CERN

Vzestup, pád a znovuzrození pentakvarků

Ilustrace možného rozložení kvarků v pentakvarku, jak bylo objeveno v...

Ve středu 15. července prolétla většinou médií zpráva, že v CERN byla objevena nová částice – pentakvark. Evidence, že existují částice složené z bezbarvých kombinací více než tří kvarků, je důležitá, ale nepředstavuje takový milník ve zkoumání struktury hmoty, jako byl objev Higgsova bosonu.

Jiří Chýla 28.7.2015

Jak důležitý je – vyjádřeno penězi – objev Higgsova bosonu?

Budova konferenčního centra CERNu v Ženevě.

Na výzkum na urychlovači v evropském centru CERN přispívá 20 členských států včetně Česka celkem 1,25 miliardy švýcarských franků ročně.

Nobelisté o publikování: Už žádné závody v citacích?

Fyzik Peter Higgs během návštěvy v ženevském výzkumném středisku CERN roku 2008.

„Pro dnešní vědu bych nebyl dostatečně produktivní,“ říká geniální Peter Higgs. Randy Schekman píše o tom, jak prestižní časopisy „ničí vědu“.

Nobelova cena za fyziku: A co kdyby Higgsův boson vůbec neexistoval?

Britský fyzik Peter Higgs (vpravo) a belgický fyzik François Englert před tiskovou konferencí v CERN v červenci 2012.

Udělení Nobelovy ceny za předpověď Higgsova bosonu je symbolickým zakončením jedné etapy vývoje našeho poznání zákonů mikrosvěta.

Pokračovatel urychlovače LHC? Japonský ILC za 170 miliard korun!

Technik kontroluje magnety, které nasměrují protony k projektu CNGS. Vzniklá neutrina pak míří do 732 kilometrů vzdáleného Gran Sasso v Itálii.

Ačkoliv je urychlovač LHC nejsložitějším zařízením, které kdy člověk vytvořil, výzkum jde dál. Cestou má být International Linear Collider.

Teď bychom potřebovali Einsteinův nebo Newtonův mozek

„Jedním z našich cílů je změřit, jakým způsobem se pohybuje plazma ve slunečním tělese. Je to jen část skládačky, která ve výsledku vede ke spolehlivým a přesným varováním před projevy sluneční aktivity,“ říká Michal Švanda.

Rozhovor s astrofyzikem Michalem Švandou o úskalí obřího množství současných znalostí, umělé inteligenci i mimozemském životě.

Jan Brabec 12.5.2013

Mnoho povyku kvůli temné hmotě (zatím) pro nic

Snímek pořízený astronautem Ronem Garanem 12. července 2011 na vesmírné stanici ISS. V popředí detektor AMS, vpravo „zaparkovaný“ raketoplán Atlantis, zcela vlevo ruský Sojuz.

Mediální nadšení z minulého týdne, že jsme jen krůček od konečné identifikace složení temné hmoty, brzdí profesor Jiří Chýla.

Je to opravdu on, Higgsův boson

Grafická reprezentace částic vzniklých ve srážce protonu s protonem při těžišťové energii 8 TeV, zaznamenaných detektorem CMS.  Případ vykazuje charakteristiky očekávané v rozpadu Higgsova bosonu standardního modelu na pár bosonů Z, z nichž jeden se rozp

Profesor Jiří Chýla vysvětluje, proč nejnovější výsledky z experimentů na urychlovači LHC nasvědčují tomu, že byl Higgsův boson nalezen.

Astronomové se radují: „ALMA Habemus!“

V chilské poušti Atacama byla otevřena největší astronomická observatoř světa ALMA. Jeden z jejích uzlů se nachází v Ondřejově.

Jak psát o vědě? Nebojme se hloupých otázek.

Momentálně nejslavnější fyzik světa, profesor Peter Higgs, se takto v roce 2008 vyfotil před experimentem CMS v ženevském CERN, který měl napomoci k hledání Higgsova bosonu.

Tvrdé jádro vědecké komunity bývá na zjednodušování „svých“ komplexních témat háklivé, média zase lpějí na čtivosti.

Martin Rychlík 13.3.2013

Deset důvodů, proč si ve vědě pamatovat rok 2012

Detektor Atlas v italském Gran Sassu je klíčová součást urychlovače částic, v níž se měří rychlost neutrin letících z ženevského CERNu.

Prestižní magazín Science vybral v nejnovějším vydání deset vědeckých průlomů roku. Vyhrál – očekávaně – Higgsův boson.

Martin Rychlík 28.12.2012

Jak špatně na tom musíme být, aby začala být věda drahá?

... ale extrémní mediální zájem třeba přitáhnou dějinné události, jako objev Higgsova bosonu v CERN.

Neměly by v časech hospodářské krize astronomické částky směrovat spíše do řešení praktických problémů?

Výdaje na výzkum v EU nesnižujte, vzkazují nobelisté a 98 tisíc vědců

Bez evropských investic do vědy by nemohly vzniknout například experimenty typu ATLAS, jež probíhají v ženevském centru jaderného výzkumu CERN a posouvají dál nejen vědu, ale i průmysl.

Špičkové osobnosti varují Evropu před škrty na vědu. V sedmiletém programu EU na výzkum se hraje o částku kolem 90 miliard eur.

Veřejná podpora firemních inovací odporuje zdravému rozumu

Místo toho, aby si firmy vlastní výzkum objednávaly u vysokých škol či Akademie věd a platily za něj, tahají peníze ze státního, píše Jiří Chýla.

Tajemná částice je na světě!

Na semináři v CERN byly v úterý 13. prosince představeny výsledky hledání Higgsova bosonu.

Vlastnosti pozorované částice jsou takové, jaké má mít Higgsův boson, ale zatím z nich neplyne jednoznačně, že to Higgsův boson být musí.

Jiří Chýla 5.7.2012