CIA
Aféra Zhenhua Data Technology: Typický příklad hybridní války

V pseudoaféře okolo čínské společnosti Zhenhua Data Technology nic nebylo doloženo, nic nebylo prošetřeno, všechno bylo zpochybněno, nikdo si už nebude nic pamatovat. Navzdory tomu zůstane nejasná šmouha na pověsti, což bylo zřejmě cílem.
Militarizace diplomacie vyvolává chaos v zahraniční politice USA
Právník a novinář Ronan Farrow se ve své knize War on Peace: The End of Diplomacy and the Decline of American Influence zabývá ústupem tradiční americké diplomacie ve prospěch Pentagonu.
SCHNEIDER: Tenetovo stigma

Bezpečnostní informační služba (BIS) si pod vedením Michala Koudelky až příliš zadala s politikou, píše komentátor Jan Schneider a dodává, že například i kvůli postupu, jaký BIS zvolila v kauze novičok, nebo kvůli tomu, jak zhodnotila dějepisné osnovy, se Koudelkovo jmenování generálem stává spornou věcí.
Zeman je nemá rád. Američané teď českou tajnou službu ocenili

Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka převzal v březnu ve Spojených státech amerických prestižní ocenění George Teneta. Tenetova medaile se udílí každý rok některé ze zahraničních tajných služeb, se kterou mají Američané nadstandardní vztahy. Předloni padla volba na Saúdskou Arábii.
Jednání Babiše a Trumpa: Byznys, vojenské mise, bezpečí IT systémů

Premiér Andrej Babiš (ANO) bude po osmi letech prvním českým státníkem, který se podívá do Bílého domu. Jeho rozhovor s americkým prezidentem Donaldem Trumpem při návštěvě USA 7. března by se měl týkat i geopolitiky, Temelína a obchodu, Babišova cesta přichází poté, co se Česká republika opakovaně postavilo na stranu svých spojenců.
SCHNEIDER: Britský „fejkomet“ v kauze Skripalových se zadrhl

George Beebe, bývalý analytik CIA se zaměřením na Rusko, ve svém článku nejprve zhruba sesumíroval britskou verzi případu. Pak projevil analytickou erudici a dal slovo i „skeptikům“ a jejich argumentům. Beebeho závěry komentuje Jan Schneider.
Jak Bašár Asad zvítězil v syrské válce

Podle syrského prezidenta Bašára Asada je jediným bojovníkem proti terorismu a islamismu v Sýrii, takže snahou o jeho odstranění je Západ podporuje.
Žádný kyberútok zatím nebyl válečný

Je třeba rozlišovat mezi kyberzločinem a kyberválkou, přičemž hranice mezi nimi je velice nejasná a zamlžená. Zločin je nepolitický, zatímco válka je vždy politická.
Novinář versus exzpravodajec aneb Rozhovor hodný následování

Rozhovor novináře Jaroslava Spurného s exzpravodajcem Karlem Randákem – občas odlišných názorů – stojí za pozornost. Spurný, jenž leccos ví, ale někdy jen tuší, konfrontuje své vidění týchž událostí s Randákem, jenž naopak nemůže naplno říct, co ví.
Jan Schneider: Centrum, které má bojovat s terorismem, je k ničemu
Obrana proti dezinformacím je záslužná, nesmí se ale zvrhnout. Ve státní režii, formou Centra proti terorismu a hybridním hrozbám, dokonce zcela nepřípustná. Vláda totiž za státní peníze hraje s lidmi bago. Centrum dosud nevyprodukovalo vůbec nic.
Remíza Trumpa se zpravodajci

Donald Trump po napjatě očekávané schůzce s šéfy amerických tajných služeb označil společnou debatu za konstruktivní a uvedl, že žádný hackerský útok konečný výsledek prezidentských voleb neovlivnil. Jan Schneider si ve své glose klade otázku, jak ona schůzka mohla proběhnout.
Ozbrojené drony: Neviditelná forma věčné války
Existují „divoké“ části světa, kde si mohou dělat cokoliv – drony s raketami. Stačí, aby se mocnosti rozhodly, že je v jejich zájmu eliminovat kohokoliv.
Je Kalousek ruský špión?

Jan Schneider netvrdí, že Miroslav Kalousek je ruský špión, pouze vznáší tuto otázku a vysvětluje proč.
Africký Kim Čong-un aneb O úprku Eritrejců do Evropy

Obyvatelé Eritrey tvoří téměř deset procent letošních migrantů do Evropy. Příčinou jejich exodu je zanedlouho 70letý Isaias Afewerki, který je prezidentem od oficiálního vyhlášení nezávislosti země v roce 1993. Od té doby vybudoval režim, jenž je v brutalitě srovnávaný se Severní Koreou.
Ten, který rozlítil zpravodajce i džihádisty

Bývalý radikální islamista, později dánský spolupracovník několika západních špionážních agentur Morten Storm před časem zveřejnil svůj kontroverzní příběh, čímž pobouřil zrazené džihádisty i své dosavadní šéfy ve zpravodajských službách. V rozhovoru zdůvodňuje, co ho k tomu vedlo.