Charta 77

Trestní oznámení na politické elity? Však my si vás prokádrujeme!

Z nedávno odvysílaného rozhovoru s poslancem Borisem Šťastným (vlevo) a advokátem Václavem Láskou o politických trafikách se mohl posluchač mimo jiné dozvědět, jaký názor mají politici na své voliče.

Poslanec Boris Šťastný nevědomky odhalil, jak politické elity vnímají své výjimečné postavení a zakročují proti těm, kdo je chtějí ohrozit.

Historik Tomáš Bursík: Opravdová reflexe komunistické minulosti teprve přijde

Mladý historik Tomáš Bursík v rozhovoru říká, že se dosud příliš neujalo vzít na sebe zodpovědnost. Paternalismus přetrvává a dlouho bude.

Jan Brabec 25.3.2013

Dámy a pánové, Rudolf Battěk!

Rudolf Battěk na archivním snímku z roku 1992.

Zemřel Rudolf Battěk. Nestává se však často, aby vzpomínka na právě zesnulou osobu vyloudila bezprostřední úsměv na tváři.

Jaroslav Šabata: Umírněný revolucionář jako biblická sůl země

Jaroslav Šabata (1927– 2012) byl do roku 1969 funkcionářem Komunistické strany Československa, za normalizace disidentem, mluvčím Charty 77 a politickým vězněm. Po listopadu 1989 se vrátil do vrcholné politiky, nejprve jako mluvčí Občanského fóra v Brně.

Na zesnulého levicového politika, psychologa a politologa vzpomíná jeho přítel, evangelický farář Jan Šimsa.

Václav Klaus naposled: Státník, nebo propagandista?

Stejně jako v předchozích devíti novoročních projevech současného prezidenta ani v tom desátém není o korupci jediná zmínka. Proč asi?

Jan Trefulka měl odvahu i v padesátých letech

Všechny české spisovatele nelze soudit dle jejich členství v komunistické straně. Nedávno zesnulý moravský patriot je toho dokladem.

Ján Mlynárik, alias Danubius, dopsal poslední list

Slovenský historik Ján Mlynárik (1933–2012) rád citoval ústřední postavu meziválečné slovenské politiky v Československu Vavra Šrobára: na Slovensku v době vzniku československého státu žilo asi dvě stě vzdělanců hlásících se k slovenské národnosti.

V pondělí 26. března zemřel ve věku 79 let český a slovenský historik, pedagog, politik a signatář Charty 77. Vzpomíná na něho Milan Žitný.

Má-li někdo 20 milionů korun na odposlech, umí i jiné věci

Odpovídalo 132 vrcholných manažerů firem.

Dle 83,2 procenta vrcholných manažerů oslovených ČESKOU POZICÍ by stát měl kontrolovat subjekty, jež vlastní odposlouchávací zařízení Agáta.

Občanský demokrat versus občanská společnost

Opakování rádoby hanlivých žvástů o „nepolitické politice“ bylo v případě Marka Bendy nejen kontraproduktivní, ale dočista až trapné.

Politici mají nahnáno. Jinak si tak hysterickou reakci poslance Marka Bendy na požadavky občanské platformy Vraťte nám stát vysvětlit nelze.

A teď je Václav Havel pryč…

Václav Havel, Czech statesman, writer, humanitarian (October 5, 1936 – December 18, 2011)

Dnes ráno zemřel v 75 letech dramatik, esejista, zakladatel Charty 77, poslední prezident Československa a první prezident České republiky.

Bělohradský: Česká pravice kulturní politiku nevytvořila, na řadě je levice

Filozof Václav Bělohradský se zamyslel nad smyslem českých dějin, českou pravicí a prezidentem Václavem Klausem.