ECB

Nouriel Roubini alias doktor Zkáza: Konec eurozóny je na dohled

Podle ekonoma Nouriela Roubiniho je sice možné restrukturalizovat dluh, ale k obnově konkurenceschopnosti a hospodářského růstu eurozóny to stačit nebude.

Podle zámého ekonoma, který předpověděl světovou finanční krizi, směřuje eurozóna k rozpadu. Postrádá totiž politické a fiskální propojení.

Řecké modlitební mlýnky se točí dál. Věří lídři EU na konec světa?

Bouře kolem Řecka se zřejmě nějakým způsobem opět na čas utiší, euro mezitím posílí vůči dolaru a po nějaké době přijde znovu smršť.

Ruská ruleta je jenom hračkou ve srovnání s tlakem Řecka na Evropskou unii ohledně poskytnutí dalších peněz.

Koruna má našlápnuto k dalšímu posílení

Pozitivní statistiky z domácí ekonomiky a zvýšená poptávka investorů posouvají českou měnu vůči euru k 24 korunám.

Daňoví poplatníci, plačte! ECB od vás bude potřebovat až 66 miliard eur.

Evropská centrální banka je dle think tanku Open Europe silně podkapitalizovaná a existuje riziko, že bude potřebovat „založit“.

Negativní zprávy podrážejí dolar

Na vyšších úrocích vydělají země, které budou mít dostatek peněz k půjčování. To by mohl i případ USA, kde krize zvýšila sklon domácností k úsporám.

Agentura Moody’s pohrozila Spojeným státům i tamním bankám zhoršením ratingu, což srazilo rovněž akciový trh.

Jen klid, pád eura ani Evropy nehrozí

Evropští činitelé mají dle ekonoma Pavla Kohouta mentalitu čínských mandarínů – nechtějí ztratit tvář. Vstup Řecka do eurozóny byl omyl.

Americká měna zabrala, hospodářské oživení je křehké

Na vyšších úrocích vydělají země, které budou mít dostatek peněz k půjčování. To by mohl i případ USA, kde krize zvýšila sklon domácností k úsporám.

ČNB si podle viceguvernéra Mojmíra Hampla může dovolit počkat se zvyšováním úroků, aby neohrozila vývoj domácí ekonomiky.

Úrokové sazby odolaly, ČNB zhoršila prognózu HDP

Guvernér ČNB Miroslav Singer naznačil, že zpřísnění měnové politiky se přiblížilo. Inflace přesáhne dvě procenta, ekonomika zpomalí.

Opravdu je třeba začít krotit inflaci?

Guvernér ČNB Miroslav Singer se prý rozhodne o tom, jak bude hlasovat o nastavení úrokových sazeb, až na poslední chvíli.

Drahé komodity by mohly přimět ČNB ke zvýšení úrokových sazeb. Slabá domácí poptávka a silná koruna však inflační tlaky tlumí.

Problémy na periferii eurozóny posílily dolar

Koruna oslabila k americké měně o více než 30 haléřů. Kromě potíží zadlužených zemí EU se na tom podepsaly nepokoje v Libyi.

Turkish and European bank heads receive top grades

Global Finance Central Banker ranking shows the peaks and valleys of global banking leadership.