Edward Snowden
Vydá ministr Pelikán zadrženého IT experta Rusku, nebo USA?

O vydání Rusa Jevgenije Nikulina, zatčeného českou policií ve spolupráci s americkou FBI a označovaného ruskými médii za hackera číslo jedna, požádali Američané nótou ministerstvu zahraničí 16. listopadu. Tentýž den ale ministerstvo spravedlnosti obdrželo žádost o vydání od ruské generální prokuratury.
Tajná data v soukromých rukou. Nevyhnutelné riziko
Další masivní únik zpravodajských informací v USA ukazuje riziko outsourcování bezpečnostních služeb. Stále více je vidět, že největší slabinou zabezpečení jsou lidé pracující pro soukromé subjekty.
Velký bratr prahne po datech. Pod dohledem jsou i Češi.
Vlády požadují po technologických firmách stále více informací o uživatelích. Nevyvíjí se internet do podoby, kdy na něm nebude existovat žádné soukromí?
Američtí whistlebloweři jako Charta 77: Stát má ctít své zákony

V USA má whistleblowing – upozorňování na porušování zákonů státem – na rozdíl od Česka dlouhou tradici. Většinu internetových whistleblowerů, například Jeremyho Hammonda či Barretta Browna, je možné považovat za americké patrioty, kteří věří v Ústavu USA.
Soukromí pod palbou

Bojíme se života pod nepřetržitým dohledem, bez jediného místa, kde by nám nikdo nekoukal přes rameno – na internetu i v reálném světě. Většiny soukromí se však vzdáváme dobrovolně a rádi, čímž ulehčujeme práci státní moci i případným hackerům.
Berlín jako epicentrum digitálního hnutí odporu

Je německá metropole stejně jako po většinu 20. století ohniskem globální revolty? Tentokrát proti sledování internetové komunikace?
Sledovaly americké tajné služby německé novináře?
Ústředním bodem nejnovější německé odposlechové kauzy je schůzka v létě 2011, při níž měl tehdejší šéf berlínské pobočky CIA varovat pracovníka německého kancléřského úřadu Güntera Heiße.
Hvězda smrti v softwarové galaxii

Mezinárodní softwarová společnost Kaspersky Lab odhalila osm nových programů, jejichž původ sice není jasný, ale „rukopis“ nasvědčuje, že pocházejí z dílny skupiny pracující pro americkou Národní bezpečnostní agenturu (NSA).
Na webu beze stop

Síť Tor umožňuje šifrované a utajené využívání internetu, což má své zastánce i odpůrce, například Vladimira Putina. V červenci ruské ministerstvo vnitra vypsalo odměnu pro toho, kdo objeví způsob identifikace a sledování jejích uživatelů. O co jde ve válce na odvrácené frontě kybersvěta?
Plošné digitální sledování ohrožuje demokracii
Německý parlamentní vyšetřovací výbor aféry spojené s americkou Národní bezpečnostní agenturou NSA má nejen objasnit kontroverzní činnost zpravodajců USA v Německu, ale i zmapovat jejich vztahy s tajnou službou BND. O důsledcích aféry vedla ČESKÁ POZICE rozhovor s Konstantinem von Notzem, jedním z členů výboru.
Přijede Obama kvůli Temelínu?

Čtvrtstoletí poté, co Praha přešla zpoza železné opony do sféry vlivu Washingtonu, pozbyla dvoustranná relace výjimečnost. Není ale od strategicky nezajímavé středoevropské zemičky vlastně trochu domýšlivé předpokládat, že s ní bude světová supervelmoc udržovat zvláštní styky?
Německý spor o Edwarda Snowdena: Vyvrhel, nebo spasitel?

Na stinné stránky digitální komunikace budou zřejmě časem muset reagovat nejen vlády, ale i uživatelé trvající na ochraně svého soukromí.
Američané budou Němce špehovat dál

K plánované dohodě mezi USA a Německem o zákazu vzájemné špionáže nejspíš nedojde, zpátečku prý zařadila Obamova vláda.
Barack Obama a odposlechy: Žádné dramatické změny

Americký prezident v projevu o změnách v práci zpravodajských služeb jen slíbil, že bude omezeno plošné získávání dat o hovorech Američanů.
USA: Spor o přeběhlíka Snowdena. Co na to Češi?

Volání po shovívavosti vyvolalo rozporuplné reakce. Každá strana má totiž na mysli jiného „pokořitele Národní bezpečnostní agentury“.