Egypt

Budoucnost konopí v Česku: Legalizovat, a pak zdanit

„Látky obsažené v konopí nejsou pro lidské tělo ani pro zvířata nějakou cizí jedovatou příměsí, nejsou nijak toxické, ale jsou mu vlastní,“ říká Michal Ruman.

„Filozofická otázka možná zní: Jak vám může vůbec někdo zakázat pěstovat nějakou rostlinu?“ říká znalec konopí Michal Ruman.

Jan Brabec 6.11.2012

Ve třetí debatě zvítězil Obama. Znovu zvolen však být nemusí.

Současný americký prezident Obama se utkal potřetí v televizní diskusi se svým republikánským protivníkem Romneym 23. října na Floridě.

Stane se prezidentem USA republikán Mitt Romney a jeho viceprezidentem demokrat Joe Biden? Takový pár by byl v Bílém domě k nezaplacení.

KSČM – naši domácí islamisté?

Úspěch komunistů v krajských volbách nabízí paralelu s vítězným postupem stran islámského proudu v severoafrických zemích.

Jan Čuřík 19.10.2012

Bláhové snění (34.) Hermetika jako třetí pilíř západní civilizace

Intelektuální systém konstituovaný Hermem Trismegistem udržuje při životě lidské touhy po poznání a chápání v dobách civilizačního zatmění.

Benjamin Kuras 9.10.2012

Americká hra s (arabským) ohněm

Muslimové před mešitou v bangladéšské Dháce pálí americkou vlajku na protest proti americkému filmu, jenž zesměšňuje proroka Mohameda.

USA se za dramatických okolností musejí konfrontovat s tím, co si samy nadrobily destabilizací arabského světa, která vyústila v chaos.

Vražda amerického velvyslance v Libyi byla pro Romneyho nahrávka na smeč. Promáchl.

Američanům se dnes v Libyi vrací jako bumerang, že se v zájmu pádu režimu Muammara Kaddáfího spolčili s kdekým. I s al-Kájdou.

Bláhové snění (30.) Řecko-židovská intelektuální symbióza je u konce

Wojciech Stattler: Makabejští (1842)

Řekové si po 20 letech uvědomují, že nad ideologickými fanatiky uctívajícími neviditelného Boha nelze zvítězit. Další díl seriálu Benjamina Kurase.

Bláhové snění (29.) Estetika versus etika

Poučení z doby okupace Alexandrem Velikým: Řecko předává židovství elegantní formu, ale odsává mu duchovní obsah.

Egyptská armáda se proměnila v ziskovou korporaci

Prezident Muhammad Mursí odvolal armádní špičky z funkcí, což by mohl být důležitý krok k oslabení vůdčí role armády v zemi.

V průběhu posledních 20 let armáda dokázala prostoupit správu Egypta a systematicky ji měnit ve zdroj vlastní politické a ekonomické moci.

Jan Čuřík 31.8.2012

Egyptský prezident upevňuje moc

Muhammad Mursí poslal do důchodu vrcholné představitele armády. Co to pro Egypt znamená?

Petr Zelenka 15.8.2012

Kolosální fiasko arabského jara

O revolucích, které zpočátku západní liberálové podporovali, je nesmyslné si dělat další iluze. Sny o demokracii a svobodě jsou prohrané.

Jak napsat dějiny cikánů, když jejich vlastní prameny chybějí

Ve snaze odstranit svého nepřítele může být naše brutalita a nelidskost větší, než jsme mu přisoudili.

Mursímetr – kolik slibů splní nový egyptský prezident?

Situace v Egyptě je stále daleko od stavu, který si minulou zimu představovali káhirští revolucionáři. Mursí má před sebou hromadu práce.

Petr Zelenka 2.7.2012

Bláhové snění (20.) O kulturní a morální nadřazenosti Řeků a Židů

Hebrejští proroci jsou k proroctví vyzvaní osobně poznaným Bohem. Řekové se nechávají inspirovat vymyšlenými a na bozích nezávislými múzami, které považují za příjemnější společnost než abstraktního Boha.

Z múz a proroctví se stane hnací síla západní civilizace a dodají lidské tvorbě erotický nádech. Benjamin Kuras pokračuje ve svém seriálu.

Směřuje Egypt zpět k diktatuře?

Po pádu Husního Mubaraka v zemi celou dobu vládne armáda a o demokracii se nanejvýš mluví. Nedivme se proto, co se v Egyptě děje.