Egypt

Budou v Egyptě vládnout islamisté?

Záplava egyptských vlajek na demonstraci 29. července, na níž poslední pátek před ramadánem svezli islamisté na káhirské náměstí Tahrír z celé země víc než milion svých příznivců, ukazuje, že se žádná panislámská revoluce v Egyptě nekoná.

Bude-li se protahovat současné revoluční mezidobí, není jisté, zda se armádě i současným poltickým lídrům podaří radikály udržet na uzdě.

Man who sued Czechs was arms dealer: Commie files

Former Diag Human boss Josef Šťáva attempted to broker arms deals with Czechoslovak communist state, secret police (StB) files show

Tom Jones 13.6.2011

Pegas to invest €60 mln in Egypt plant

Pegas Nonwovens, a maker of textiles for hygiene products, will invest €50-60 mln into a new factory in Egypt supplying Middle East client

Brian Kenety 1.6.2011

Obama Evropu zdvořile ujistil, že na ni nezapomíná

Barack Obama ujistil své polské přátele (v pozadí premiér Donald Tusk), že jejich zemi považuje za lídra demokratické a ekonomické transformace v celé střední Evropě. To Poláci slyšeli rádi.

Šestidenní návštěva Baracka Obamy v Evropě nepřinesla žádnou významnou dohodu ani změnu politiky, zůstanou po ní jen hezké fotky.

Ve španělských městech se arabské jaro nekoná

Na madridském náměstí Puerta del Sol demonstrovaly 20. května desítky tisíc většinou mladých Španělů. Hospodářské problémy Španělska způsobily, že jejich nezaměstnanost dosáhla téměř 45 procent.

Hospodářské problémy Španělska přivedly na náměstí desítky tisíc, především mladých lidí. Chtějí politické, ekonomické a sociální reformy.

Muslimské bratrstvo: Když vyhrajeme volby, v Egyptě bude platit právo šaría

Navzdory dřívějším proklamacím o sekularizovaném státě a demokracii nyní islamisté přiznali barvu. Chtějí zavést v Egyptě teokracii.

Pavel Pokorný 26.5.2011

Obama chce během návštěvy Evropy zlepšit transatlantické spojenectví

Americký prezident se bude snažit i o podporu svého plánu na urychlení demokratických reforem v Tunisku a Egyptě a zúčastní se summitu G8.

Pět důvodů proč Libye, a nikoli Sýrie

Proti Bašáru Asadovi a jeho režimu se protestuje i v Londýně. Západ se však k vojenskému zásahu v Sýrii nechystá.

Činy Bašára Asada v Sýrii splňují parametry pro ozbrojený zásah Západu. Navzdory tomu se to patrně nestane. Moisés Naím vysvětluje proč.

Světový řád: USA ustupují z pozice supervelmoci

USA chtějí letos v červenci začít stahovat své vojáky z Afghánistánu a úplně z něj odejít v roce 2014. A také v létě snížit počet vojáků v Iráku ze 170 tisíc na 50 tisíc. Na konci letošního roku by v něm pak neměl být ani jeden.

V době po studené válce USA sledují vývoj světa z vedlejší pozice. Platí to i pro dnešní události v severní Africe a na Blízkém východě.

Muslimské bratrstvo zakládá Stranu svobody a spravedlnosti

Egyptské politické hnutí oznámilo, že založí stranu, která se bude snažit získat ve volbách v září polovinu křesel v parlamentu.

Koptové utíkají z Egypta před islamisty

Muslimská hnutí budou hrát v novém Egyptě významnou roli. Naopak početná křesťanská menšina v zemi přestává mít vliv.

Pavel Pokorný 14.4.2011

Czech Egyptologist: Ancient Egyptian sites damaged during unrest

Dopad aktuálních událostí v Egyptě si zatím příliš neuvědomujeme, ale nepochybně poznamenají naše budoucí poznání o minulosti lidstva, píše profesor Bárta pro ČESKOU POZICI.

Egyptian museums and ancient sites have been robbed in the chaos, Czech professor Miroslav Bárta reports from Cairo

Pat v Libyi může Kaddáfího udržet u moci

Povstalci v Libyi postupují pouští směrem na západ, na snímku z 28. března jsou zhruba 120 kilometrů východně od Syrty, rodného města Muammara Kaddáfího.

Kaddáfí se opevňuje v Tripolisu a válka může trvat ještě dlouho. Nebo existuje alternativa, která počítá s tím, že diktátor všechno přežije?

Turkey, the EU and the Mediterranean uprisings

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí ve čtvrtek večer v rozhlasovém projevu oznámil, že v noci na dnešek začne útok na baštu vzbouřenců Benghází.

The EU — acknowledging Turkey’s growing international clout — has offered Ankara a foreign policy dialogue outside the accession process

Indie je největším globálním dovozcem zbraní

Dle švédského think tanku SIPRI byla v letech 2006 až 2010 Indie největším importérem zbraní na světě. Za ní se umístily Čína a Jižní Korea.