Břidlicový plyn
První muž ropného světa skončil. Saúdský královský dvůr posiluje.

Po 20 letech byl odvolán ministr ropného průmyslu Saúdské Arábie Alí Nuajmí. Tím přestává o saúdské ropné produkci, tedy i ceně ropy, rozhodovat ekonomika. Větší prostor dostane politika.
V procesu poklesu cen ropy vítězí planeta Země a USA

Je málo oblastí, v nichž jsou prognózy vývoje tak silně ovlivňovány přáními, jako je tomu v případě cen ropy. A existuje málo komodit, jejichž cena je globální. V důsledku toho chybné předpoklady vedou k chybné prognóze vývoje světové ekonomiky.
Nastává věk bojů o zdroje. O to, co z nich zbylo

Éra fosilních paliv jen tak neskončí. Lidé je musí hledat dál a hlouběji a vymýšlet nové technologie, jak se k nim dostat. Dvacáté století bylo věkem energetického rozmachu, jednadvacáté je a ještě i bude věkem boje o to, co zbylo. Otázkou je, co zbude po jednadvacátém století a všech těch bojích z lidí.
USA mohou posílit postavení ropné velmoci

V důsledku břidlicové revoluce se USA staly světovou jedničkou v produkci ropy i zemního plynu. Kdyby platila tvrzení skeptiků, měli být dnes Američané na kolenou. Američtí těžaři sice zpomalili, ale nabírají síly a zvyšují efektivitu.
Středomořský bazén plný plynu

Kdo rád jezdí do Chorvatska, měl by sledovat, zda mu časem nevyroste v moři těžní plošina. Veliká ložiska plynu ve Středozemním moři leží i v oblasti geopolitického střetu zájmů. Právě zde je klíč, jak Evropě zajistit trvale spolehlivou a bezpečnou dodávku „nejčistšího z uhlovodíkových paliv“.
Americký plyn svobody

Ruská okupace ukrajinského Krymu vzbudila mezi širší veřejností zájem o rozsah naší závislosti na ruských energetických dodávkách. Náš návyk na zemní plyn z východu si pak mnozí dali pochopitelně do souvislosti s břidlicovou revolucí, která zaplavila USA levným plynem. Nemohl by americký zemní plyn snížit naši energetickou závislost na nevypočitatelném Kremlu? ptá se Jakub Kučera.
Velmoci hájí pouze své zájmy a prostředky, jak je prosadit

Idea celistvé Ukrajiny je nereálná, míní občanský aktivista Stanislav Novotný, který vede s východoevropskou zemí intenzivní komunikaci.
Ministr energetiky USA: Cenu ropy manipulovat nesmíme

Kdo očekává, že USA použijí své objemné strategické rezervy ropy jako zbraň proti Rusku, bude zklamán. Vyplývá to z rozhovoru ČESKÉ POZICE s americkým ministrem energetiky Ernestem Monizem. „Strategické rezervy máme proto, abychom mohli reagovat na nouzové situace. Jejich smyslem není manipulovat ceny ropy,“ říká Moniz. A dále vysvětluje, že nové bloky Temelína se budou Česku hodit. Stejně jako temelínská elektřina Německu.
Jak Ukrajinu zbavit noční můry jménem plyn z Ruska. Jednou provždy.

Je třeba definovat a následně postavit několik plynovodů a jeden terminál, píše Vratislav Ludvík.
Budoucnost Polska? Nikdy jsem nebyl tak pesimistický, říká profesor Śpiewak.

Za stavu tak drastického politického konfliktu a zmrazení politické scény nelze dle Pawła Śpiewaka vytvořit rozumný program.
Když elektrárny jedou na půl plynu...

Využití maximálního výkonu elektráren ukazuje, jak se odvětví v posledních letech změnilo a jaké role v něm hrají jednotlivé zdroje.
Gazprom se bez Ukrajiny neobejde

Ruský zemní plyn je stále méně konkurenceschopný. Ceny, za něž je pořizován, vedou k volbě alternativních dodavatelů, píše Vratislav Ludvík.
Energetický expert: Samotný přechod na obnovitelné zdroje nestačí

Podstatná je celoevropská dimenze energetiky, míní šéf energetické sekce Strany zelených a projektant společnosti ČEZ Milan Šimoník.
Budoucnost zemního plynu: Tři úhly pohledu

V jakém kontextu se zemní plyn nachází na energetickém trhu? Dle Vratislava Ludvíka má budoucnost, avšak s četnými „ale“...
Roman Joch: Koaliční smlouva jako Nelson Mandela

Mohla být lepší, ale také mnohem horší. Není tedy až tak špatná. Glosy a komentáře k některým bodům programu vlády ČSSD, ANO a KDU-ČSL.