Chemie

Budoucí „nobelisté“ se nemusejí nobelovky ani dožít

Od roku 1974 jsou Nobelovou cenou oceňováni pouze žijící vědci, umělci a mírotvůrci.

Věk oceněných vědců v průměru stále roste, píše časopis Nature. Od svého objevu čekají na plaketu čím dál častěji více než 20 let.

Profesor Michl: Dejte mladým vědcům šanci dělat samostatnou a tvůrčí práci

Na slavnostním zahájení přednášek Rudolf Zahradník Lecture Series se sešli...

Na Univerzitě Palackého v Olomouci se minulý týden setkali výjimeční muži: profesor Rudolf Zahradník a jeho žáci Pavel Hobza a Josef Michl, dva z nejcitovanějších českých vědců. Citace nepočítám, ani jsem je nikdy nepočítal. Nemám na to čas, řekl ČESKÉ POZICI profesor Michl.

Profesor Pavel Hobza: Musíme ukazovat, že věda je napínavá a krásná

Profesor Pavel Hobza se věnuje kvantové chemii, působí v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR a učí na Univerzitě Palackého. Má přes 25 tisíc citací a h-index 83.

„Vědeckých článků je dnes tolik, že musíte zaujmout už titulkem, jinak jej nikdo nepřečte,“ říká vědec, jenž se zná i s Angelou Merkelovou.

Ožije v Česku mecenášství vědy?

Z Nadačního fondu Karla Janečka (na snímku vpravo) se po třech letech činnosti stal nadační fond Neuron na podporu vědy. Chce dávat vzkaz, že péče o vědu je společenskou prioritou.

Nadační fond Karla Janečka pro podporu vědy se změnil na Neuron, přibyli dva další dárci, čtvrtý je jistý. Přidají se čeští milionáři?

37 nobelistů na 1 nobelistku. Není to moc?

Tři lidé, čtyři Nobelovy ceny. Rodiče Pierre a Marie Curieovi dostali cenu za fyziku (1903), matka přidala i cenu za chemii (1911) a dcerka Irene Joliot-Curieová chemickou v roce 1935.

Mezi 566 laureáty Nobelových cen za fyziku, chemii a medicínu najdeme jen 16 žen. A v ekonomii jedinou oproti 70 mužům.

Je odpor chemiků Kalouska a Merkelové vůči jádru jen náhoda?

Český ministr financí a německá kancléřka vystudovali obor chemie. On je proti dostavbě Temelína, ona ničí jadernou energetiku své země.

Dan Macek 27.5.2013

Jak se bránit publikační inflaci ve vědě: Párkrát ročně, a dost?

Svérázný nápad pro píšící vědce – omezený počet pokusů – by možná pozvedl celkovou kvalitu publikací.

Martin Rychlík 14.11.2012

Na cestě k dokonalejším a bezpečnějším lékům

Laureáti letošní Nobelovy ceny za chemii: američtí biochemici Brian K. Kobilka (vlevo) a Robert J. Lefkowitz.

Téměř 40 procent léků působí prostřednictvím buněčných receptorů. Za výzkum v této oblasti byly letos uděleny Nobelovy ceny za chemii.

Český vědecký úspěch: Víme více o vodě

Shluky malého počtu molekul vody vedou ke kulovitým amorfním částicím. Částice o přibližně 275 molekulách začnou již vykazovat zárodek šesterečného krystalického uspořádání.

V prominentním časopise Science vyšel článek, pod nímž je podepsán i docent Slavíček z VŠCHT. Tým zjistil, kolik molekul je zapotřebí k vytvoření krystalku ledu.

Nový nápor zlatokopů na českou krajinu

Žádný z dosavadních ministrů životního prostředí ještě průzkum ložisek zlata nepovolil. Nyní má Tomáš Chalupa na stole žádostí hned šest.

Život Antonína Holého: Příběh vědce, o jakých jsme čítali v dětství

Profesor Antonín Holý (1. září 1936 – 16. července 2012).

Čítankový osud s unikátní pointou. Na zesnulého českého chemika světového významu vzpomíná profesor Václav Hořejší.

Tlouštíky a diabetiky má na svědomí chemie

Dle varovné studie třetina českých školáků ve věku šest až devět let trpí nadváhou. Za 30 let se počet lidí s cukrovkou ztrojnásobil.

Babiš dostal dvojitou nakládačku

Ekonomický týdeník Euro věnoval podnikateli Andreji Babišovi a začínajícímu politikovi 15 stránek a čtyři texty, týdeník Respekt má v obálkovém speciálu jen dva babišovské články.

Podnikatel Andrej Babiš obdržel k Mikuláši šest článků: z Bakalova Respektu a z týdeníku Euro, které se loučí se skupinou PPF.

Martin Rychlík 6.12.2011

Nobelovu cenu za chemii má objevitel kvazikrystalů

Dnes již sedmdesátiletý profesor Daniel Shechtman musel svést o uznání svého objevu náročnou bitvu ve vědecké komunitě.

Izraelský profesor Daniel Shechtman byl oceněn nejen za objev kvazikrystalů, které neopakují strukturu, ale i za osobní statečnost.

Profesoři píší Cameronovi: Matematika je pro britskou ekonomiku nepostradatelná

Elitní vědci varují britského premiéra před škrty v oboru, jež by těžce zasáhly nejen hospodářství, ale i vědu celé země.