Český rozhlas

Média veřejné služby patří voličům všech politických stran a hnutí

Český rozhlas.

Média veřejné služby mají a musejí být nezávislá na politické moci, nikoli však nad zákonem. Rady České televize a Českého rozhlasu by měly dodržování zákona kontrolovat. Stojí však před úkolem, jak to budou činit.

Marvanová: Ústava by měla obsahovat pasáž o svobodě médií

Hana Marvanová

Chceme posílit nezávislost médií, říká v rozhovoru právnička Hana Marvanová v souvislosti s chystanou novelou zákonů o České televizi a Českém rozhlase. Největší novinkou je, že by členy rad obou institucí vybíraly přímo zájmové skupiny. Další členy rad by jmenovaly přímo politické strany zastoupené ve sněmovně.

Vychytralá vulgarita Miloše Zemana

Český prezident Miloš Zeman.

Prezident se v nejnovějších „Hovorech z Lán“ snažil vulgarismy zakrýt něco mnohem důležitějšího a odvést od toho pozornost. Svým řečnickým trikem chtěl šokovat a převzít rozhovor do vlastní režie. A to se Zemanovi podařilo. Proč to udělal?

Roman Joch 4.11.2014

Okupace 1968 na Twitteru: Jak znovu prožívat minulost

Český (čs.) rozhlas, který vysílal o dlouhé noci z 20. na 21. srpna 1968, připravil letos nejen speciální webovou stránku, ale i simulovaný on-line historický přenos, z nějž mrazí i po letech.

Díky sociálním sítím a skvělé přípravě Českého rozhlasu si okupaci ČSSR vojsky Varšavské smlouvy mohli zažít i ti mladší. V mobilu.

Miroslav Kovářík: Poezie dnes není mediálně výhodný žánr

„Během těch desetiletí se poezie tematicky silně detabuizovala. Nástupem internetu došlo k rozvolněnosti, která smetla z poezie ono tajemno, kdy čtenář věděl, o čem se píše, kroužil kolem ,zakázaných zón‘ a vychutnával si ve své asociativní fantazii všec

„Básník“ je starobylý pojem, málo schopný být vřazen mezi freestylové disciplíny, říká v rozhovoru recitátor a popularizátor poezie.

Vyvěsili byste při evakuaci na dveře lístek, že je byt prázdný?

Český rozhlas Radiožurnál poradil lidem, aby dali při evakuaci kvůli povodni na byt cedulku, že jsou pryč. Nespletli si zemi?

Sbohem, Leonardo! A díky.

Původní logo ČRo Leonardo zanikne, pořady se dostanou na novou stanici ČRo Plus.

Ve čtvrtek naposledy vysílá stanice Českého rozhlasu Leonardo. Zbyde z ní jen hodinové torzo na ČRo Plus. Nač máme veřejnoprávní média?

Objevy českých vědců... a jejich nafukování v médiích

Buňky zasažené leukémií, jak byly představeny ve vědeckém časopise PLoS.

Senzačními titulky k vědeckým událostem by mohla média šetřit, aby pak vynikly skutečně zásadní události.

(Ne)souhlasím s panem Drdou

Politici, odpovědní za jmenování vedoucích funkcionářů Českého rozhlasu, by se měli starat, zda nenastal vhodný čas k výměně.

Sebekastrace Českého rozhlasu

Pod rouškou „objektivity“ nebo „vyváženosti“ lze média veřejné služby až příliš snadno uvést do stavu naprosté impotence.

Vlivné předvolební průzkumy od agentury s akciemi na majitele

V politickém zákulisí se rozšířila fáma, že vliv na agenturu ppp factum má Tomáš Hrdlička.

Přemysl Houda 23.10.2012

700 osudů, tváří, okamžiků

„V cizině jsme proslavení hokejem nebo pivem, ale například celé Sarajevo navrhl český architekt," říká architekt a herec David Vávra.

Už třetím rokem portrétují fotografové Tomáš Novák a Jan Rasch radiohosty na ČRo Radiožurnálu. Který z nich byl nejzajímavější?

Do vedení pražského Obecního domu míří Vlastimil Ježek

V letech 1993 až 1999 byl Vlastimil Ježek šéfem Českého rozhlasu, v období 2004 až 2008 ředitelem Národní knihovny.

Hlavními důvody personálních změn jsou „upadající kulturní kredit“ Obecního domu a „neefektivní hospodaření“.

Ministr Dobeš chce točit čtrnáctidílný televizní seriál. Jenom za 150 milionů.

Nový vzdělávací seriál, který přiblíží české historické osobnosti v dějinách evropské integrace, má být pořízen z prostředků Evropské unie.

I po drtivé kritice z Bruselu na adresu projektů OKNO a SPORT chystá ministerstvo školství další mediální projekt: Češi v Evropě.

Hudební bitka o Radiožurnál: Lidé versus grafy

Proti logistice stojí přesvědčení, že úlohou dramaturga je sledovat jiskření na hudebním poli, ne ustupovat grafům a procentům.