (I. část)

Josef Škvorecký napsal 21 románů.

Na možná nejvýznamnějšího českého spisovatele po roce 1945 vzpomíná blízký přítel a spolupracovník Škvoreckých v exilu Ota Ulč.

Ota Ulč 8.1.2012

Život ve Stalinově stínu

Jediná, zbožňovaná dcera obávaného a oslavovaného vůdce bývala v Sovětském svazu nepředstavitelně slavná.

Jediná diktátorova dcera zemřela jako Lana Petersová v domově pro seniory v USA. Celý život hledala samu sebe, v zásadě však beznadějně.

Gábor Stier 6.12.2011

Jean Malaquais: Život na hranici ilegality

Francouzský spisovatel polského původu Jean Malaquais (1908–1998) pocházel z emancipované, nepraktikující a kultivované židovské rodiny, která se celá stala obětí holocaustu.

Francouzský spisovatel polského původu se drsností popisu vyrovná Louisi-Ferdinandovi Célinovi a důsledným antitotalitarismem Orwellovi.

Martin Hybler 26.10.2011

Lužkov se prý chystá usadit v Anglii

Dá exstarosta Moskvy sbohem Rusku a bude žít jako zámožný penzista někde v zahraničí?

Exstarosta Moskvy Jurij Lužkov neuspěl s žádostí o trvalý pobyt v Lotyšsku, pak chtěl údajně do Rakouska, nyní usiluje o Velkou Británii.