Byty
Na nemocnicích se šetří. Úzké chodby jsou v průběhu pandemie nevýhodou

Koronavirová pandemie zasáhla i projekční kanceláře. Jiří Fousek, šéf společnosti Obermeyer Helika, jež patří v oboru mezi největší v Česku, v rozhovoru lituje, že stát zatím nepřišel s vizí pro české zdravotnictví. Nemocnice jsou sto a více let staré a nevyhovují. Moderní supernemocnice by dle něho současnou pandemii zvládly lépe.
Byty nebývají navržené a vybudované, aby v nich bylo zdravé prostředí

„Na dlouhodobější práci z domova byty nejsou postavené. Je obtížné věštit, zda se fenomén home office rozšíří, až pandemie odezní,“ říká v rozhovoru Jan Řežáb, majitel společnosti JRD.
Konkurence hypotékám: Úvěrů ze stavebního spoření je nejvíc za 25 let

Stavební spořitelny poskytly během ledna a února úvěry ve výši 12,6 miliardy korun. Ve srovnání s prvními dvěma měsíci předchozích let, například v roce 2018 „pouze“ 10,7 miliardy korun, nejvíce od roku 1995, kdy u nás stavební spoření začalo. Navíc průměrná výše úvěru od stavební spořitelny loni vzrostla z 1,1 na 1,4 milionu korun.
Ceny bytů nemohou příliš klesat, mohou se maximálně stabilizovat

„Ve světě i u nás je patrný trend sestěhovávání se do měst. A záleží na jejich umění se v rychlém čase přílivu lidí přizpůsobit,“ říká v rozhovoru Miroslav Linhart, partner společnosti Deloitte.
Centrum Prahy je teď umrtvené. Z pohledu nájemního trhu prochází krizí

Utlumení turistiky se dotklo centra Prahy. „Vidím v tom šanci, že získá původní a atraktivní tvář,“ říká v rozhovoru majitel realitní kanceláře Svoboda & Williams Prokop Svoboda.
Koronavirová pandemie výstavbu nájemních bytů nijak neovlivnila

„Peníze zřejmě nebudou mít takovou hodnotu, jakou mají dnes. Nemovitosti si však svou hodnotu zachovají,“ říká v rozhovoru Marcel Soural, předseda představenstva developerské společnosti Trigema.
Katolická církev investuje do stavebních projektů stovky milionů korun

Církvím je od roku 2013 vyplácena náhrada za majetek, který jim nebyl vrácen. Arcibiskupství pražské nabízí lukrativní parcely v Dolních Břežanech. Půdu získalo v restitucích a snaží se ji zhodnotit. A nejde o jedinou velkou investici katolické církve do realit. Biskupství královéhradecké se podílí na developerském projektu v Praze.
Dopady koronavirové pandemie na nájemní bydlení: Nižší i vyšší ceny

Loňský rok zamíchal nájemním trhem. Někde přišly dvouciferné propady nájmů, jinde výrazný růst, v průměru však v Česku zůstaly téměř beze změny.
Banky loni poskytly rekordní objem hypoték ve výši 250 miliard korun

Prosinec sice běžně bývá z hlediska hypotečních bank průměrným měsícem, ale loni to neplatilo. Dle ukazatele Fincentrum Hypoindex byl co do objemu poskytnutých hypoték – 29,5 miliardy korun – druhým nejsilnějším měsícem v historii sledování. Nemalý vliv na to měly lákavé úrokové sazby, které ve srovnání s listopadovými ještě klesly.
Praha se zbavila bytového fondu a teď je její pozice velmi slabá

„To, že Praha objektivně roste, a musí růst, je věc, již nemůžeme přímo ovlivnit. Můžeme ovlivnit jen to, kde byty stavíme. Přitom vhodných míst má mnoho. V Praze se ale debata o jakékoli výstavbě kdekoli vede velmi obtížně. I proto je v ní bytů stále nedostatek,“ říká v rozhovoru Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje.
Z hlediska rezidenčního trhu nebyl koronavirus negativním faktorem

„Koupě bytu je odolná vůči současným krizovým jevům. Silný zájem je dán tím, že nemovitosti jsou považované za bezpečnou investici,“ říká v rozhovoru developer Luděk Sekyra.
Čechům by měla chuť na bydlení na úvěr vydržet i na začátku roku 2021

Hypoteční trh má za sebou rekordní rok. Nebývalý zájem o hypotéky podpořila v roce 2020 také Česká národní banka, jež v dubnu zmírnila doporučující pravidla pro jejich poskytování. Pro získání hypotéky stačí úspory ve výši deset procent hodnoty nemovitosti. Zájem Čechů o vlastní bydlení zůstane poměrně vysoký, ale rok 2020 nepřekoná.
Zrušení daně z nabytí má pozitivní dopad na trh s nemovitostmi

Zrušení daně při koupi nemovitosti je prvním krokem k dostupnému vlastnímu bydlení. Nastane-li kvůli pandemii ekonomická krize, lze předpokládat stagnaci i zlevňování nemovitostí mimo městské aglomerace.
Nastane návrat do dob, kdy nájemní bydlení bylo naprosto běžné

„Ve všech postkomunistických zemích se po pádu komunismu odehrála renesance vlastnického bydlení,“ říká v rozhovoru šéf developerské společnosti Finep Tomáš Pardubický.
Na trhu s novými byty krize nezuří

Ve třetím čtvrtletí vzrostla v Česku poptávka po nových bytech i jejich cena. V Ústeckém, Libereckém a v Královehradeckém kraji táhnou nahoru průměrné ceny především luxusní horské apartmány. Ekonomové zájem o nové bydlení vysvětlují nejen atraktivními hypotečními sazbami, ale také pohlížením na reality jako na bezpečnou investici.