Biologie

Národ, rasa a hranice států znovu ve hře

Neexistuje nadnárodní celek, který by dokázal vytvářet pocit sdílené identity. Ta je však podmínkou úspěšné spolupráce a důvěry obyvatel.

Evoluční vývoj, umělá inteligence a informační technologie

Člověk netvoří vrchol evoluce. Je pouze nástrojem, který umožní sestrojit přístroje urychlující vývoj, protože toho už on sám není schopný.

Ovlivňuje nás více kultura, nebo příroda?

Opět vzplál ideologický spor o základech kulturní antropologie, jež se zabývá způsoby života lidských populací v minulosti i současnosti.

Bude výsledek umělé inteligence ještě člověk?

Dle amerického futurologa je v lidské přirozenosti překračovat své hranice, k čemuž patří i překonávání biologických omezení – nesmrtelnost.

Petr Pietraš 30.10.2013

Vědu škrtí desatero zastaralých dogmat

Newtonova mechanika přežila svou užitečnost a brzdí myšlení ve fyzice, biologii a medicíně. Stane se z vědecké komunity něco jako inkvizice?

Čeští vědci v Antarktidě: Až na dřeň mrazivého poznání

Na ostrově Jamese Rosse u Antarktického poloostrova působí i geodeti.

Vyšla první původní česká monografie o zasněženém světadílu. Jak se antarktidologům bádá v těch nejtvrdších podmínkách?

Jiří Neužil: Jak se zkoumá rakovina v laboratořích, které nikdy nespí

„Čtyřikrát ročně přejíždím. Nejsem v cizině jen chvíli na stáži, ale skutečně mohu velmi dobře srovnávat každodenní řešení problémů v obou zemích,“ říká vědec, jenž několik mladých českých vědeckých pracovníků a postgraduálních studentů přivedl i do aust

Jaký je rozdíl mezi českým a australským vědeckým prostředím? „V Austrálii je větší férovost. Větší otevřenost. I když je to tam tvrdší.“

Biomedicínské centrum BIOCEV chce přilákat do své rady i nobelisty

„Každá země dělá vědu jinak, každá má i jiný systém grantové podpory. Možná je dobré vzít si z každého trošku,“ zamýšlí se profesor Pavel Martásek.

Projekt za 2,35 miliardy korun ve Vestci u Prahy se má brzy dočkat zhotovitele. Co bude potom, nastiňuje nový lodivod centra Pavel Martásek.

Jak psát o vědě? Nebojme se hloupých otázek.

Momentálně nejslavnější fyzik světa, profesor Peter Higgs, se takto v roce 2008 vyfotil před experimentem CMS v ženevském CERN, který měl napomoci k hledání Higgsova bosonu.

Tvrdé jádro vědecké komunity bývá na zjednodušování „svých“ komplexních témat háklivé, média zase lpějí na čtivosti.

Martin Rychlík 13.3.2013

Jak nejcitovanější český vědec Jiří Bártek ničí na Hané rakovinu

V olomouckém výzkumném centru se snaží lépe porozumět podstatě nádorových i infekčních chorob. Výsledkem mohou být léky šité na míru.

Úspěch českého vědce: Objev, který může pomoci při léčbě rakoviny prsu

„Naše pokusy naznačují, že mutace genu Rif1 může genetické změny způsobující chybnou opravu poškození DNA v podstatě ,vyrušit‘,“ říká Michal Zimmermann.

Ještě dříve, než získal doktorát, publikoval Michal Zimmermann nález genu Rif1 v prestižním časopisu Science.

Elitní „stavitel“ rostlin Jiří Friml ví, jak by mohla česká věda vzkvétat

Zatímco Gregor Johann Mendel měl hrách, Jiří Friml při své vědecké práci využívá zejména huseníček rolní.

„Podporovat z veřejných peněz firemní výzkum na úkor základního není standardní řešení,“ říká jeden z nejúspěšnějších českých vědců.

Zpátky do pravěku aneb Dobrodružství kriminalistiky s DNA a Nečasem

Premiér odmítá, aby policie odebírala u všech obviněných z úmyslného trestného činu vzorky DNA. Radovat se mohou leda zločinci.

Univerzita Karlova rozjíždí největší investici po revoluci: kampus za 2,4 miliardy

Letos by měla proběhnout architektonická soutěž na objekty kampusu. Ze státního rozpočtu na ni bylo navrženo devět milionů korun.

Moderní Biocentrum a Globcentrum na Albertově mají zajistit důstojné zázemí pro pražské přírodovědce, mediky a matematiky.

Jak si vedou čeští biovědci? Už dohánějí Evropu?

K přilákání vědců z ciziny nestačí pouze výplaty, ale také renomé institucí, přístrojové vybavení i kvalitní gastronomie v místě a mateřské školky.

Květnový časopis Vesmír porovnal citovanost českých vědců v živých vědách. Za evropskou špičkou i srovnatelnými zeměmi Česko zaostává.