CERMAT

Studenti by měli mít u maturit a učňovských zkoušek větší komfort

Příchod studentů k maturitní zkoušce.

Ministr školství Robert Plaga oznámil, že u maturit budou zrušeny písemné práce z povinné češtiny a cizích jazyků, ale ústní zkoušky zůstanou ve školách povinné, neruší se ani didaktické testy, tedy vyplňování odpovědních archů. Změní se jen čas, který maturanti dostanou.

Jak vybrat střední školu, co napsat do přihlášky a čekat od přijímaček

Příchod studentů k maturitní zkoušce.

Přihlášky k přijímacím zkouškám na střední školu musejí všichni uchazeči vyplnit a odevzdat nejpozději do 1. března 2021. Stejně jako loni se mohou hlásit maximálně na dvě střední školy nebo obory, ale letošní přijímací řízení bude kvůli koronavirové pandemii v ledasčem jiné než obvykle.

Plaga po odvolání ředitele Cermatu uvažuje o změně maturit

Robert Plaga - ministr školství

Robert Plaga kvůli chybám odvolal ke konci května šéfa Cermatu Jiřího Zíku. Podle ministra je potřeba diskutovat o podobě maturit a o nastavení otázek a odpovědí. Uvažuje, že zkoušky dospělosti budou mít jen didaktickou část. Nyní se skládá z didaktického testu, písemné práce a ústní zkoušky.

Nový Fischerův náměstek: Drsný obchodník s pestrou minulostí

Lubomír Toman na naše žádosti o rozhovor nereagoval a jeho dostupné fotografie jsou technicky nepoužitelné.

Co spojuje státní maturity, Národní digitální knihovnu, dvě nadnárodní firmy a armádu? Nový náměstek ministra financí Lubomír Toman.

Zeleného e-shop s maturitou

Pavel Zelený šéfoval dlouhá léta centru pro přípravu státní maturity (CERMAT). Nyní se podílí na občanském srdužení, které na webu za peníze nabízí trénink maturit a vyhodnocení písemek.

Pavel Zelený, exředitel centra pro přípravu maturit, zveřejňuje maturitní žebříčky a za kredit nabízí tréninky maturitních písemek.

Čecháčci versus snobové u maturit

Letos u maturit propadlo přes 20 procent studentů. Ilustrační foto.

Státní maturita očima čerstvého absolventa, který je s hrstkou dalších studentů unikátní tím, že ji neabsolvoval.

Mohou státní maturity ještě obživnout?

Podle předsedy vlády Petra Nečase je projekt ve své současné formě mrtvý. Co s ním bude dál?

Když už i premiér Nečas řekne, že státní maturity jsou mrtvé, je to pěkný průšvih. Zahrabat je úplně, nebo ze zombie udělat živý projekt?

Jak Nečas dostal sardel

Za svůj výrok o mrtvém modelu státních maturit si premiér Petr Nečas slízl od médií nepěknou smetanu. Prý je alibista i zametač.

Brouka zeleného už nepotřebujeme

Šéf Cermatu Pavel Zelený se stal symbolem státních maturit.

Odvolaný šéf organizace CERMAT Pavel Zelený ve své roli strůjce státních maturit opakovaně zklamal. Nejde o nevinnou oběť.

Dva brífinky ministra školství: Reforma VŠ jinak, Zelený u maturit končí

Studentský Týden neklidu pokračoval středečním pochodem z Palachova náměstí až k úřadu Vlády ČR. Podle policie se jej zúčastnilo asi 7000 studentů a sympatizantů.

Po „rozkoukávání se“ v Karmelitské ulici, kde ministerstvo školství sídlí, začíná ministr Petr Fiala konat. Úkolů má dost.

Maturitní duel: Čakovická ředitelka versus CERMAT

Ředitelka gymnázia a lektorka Daniela Hochmanová píše o šokujících zmatcích ve státní maturitě z češtiny. Úředníci jí oponují.

Příliš strašidelná maturita...

Pravopisně správně, lexikálně pěkné, ale test nedodržel zadaný žánr, což ve slohových pracích může znamenat nula bodů a automatickou pětku čili kouli neboli sardel.

Napětí kolem slohových prací a státní maturity sílí. Vyřadili bychom pro nedodržení formy a stylu i velké literární talenty doby minulé?

Martin Rychlík 6.6.2012

Ministr ve stínu maturity

Jako svého nejbližšího náměstka si Fiala vybral bývalého kancléře Masarykovy univerzity.

Ještě než se nový ministr školství Petr Fiala rozkoukal, už na něj napadaly problémy se státní maturitou.

Petr Fiala: Reformu musíme dokončit

Do školství chci hlavně vrátit důvěru, je hlavním přáním ministra školství Petra Fialy.

Za své hlavní priority nový ministr školství považuje navrácení důvěry, dokončení reforem a zlepšené čerpání evropských fondů.

Máme jásat? Máme brečet?

Nebojte se nové maturity! Toto heslo si pořídil projekt státních maturit, který se chýlí k premiérovému konci.

U státní maturity nyní neuspělo 19,5 procenta studentů. V minulosti to bývalo u běžných školních maturit mezi deseti až třinácti procenty.