Česká konference rektorů

Žaloby na ministerstvo školství: Spustí drtivou lavinu?

Zatím dospěly dvě kasační stížnosti až k Nejvyššímu správnímu soudu. Podal je Fyziologický ústav Akademie věd ČR a Vysoká škola báňská. Soud obě stížnosti zamítl.

V situaci, kdy pravidla čerpání evropských peněz kolidují s českou legislativou, se akademické i vědecké instituce neváhají s ministerstvem školství soudit. Někteří příjemci dotací už podali žaloby. Vadí jim, že ke krácení přiznané dotace postačují pouze „domněnky“ žalovaného ministerstva, proti čemuž neexistuje soudní dovolání. Důsledkem může být i přezkum vedoucí k Ústavnímu soudu ČR.

Skandál ve vědě: Postup Grantové agentury bude řešit vláda.

Sociolog Petr Matějů k 1. říjnu rezignuje na post předsedy Grantové agentury ČR.

Na počátku byl problematický výběr vědeckých projektů v soutěži Grantové agentury ČR. V kauze, v níž jde o desítky milionů korun, se objevují obvinění ze lži, někteří rektoři kvůli postupu agentury volají po odvolání jejího předsedy Petra Matějů a pět interních hodnotitelů již rezignovalo. Dva z nich v otevřeném dopise žádají o zbavení mlčenlivosti. Chtějí vysvětlit, co se stalo, a vyvrátit údajné polopravdy, jež případ doprovázejí.

Kdo povede Univerzitu Karlovu? Adepti jsou zatím tři.

Univerzita Karlova se umísťuje kolem 300. místa na světě.

Účast v rektorské volbě ČESKÉ POZICI potvrdili Tomáš Zima a Michal Stehlík. Stanislav Štech s případným ohlášením nespěchá.

Polemika: Opravdu je současný model vysokých škol v nepořádku?

Nežádoucí prvky a rizika chystané novely vysokoškolského zákona převyšují možné přínosy, píše profesor Jiří Zlatuška.

Co zbylo z avizované „reformy vysokých škol“?

Po porodních bolestech finišuje maximum možného: místo dvou nových vysokoškolských zákonů jedna novela, která je v lecčems kompromisní.

Na cestě ke změně zákona o vysokých školách, verze 3.0

Ministr školství Petr Fiala představil spolu s premiérem Petrem Nečasem 2 x 5 kroků ke kvalitnímu školství. Druhá pětka se týká vysokých škol a témat, jež řeší i novela zákona.

Rektoři se s ministerstvem školství domluvili na klíčových bodech novely. Dalším přislíbeným termínem pro finální znění je květen.

Éra kafemlejnku končí: Jak budou vědci hodnoceni od roku 2013?

Souběžně vznikají dvě metodiky hodnocení vědy. Dlouhodobá bude platit od roku 2016, přechodná nejspíš už příští rok. Jak bude vypadat?

Ministr školství Fiala: Budu první, kdo by hájil autonomii vysokých škol

Nedělám žádnou reformu proti akademické obci, říká ministr školství Petr Fiala.

Rozhovor o reformě vysokého školství, přeměně vyšších odborných škol, změně financování regionálního školství i kariérním řádu učitelů.

Jak bude vypadat vysoké školství v Česku?

Diversifikace škol.

Chystá se vznik Národní akreditační agentury, konsorcií škol nebo míst profesorů, kteří nemusejí být habilitováni.

Změna vysokoškolského zákona, druhé dějství

Studentský Týden neklidu pokračoval středečním pochodem z Palachova náměstí až k úřadu Vlády ČR. Podle policie se jej zúčastnilo asi 7000 studentů a sympatizantů.

Události nabraly tempo. Novela zákona o vysokých školách by měla být poslána do vnějšího připomínkového řízení už do konce roku 2012.

KREDO: Zkratka pro potenciální vysokoškolský průšvih za 1,5 miliardy?

Projekt má přinést analýzy, které povedou vysoké školy ke kvalitě, relevanci, efektivnosti, diverzifikaci a otevřenosti.

Rektoři kritizují projekt z dob Josefa Dobeše, jenž má vysokým školám přinést analýzy. Potíže provázejí jeho přípravu, nastavení i zavedení.

Profesor Pačes: Ve vědě se vede špinavá válka o peníze

Věda není levná! Čeští akademici pracují i na zřejmě nejsložitějším přístroji, jaký kdy člověk vyrobil - na urychlovači Large Hadron Collider v CERN.

Někdejší předseda Akademie věd ČR kritizuje financování výzkumu a všímá si nevraživosti mezi Akademií a vysokými školami.

Rektor Univerzity Karlovy: Obáváme se miliard proudících do Brna

Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy a nový předseda České konference rektorů, má za úkol provést vysoké školy obdobím reforem. Jak se mu bude dařit?

Termíny pro dopracování vysokoškolského zákona jsou našponované, říká Václav Hampl. A nelíbí se mu například plány na změnu profesur.

Rektoři hodili reformní zákony Dobešovi na hlavu

Šéfové univerzit chtějí po ministru školství i lepší administraci EU fondů, Univerzitě Karlově vadí způsob výběru vládní vědecké rady.

Bolehlavy kolem školného: Jak nejlépe zadlužit studenty v Česku?

Těžkou hlavu budou mít nejen studenti, ale i politici. Zásadní návrh zákona o finanční pomoci studentům je prakticky neviditelný.

Se záměrem zákona o finanční pomoci studentům nebyly vysoké školy seznámeny. Přesto by měl být nachystán už ke konci listopadu.