Československo

Česko-polské vztahy nejsou natolik dobré, jak je líčí politici

„Nezdá se nám, že by v česko-polských vztazích existovaly závažnější problémy,“ prohlásil český prezident Václav Klaus během návštěvy Polska 11. a 12. října. Jeho hostitel, polský prezident Bronisław Komorowski, pak: „Polsko-české vztahy vyžadovaly dlouh

Proč prezident Klaus během nedávné návštěvy Polska nepromluvil se svým protějškem Komorowským o problémech, jako je Unipetrol či potraviny?

Ján Mlynárik, alias Danubius, dopsal poslední list

Slovenský historik Ján Mlynárik (1933–2012) rád citoval ústřední postavu meziválečné slovenské politiky v Československu Vavra Šrobára: na Slovensku v době vzniku československého státu žilo asi dvě stě vzdělanců hlásících se k slovenské národnosti.

V pondělí 26. března zemřel ve věku 79 let český a slovenský historik, pedagog, politik a signatář Charty 77. Vzpomíná na něho Milan Žitný.

Politik Havel 1989–2003

Václav Havel: dissident, playwright, statesman and global human rights campaigner (October 5, 1936 – December 18, 2011)

Česká politika se vyvíjela výrazně jinak, než si Václav Havel představoval, ale prý to zvládneme. Díky za důvěru, pane prezidente.

Konec bolševického cirkusu a jak se zapomnělo na Leszka Kolakowského

Třicet let poté, co Jaruzelski vyhlásil v Polsku výjimečný stav, je čas vzpomenout na filozofa, který předpověděl konec impéria.

Igor Lukeš 16.12.2011

Vezme si Jiří Paroubek ponaučení z historie?

NSDAP a nově vznikající strana Jiřího Paroubka LEV 21 mají společného předka: Českou stranu národně sociální založenou v roce 1898.

Dáma z právních bondovek si oblíbila Prahu

Do Prahy jezdí za prací zkušená právnička Suzanne Wolfeová Martinová už 35 let.

Americká právnička Suzanne Wolfeová Martinová se už skoro půl století věnuje arbitrážím, pracuje po celém světě a Česku říká domov.

Al Schwimmer: Legenda izraelského nebe dolétala

Al Schwimmer (1917–2011) byl v roce 1950 zbaven amerického občanství – zřejmě v souvislosti s jeho pašeráckou leteckou recidivou. Vráceno mu bylo až v roce 2001.

V Tel Avivu zemřel 10. června v 94 letech zakladatel izraelského leteckého průmyslu a společnosti Israel Aircraft Industries.

Jan Schneider 22.6.2011

Samozřejmě jde o libyjskou ropu. Samozřejmě jde o plyn.

Odpovídalo 139 vrcholných představitelů firem.

Dle většiny vrcholných manažerů oslovených v anketě ČESKÉ POZICE je cílem mezinárodního vojenského zásahu v Libyi kontrola ropy a plynu.

Byl příčinou okupace v roce 1968 plynovod?

Roury pro výstavbu plynovodu, původně dislokované v Polsku, byly převezené na území tehdejšího Československa.

V prosinci 1970 přijala československá vláda natolik tajné usnesení o výstavbě tranzitního plynovodu, že nedostalo ani evidenční číslo

Živý sen o příchodu sovětských vojsk

Někteří lidé spojují okupaci Československa v roce 1968 se snahou SSSR získat územní kontrolu nad budoucí trasou exportního plynovodu.

Cílem okupace Československa v roce 1968 bylo spíš zajištění kontroly nad koridorem pro přepravu ruského zemního plynu než pražské jaro