Elektřina

Vitásková: Na fotovoltaické elektrárny si posvítím

Nová předsedkyně Energetického regulačního úřadu odmítá podporovat obnovitelné zdroje energie, které se zvrhnou v developerské projekty.

István Léko 19.11.2011

ČEZ vydělal za tři čtvrtletí o třetinu méně než loni

Zisk ČEZ srazily odpisy podílu v dolech Mibrag, přecenění akcií MOL, ztráta z kurzových pohybů a darovací daň na emisní povolenky.

Cenová kouzla s elektřinou kvůli fotovoltaice

Povzbuzeni nálezem Ústavního soudu, který zrušil retroaktivní změny v systému stavebního spoření, začínají majitelé solárních elektráren po státu vymáhat peníze odvedené během prvních tří měsíců platnosti nové daně.

Co stát vybere na dani ze solárních elektráren, zdanění bezplatných povolenek a z poplatků za zábor půdy, vrhne na snížení ceny elektřiny.

Německo: Jak vyrábět z biologického odpadu elektřinu

Výstavbou víc než čtyř tisíc bioplynových jednotek by mohlo být pokryto zhruba deset procent současného německého jaderného výkonu.

Co když Německo a Rakousko přestanou dovážet elektřinu z jádra?

Řešení existuje: rozdrobení a rozprodej společnosti ČEZ na skupinky nezávislých výrobců – majitelů elektráren –, jež by si konkurovaly.

Námluvy RWE a Gazpromu úspěšně pokračují

Plán strategického partnerství obou podniků se týká výroby elektřiny z uhlí a plynu v Německu, Velké Británii a Beneluxu.

Dopis do Německa: Nebuďte na nás kvůli jádru přísní

Nejen pro Evropu, ale ani pro Německo není dobré, aby si zajišťovalo energetickou bezpečnost, aniž by se ohlíželo na sousední země.

Solární liga po fotovoltaické pandemii

Stát zahájil represe vůči fotovoltaice ještě předtím, než obce začaly dle vzoru německé Bundesligy soutěžit ve využívání energie Slunce.

Německo spustilo protijaderné tsunami

Bude zajímavé sledovat, jak na výzvu německé kancléřky Angely Merkelové zareaguje francouzský prezident Nicolas Sarkozy.

To, co zpočátku vypadalo jako diskuse zastánců a odpůrců jádra, se přes noc změnilo v politický diktát.

Švýcarský Alpiq nechápe změnu pravidel během hry

Šéf firmy Alpiq  ČR Milan Prajzler tvrdí, že úplné zrušení přidělování povolenek po roce 2012 by v podstatě zastavilo všechny významnější investice firmy.

Švýcarská firma Alpiq, která v ČR podniká v energetice, očekává kvůli dani z povolenek dramatické dopady na obchodní bilanci podniku.

Rok 2011 v energetice: spory o soláry či hádky o uhlí

Jedním z hlavních témat v energetice zůstane i pro letošní rok dostavba Temelína.

Ropa, plyn, uhlí a elektřina zůstanou i v letošním roce klíčovými slovy pro výběr podstatných ekonomických informací.

Pavel Matocha 4.1.2011

Urban se vyhnul interpelaci, fotovoltaický hlavolam straší dál

Toskánská motospojka Milan Urban. Nejen v roli nosiče pizzy byl jistě užitečným členem rozmanité jachetní společnosti.

Ohlášená interpelace v podvýboru pro energetiku se nekonala. Interpelovaný předseda hospodářského výboru Milan Urban nepřišel.