Čína
Trojmoří není alternativa Evropské unie. Znamená pro ni velký přínos

„Trojmoří je koalicí ochotných spolupracovat a příležitostí pro regionální podnikání vyhnout se průměrnému rozvoji,“ říká v rozhovoru polský ministr zahraničí Zbigniew Rau.
Jaderná elektrárna Dukovany je byznys. Nikoli, zda někoho nemáme rádi
Představitelé státu, poslanci i senátoři by měli zvážit odborné argumenty ohledně výstavby bloku jaderné elektrárny Dukovany a zamyslet se, jsou-li jejich antipatie a zájmy také v zájmu naší vlasti.
Krize USA: Nikoli ohrožení hodnot, ale šance uskutečnit potenciál země
Nevidět změny, jimiž USA a svět za uplynulé roky prošly, by bylo chybou s fatálními následky. Myslet jinak, mimo hlavní proud, je v době paradigmatických změn a hledání cesty důležitější než jindy.
Český zupřímňovač našel kupce v Číně či v Rusku

Patrně dlouhodobě nejsledovanější start-up v Česku, společnost Orszitech, který založili mladí softwaroví inženýři z Brna posílení o exšéfa hardwarového vývoje maďarské firmy Videoton, vyvinul program, jenž umožní uživatelům sociálních sítí odhalit upřímnost zájmu o jejich příspěvky tím, že změří upřímnost lajků, srdíček a smajlíků.
Koronavirová pandemie posiluje význam Číny pro německou ekonomiku
Význam Asie a Číny pro německou ekonomiku nebyl nikdy natolik velký jako v loňském roce – firmy do Číny vyvezly zboží za téměř 96 miliard eur (zhruba 2,5 bilionu korun). Pozice Spojených států amerických naopak oslabuje. Pro Adidas a mnoho dalších německých společností představují trhy ve východní a jihovýchodní Asii třetinu tržeb.
Covidpas může mít nezamýšlené negativní dopady

V důsledku koronavirové pandemie se uvažuje o očkovacích pasech. Kromě jiného by mohly zvýšit motivaci k očkování. Je tu však i otázka technologií, legislativy a Obecného nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR). Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Měly by být zavedeny očkovací pasy?
Důsledky války v Náhorním Karabachu dopadnou na celý Kavkaz i svět

Osud Náhorního Karabachu po ukončení bojů Arménie s Ázerbájdžánem bude záviset na Minské skupině Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Nejistá je však vojensko-politická orientace obou zemí.
Zdi jsou symboly oddělení, útlaku a omezení. Jejich osudem zbourání
Osudem zdi bývá její nevyhnutelný pád. Všechny vznikly jako iluze, sloužily jako symbol a skončily degradované na výletní cíl. Projít se jimi nedá ani na jednu stranu, byť si jejich stavitelé často myslí, že platí jen pro druhé. Ve skutečnosti zafungují na všechny.
Skutečně české zájmy hájící pozice: Vakcína nemá ideologii

Prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a předseda Senátu Miloš Vystrčil se vyjádřili k pandemii. Mírný prognostický optimismus v mezích zákona je vedl k projevení naděje spočívající ve vakcinaci. Zdá se, že kritická covidová nálož převážila nad ideologickou.
Svět bez jaderných zbraní by možná byl ideální. Ale je nerealistický

Události uplynulých let zamíchaly kontrolou jaderného zbrojení – ke dvěma tradičním supervelmocím se přidala Čína. Dohoda USA, Ruska a Číny však nebude jednoduchá. USA na straně jedné a Rusko a Čína na druhé se za nepřátele poměrně nepokrytě již považují.
Vakcinační perspektivy: Obranná strategie proti koronavirové pandemii

Hlavním tématem Pražské bezpečnostní konference byly vakcinační perspektivy, souvisejícími geopolitika, věda, výzkum a výroba vakcín, klady a rizika vakcinace, právní aspekty, efektivita, koordinace a kooperace státních a privátních subjektů.
Světové burzy mají boom. Povzbudil je i nový prezident USA Joe Biden
Po velkém jarním propadu způsobeném panikou kvůli koronaviru akcie na hlavních světových trzích otočily a burzy jsou na historických maximech. A to v důsledku vakcíny, dvoubilionového stimulačního balíku nového šéfa Bílého domu Joe Bidena i opatření centrálních bank, jimiž se loni objem peněz ve světové ekonomice zvýšil o 25 procent.
O začátku lunárního roku 4719 v Číně a spotřebě vína na jednu báseň

Začátek lunárního Nového roku připadá letos v Číně a v zemích východní a jihovýchodní Asie na 12. února. Jde o nejdůležitější svátek roku a začíná jím týden kulinárních a nápojových požitků.
Jak udělat z rekapitulace světových událostí loňského roku grotesku

Nejnovější satirický filmový počin britského scenáristy a společenského kritika Charlieho Brookera Smrt do roku 2020 nastavuje zrcadlo zejména USA a jeho rodné Anglii. Při sledování smrště nekorektních vtipů, jež střídají reálné záběry, by však bylo možné se i více zamyslet nad globalizovaným světem.
Češi často přenášejí negativní postoj ke komunistické Číně na Číňany

Čína se stala symbolem dlouhodobého rozkolu v české politice, který by bylo možné zjednodušeně popsat jako „Havel versus Zeman“. Mnozí oponenti Číny v poslední době opouštějí kontext kritiky agresivního politického režimu a překračují hranici xenofobie.