Blízký východ
Důsledky morové a koronavirové epidemie se částečně podobají

Snaha najít příčinu morové epidemie narážela na stejné překážky jako u současné koronavirové. Pomohl ji odhalit i německý lékař a historik Klaus Bergdolt svou knihou Černá smrt v Evropě.
Ropa včera, dnes a zítra na existenčním rozcestí

Na rozdíl od Evropy USA výrazně nemodifikují svůj přístup ke spotřebě energií a k energetickému mixu. Vítězí v nich totiž pragmatismu nad dlouhodobou vizí. Ať už bude „globální přístup“ k oteplování jakýkoliv, význam ropy ve světě bude v příštích 30 letech klesat.
Evropské kárání Trumpa kvůli Kurdům je jen prázdné moralizování
Prezident USA Donald Trump „zradil“ spojence proti islamistům, sekulární Kurdy, a vydal je tureckému prezidentu Erdoganovi. Žádný evropský státník však nepodnikne humanitární intervenci do severní Sýrie jim na pomoc. Jejich postavení ukazuje, že lze věřit jen vlastním zbraním, což pochopil Izrael.
Spojenectví americké republiky a saúdské monarchie hned neskončí
Dobré vztahy se Saúdskou Arábií udržovali od roku 1943 jak američtí demokratičtí prezidenti, jako byl Franklin Delano Roosevelt, Harry Truman, John F. Kennedy, Jimmy Carter či Bill Clinton, tak ti republikánští – Dwight Eisenhower, Richard Nixon, Ronald Reagan, oba Bushové a Donald Trump.
Evropa bude silná, bude-li trvat na svých křesťanských kořenech

„Rozšířil se falešný názor, že skupina, jež je největší na světě, nemůže být pronásledována a odkázána na pomoc. Nepřijímáme přístup, který nepovažuje ochranu křesťanských komunit za důležitou,“ říká v rozhovoru maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó.
Úpadek a pád francouzské zahraniční politiky

Francouzská zahraniční politika v uplynulých deseti let nebyla dobrá. Prezidenti Nicolas Sarkozy a François Hollande oslabili národní zájmy ve prospěch EU, NATO, USA a velkých korporací. Proto by se měla francouzská politika vrátit k ideálům páté republiky.
V poezii hledám čistotu, světlo a soucit mezi dušemi

Střet dobra a zla je věčný. Tomuto dualistickému pojetí se v rozhovoru věnuje v kontextu své země i Abolghasem Esmailpour, íránský mytolog, básník a profesor íránských studií na Univerzitě v Teheránu. Podle něho síly zla v současnosti opětovně ohrožují říši světla a dobra a jedinými mastmi na naše rány jsou umění a poezie. Píše Zuzana Kříhová.
SCHNEIDER: Mimochodná debata o migraci

Zprostředkovanou debatu mezi českým premiérem Andrejem Babišem a italským premiérem Giuseppem Contim moderátorka České televize nezvládla. Nepochopila, že oba pánové sice mluvili na totéž téma, ale o různých jeho fázích. Moderátorka je nedovedla odlišit a debatu zpřehlednit.
DEBATA Jana Macháčka: Cenu ropy nelze kvůli politice předvídat

Cena ropy už vystoupala na 80 dolarů za barel. I v minulosti se vychylovala více než u jiných komodit. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, analytiků a pedagogů ptá: Proč ceny ropy rostou, nebo klesají vždy skokově?
Spalování uhlovodíků nelze vinit ze všech potíží s ovzduším
Světová banka vyhlásila moratorium na úvěry pro těžbu a dopravu ropy a plynu. Toto politicko-ekologické rozhodnutí změní globální ekonomiku. Myslí politici a ochránci životního prostředí na blaho lidstva, nebo člověka?
Za sesazením Tillersona může být spor o blízkovýchodní politiku

Když americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že sesadil ministra zahraničí Rexe Tillersona, nejčastější spekulace ukazovaly na odlišné postoje k Rusku či k Severní Koreji. Podle řady náznaků však může souviset s Blízkým východem.
Z antihrdiny hrdina

Světoznámý německo-rakouský spisovatel Daniel Kehlmann ve svém novém románu Tyll zasazuje šprýmaře ze 14. století do třicetileté války. A na pozadí blízkovýchodního konfliktu se brutalita jeho varianty Tilla Eulenspiegela jeví sympaticky.
Americko-ruský poker o syrský plyn už má stovky mrtvých

Útok amerického letectva v Sýrii na začátku února na jednotku složenou i z ruských žoldáků nelze oddělit od hry o energetické suroviny. Rusko usiluje aspoň o částečný návrat investic do záchrany Asadova režimu. Proto se Kreml začal zajímat o syrskou ropu a plyn. Americko-ruská bitva o ně v Sýrii odstartovala.
Výroční zpráva Vojenského zpravodajství 2016: Rozhled po hrozbách

Výroční zpráva za rok 2016 Vojenského zpravodajství se věnuje například Blízkému východu, Rusku, terorismu, kybernetických hrozbám či špionáži.
Úkol pro státy Evropy v roce 2017: Územní integrita a suverenita

Prognózu vývoje zemí by neměla ovlivňovat ideologie, ale jen výsledky – žádné zájmy jiných, pouze obhajoba suverenity a územní integrity vlastními silami.