Bill Clinton
Americké prezidentské volby: Devadesátá léta a svěží vítr Bill Clinton

Na začátku devadesátých let se americká hegemonie ve světě zdála nezpochybnitelná. Navzdory tomu museli vládnoucí republikáni po dlouhých letech vyklidit pozice. Voliči totiž slyšeli na mládí a dravost demokrata Billa Clintona.
Stane-li se Donald Trump prezidentem, skončí globalizace

Donald Trump instinktivně pochopil, že ideologie přestává hrát rozhodující roli. Jeho volební kampaň se nese v duchu sloganu „amerikanismus, nikoli globalizace“, a pokud v prezidentských volbách zvítězí, bude to mít pro zbytek světa dalekosáhlé důsledky. Přinejmenším se změní světový řád.
Vzestup a pád amerického hospodářského růstu

Je zpomalení růstu HDP a produktivity USA způsobeno vyčerpáním inovačních příležitostí, nebo jde o příčinnou souvislost? Příběh zkázy Světového obchodního centra pak ukazuje, že USA občas vládne náhoda, která rozhoduje, zda prezident vyhodnotí tu či onu strategickou informaci jako podstatnou.
Donald Trump je symptomem krize elit

Republikánský kandidát na prezidenta Donlad Trump je populista a oportunista, ale podmínky a zázemí pro témata, jichž se chopil, existují v USA již delší dobu. Otázkou pak je, o kolik by byl horším prezidentem než Barack Obama či George W. Bush mladší s jejich zkušenostmi a příslušností k establishmentu.
Ohrozí aféra Rosatom volbu Hillary Clintonové prezidentkou USA?

Kandidátka na amerického prezidenta nemá žádnou ze sympatických vlastností svého manžela – exprezidenta Billa Clintona. Její zvolení ztěžují i finanční skandály rodiny Clintonových, nejnověji s investicemi ruské státní firmy Rosatom. Ve všech aférách se však tento manželský pár ukázal „splachovací“.
Úpadek americké demokracie
USA se podobají obchodnímu řetězci Walmart – všechno je laciné, ceny stejně jako platy nízké. Státu se zmocnila finanční elita a předala jej do služeb plutokracie. Lobbistické skupiny se pak starají, aby demokratické instituce nefungovaly. Z aktivních Američanů se stali vystrašení váhavci.
Konec dějin v nedohlednu

Někteří současní evropští politici se nehodlají ponaučit z několikasetletého geopoliticky expanzivního jednání eurasijské mocnosti Ruska.
Ministr energetiky USA: Cenu ropy manipulovat nesmíme

Kdo očekává, že USA použijí své objemné strategické rezervy ropy jako zbraň proti Rusku, bude zklamán. Vyplývá to z rozhovoru ČESKÉ POZICE s americkým ministrem energetiky Ernestem Monizem. „Strategické rezervy máme proto, abychom mohli reagovat na nouzové situace. Jejich smyslem není manipulovat ceny ropy,“ říká Moniz. A dále vysvětluje, že nové bloky Temelína se budou Česku hodit. Stejně jako temelínská elektřina Německu.
Ukrajina bývala jaderná. Bude opět?

Ruská invaze na Krymu může mít zásadní důsledky pro to, zda, nakolik a do jaké míry přetrvá současný režim nešíření atomových zbraní.
Lež i pokrytectví jsou v politickém souboji legitimní zbraně

Pravdy vládnoucího a ovládaného se liší. Úskok, taktika i lhaní jsou bytostné projevy politiky, proti nimž morální pohoršování nic nezmůže.
Syrská válka Palestince rozdělila. Nejsou ale jediní!

„Blízký východ zatěžuje celý svět – to se musí jednou provždy vyřešit,“ míní bývalý palestinský velvyslanec v Moskvě a Káhiře Nabíl Amr.
Plynové zásobníky hýbou Českem. Jako Dráb Fischerem.

Skladování plynu se stává méně zajímavým byznysem. Zásobníků už je dost.
Nečasův rozvod a politická kultura v Česku: stále spíš Východ než Západ

Zatímco v mnoha ohledech se Česko západnímu způsobu života přiblížit chce, postoj „rodina na prvním místě“ zde nezdomácněl.
„Hvězdné války“: pořád stejně nezbytné jako před 30 lety

Zastavení budování protiraketové obrany v původním rozsahu, jak zamýšlel Reagan, je tragickou chybou
Pozor, digitální válka nemusí být méně vražedná!

Kyberzbraně zvyšují možnost, že nebudou-li pod kontrolou, přispějí k tomu, aby malicherný konflikt vyústil ve velký válečný střet.