Boeing

Kvůli výpadku boeingů zvažujeme koupi airbusů

Miliardář Jiří Šimáně.

Letecká společnost Smartwings řeší kvůli uzemnění části boeingů výpadek ve flotile a půjčuje si na trhu letadla. K tomu tahanice s nevyzpytatelným čínskou firmou, která odmítala do firmy investovat. Stále je ve hře odkup tohoto podílu, říká v rozhovoru Jiří Šimáně, předseda představenstva Smartwings.

Michal Pavec 9.7.2019

Výpadek boeingů se dotkne až 80 tisíc českých turistů

Boeing 737 MAX.

Cestovní kanceláře přiměly aerolinky, aby vzhledem k uzemněným boeingům 737 Max zajistily dostatek letadel na letní sezonu. Letecké společnosti je stáhly z pravidelných linek a ruší některé spoje. Nouze o letadla mění Čechům dovolenou. Účastníci zájezdů se na letní dovolenou dostanou spíš než ti, kdo se chystají letět po vlastní ose.

Roman Šitner 14.6.2019

Stopka pro boeingy ohrožuje dovolené Čechů

Boeing 737 MAX 8 čínských aerolinek.

Cestovní kanceláře hlásí rekordní prodej. Na zájezdy last minute zbývá i kvůli stopce pro boeingy méně letenek než obvykle. Čechy, kteří létají na vlastní pěst a letenku a hotel s pořizují sami, však může uklidnit například expanze irské společnosti Ryanair ve střední Evropě. Řadu letů nabízí i z Prahy.

Roman Šitner 7.5.2019

Boeing musí současnou situaci zvládnout v co nejkratší době

Miliardář Jiří Šimáně.

Česká letecká společnost Smartwings má mimo provoz sedm Boeingů 737 MAX. A firmu to stojí velké peníze, zlobí se její majitel Jiří Šimáně. Celkem má provozovatel nízkonákladových linek a charterových letů 47 letadel. A absence sedmi z nich je citelná. „Škoda pravděpodobně přesáhne sto milionů korun měsíčně,“ říká v rozhovoru Šimáně.

Michal Pavec 26.3.2019

Boeing ztrácí kvůli nehodám na konkurenční Airbus

Boeing 737 MAX po startu v americkém Seattlu.

Čtvrtá generace amerického letounu Boeing 737 měla zvrátit nadvládu Airbusu ve středně velkých letadlech. Dvě nehody v uplynulém půlroce však návrat na výsluní zkomplikovaly. Pro Boeing je to velká rána, která může ohrozit jeho vzestup. Úřady v řadě zemí čekají, zda se potvrdí, nebo vyvrátí, že mají stroje 737 MAX konstrukční vadu.

Roman Šitner 21.3.2019

Skončí Bohuslav Sobotka jako Jan Hus?

Současná víceobroční praxe českých politiků nemá vzor v západní politice, ale spíše ve Stachanovském hnutí bývalého Sovětského svazu.

Avizoval americký akciový trh eskalaci konfliktu v Sýrii?

Koncern Raytheon je výrobcem řízených střel typu Tomahawk.

Ceny akcií zbrojařských firem Raytheon, Northrop Grumman i Lockheed Martin se odpoutaly vzhůru od indexu S&P 500 už okolo 27. června.

Jan Čuřík 8.9.2013

Šéf americké Ex-Im Bank: Spojíme síly s Japonci a můžeme financovat Temelín

Prezident americké Ex-Im Bank Fred Hochberg.

Nabídka z USA může povzbudit stoupence Westinghousu, výsledek temelínského tendru ale příliš ovlivnit nemusí.

Czechs to extend lease of Gripens: report

The Gripen Jas 39 in flight

Foreign Minister Karel Schwarzenberg (TOP 09) says it make no sense to switch to another jet fighter 

Írán i USA se chlubí svými vojenskými hračkami

Zatímco se intenzivně vyjednává o sankcích kvůli íránskému jadernému programu, Teherán a Washington nahlas chrastí zbraněmi.

Czechs to stick with Gripen fighters – for now

The Gripen Jas 39 in flight

PM tasks defense minister with agreeing a ‘bridging solution’  to enable the Czechs to keep using Swedish JAS-39 Gripens after 2015

Czechs raise Russian helicopter pilot training as US radar substitute

Russian-made Mi-17s in Afghanistan

Czech PM proposes to train NATO pilots on Russian Mil helicopters at LOM airfield, but Czech military reportedly wants to offload its Mils

Boeing B-787 Dreamliner vlétá do reality a zahajuje provoz

Japonská ANA si objednala 38 kusů B-787-8 a 15 verzí B-787-9. První dva letouny již má.

Z Tokia vyletí Dreamliner do Hong Kongu již ve středu. Z plných 35 procent se na vzniku revolučního letounu podílely japonské firmy.

Martin Rychlík 24.10.2011

Battle escalates over future Czech fighter contract as Gripen deal runs down

Čeští piloti jsou s letouny Jas-39 Gripen maximálně spokojeni. Je však možné, že se budou muset přeškolit například na americké stíhačky F-16, které by prý v Česku rád viděl premiér Petr Nečas.

Fighter manufacturers are preparing to battle for the right to provide the planes that should protect Czech airspace after 2015

WikiLeaks: How US shot down Czech-Venezuelan plane deal

The Czech-made L-39 is the most widely used jet trainer in the world

High diplomacy and low skulduggery by the US helped to block a lucrative plane contract between a Czech company and Venezuela