Blízký východ
USA: Jak (ne)skloubit vztahy Izraele s jeho arabskými sousedy

Cílem blízkovýchodního turné ministra zahraničí USA Mikea Pompea je skloubení amerických vztahů s Izraelem a s arabským světem, nikoli skloubení izraelských vztahů s jeho arabskými sousedy. Izraelci by se proto neměli rozčilovat, když USA začnou dodávat jeho arabským sousedům stále víc a stále modernějších zbraní. Píše Jan Schneider.
Jak v televizi přiblížit složitou realitu Blízkého východu

Izraelský seriál Fauda je návykový, vtáhne do děje a neustále přichází nová akce. Popisuje činnost speciální izraelské protiteroristické jednotky, jejíž členové hovoří plynně arabsky a dokážou snadno působit mezi nepřáteli, Palestinci, jako tajní agenti, jejichž cílem je na palestinském území unášet či likvidovat arabské teroristy.
Český spor o izraelsko-palestinský problém aneb Filosemitské kvílení

Kritika bývalých ministrů zahraničí Alexandra Vondry, Cyrila Svobody, Jana Kohouta a expremiéra Mirka Topolánka „dopisu tří“ – někdejších ministrů zahraniční Karla Schwarzenberga a Lubomíra Zaorálka a úřadujícího Tomáše Petříčka –, který vznikl jako reakce na plán nové izraelské vlády, podle Jana Schneidera postrádá věcné argumenty.
Prudké zdražení ropy v dohledné době nehrozí

Neklid na Blízkém východě vede k prudkému nárůstu cen ropy. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Jak vidíte vývoj světových cen ropy? Má íránská a irácká těžba nějaký vliv? Nebo jde o obavy, že budou opět napadena saúdská ropná pole či rafinerie? Klesnou ceny, pokud se eskalace zmírní?
Izrael je bezpečná oáza, kde občas dojde voda

Česká republika má v Izraeli tradičně dobré jméno. Mají nás rádi, pomohli jsme jim kdysi vyhrát válku, říká v rozhovoru bývalý ministr zahraničí a současný velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. Naopak Češi vidí Izrael jako výbušnou oblast, což musí přestat.
Palestinským uprchlíkům se věnuje větší pozornost než židovským

Od roku 1947 bylo přijato více než tisíc rezolucí OSN k arabsko-izraelskému konfliktu, přičemž 170 se věnuje palestinským uprchlíkům a jejich potomkům, a ani jedna židovským z arabských zemí a Íránu. Stará státnická poučka, že demografie je politika, stále platí.
Perský záliv drží basu se Saúdskou Arábií

„Politika EU by měla být konzistentní. Říct, že svou politiku bude uplatňovat vůči všem, nebo přiznat, že ji vůči všem uplatňovat nehodlá a její přístup je selektivní, a tudíž závisí na zájmech, jež v daném regionu sleduje. Bylo by to poctivější než neustálé lhaní,“ říká v rozhovoru arabista Petr Pelikán.
Křesťanské komunitě v Iráku je třeba pomoci, aby přežila

Bašár Warda Al-Sindí, arcibiskup chaldejské církve v Erbílu, který se také zasloužil o přijetí výnosu Donalda Trumpa, v němž označil řádění IS v Iráku za genocidu, v rozhovoru říká: „Měli bychom Evropskou unii povzbudit ke štědřejší pomoci křesťanům a jezídské komunitě v rekonstrukci jejich vesnic.“
Čeští vojáci v Afghánistánu jsou podezřelí z mučení zajatce

Dle amerického deníku The New York Times jsou čeští vojáci působící v Afghánistánu údajně zapleteni do nelidských výslechů. Jsou v podezření, že umlátili jednoho z afghánských zajatců. Za vojáky se však okamžitě a zcela jednoznačně postavilo ministerstvo obrany: „Striktně odmítáme podobná obvinění.“
Bibi hledá padoucha, který za něj vyvolá předčasné volby
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu čelí kritice za postoj k Palestincům i řadě korupčních skandálů. Málokdo však pochybuje, že opět použije svůj instinkt pro udržení u moci, aby premiérské křeslo získal znovu. Ať v řádných, či předčasných volbách.
Vražda novináře otevřela Jemencům cestu k míru
Nejnovější fáze jemenských konfliktů, tentokrát za přímé účasti Saúdské Arábie, trvá už čtvrtý rok a přináší smrt a utrpení statisícům obyvatel nejchudší arabské země. Po řadě marných pokusů o příměří přišla šance až nyní – pod dojmem z vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.
Afghánistán lze dobýt, nelze mu ale vládnout
Svou vojenskou přítomností vytváříme dnes jediný raison d’étre Tálibánu. V zemi nezavládne klidná atmosféra, pokud si to Afghánci nevyřeší mezi sebou, říká v rozhovoru bývalý český velvyslanec v Afghánistánu Petr Pelz.
Portrét Chášukdžího jako bojovníka za svobodu je spíše legendou

Vražda saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího je v médiích probírána hlavně kvůli thrillerovému průběhu i shovívavosti, s níž zločin přijal Donald Trump. Stranou pozornosti zůstávají skutečné motivy vraždy.
Velvyslanec v Afghánistánu: Útoky nesměřovaly jen proti Čechům

„Náčelník generálního štábu Aleš Opata má pravdu, že útok byl veden primárně na koaliční jednotky. Tálibán se na svých webových stránkách chlubí, že zaútočil na americké vojáky. O Češích dosud nepadlo ani slovo,“ říká v rozhovoru český velvyslanec v Afghánistánu Petr Štěpánek, jenž ho poskytl ve vrtulníku na cestě ze základny Bagrám.
Americká politika nyní napětí na Blízkém východě spíš zvyšuje
Joost Hiltermann, nizozemský blízkovýchodní expert, v rozhovoru ukazuje kořeny současné nestability Blízkého východu především ve společenských změnách arabských států.