Bible
Jeskyně hrůzy v Judské poušti: Nové fragmenty svitků od Mrtvého moře

„Nové“ řecké fragmenty, jež byly nedávno nalezené v Jeskyni hrůzy, zapadají do kontextu objevů v padesátých letech a v roce 1961. Představují dílek do skládanky, jak vypadaly biblické texty, než byly ustáleny a kanonizovány.
Příčina rozdělení USA: Rozpad sdílených hodnot Američanů

Americký konzervativec Bena Shapira vidí ve své knize Jak zachránit západní civilizaci důvod stále rozdělenější americké společnosti v tom, že ztratila dědictví jeruzalémské teologie a antické filozofie.
Detektivní pátrání, co se při narození Ježíše mohlo odehrát na obloze

Nevíme, zda se příběh o narození Ježíška skutečně odehrál, nebo je jen legendou, motiv hvězdy betlémské, která mudrcům z východu oznámila příchod spasitele, však stále zaměstnává. Astronomové se snaží najít historický nebeský úkaz, který by hvězdě betlémské odpovídal.
Informační pandemie se lidstvo nezbaví. Jako rasismu a antisemitismu

Internetoví trollové nemávají praporky s haknkrajci ani se srpy a kladivy, neloví do ideologických pastiček ani neslibují ráje na zemi. Varují, abychom neskočili na špek těm, co nabízejí pravdu a lásku. Vždyť pravda je jen prázdná bublina, nanejvýš postpravda, a láska med, který nám chce někdo mazat kolem huby.
Na strašení apokalypsou nelze vybudovat nic pozitivního

Pokud se „dobová apokalypsa“ rozběhne, lze už jen bojovat na straně dobra, přičemž se z podstaty vedení války dopouštět i zla. To, co bývá mnohem těžší, ale také smysluplnější, je být ostražitý již v dobách, kdy apokalyptičtí jezdci ještě podřimují ve svých zimovištích a pečlivě střežit zámky od jejich ohrad.
Současná snaha o politiku bez náboženství z ní činí náboženství
Nevyměnila západní civilizace Boha za modly? I na tuto otázku se snaží odpovědět ve své knize Aveuglements: Religions, guerres, civilisations francouzský historik a teolog Jean-François Colosimo.
Zachraňme západní civilizaci!

Jeden z největších donátorů Republikánské strany v USA Kenneth Abramowitz varuje před antisemitismem v USA i v Evropské unii. Jde o epidemii, již je třeba zastavit, protože pokud se to nepodaří, přijde řada na křesťany.
Třicet omylů dialogu islámu a křesťanství

Proč pokračovat v dialogu islámu a křesťanství, je-li jejich shoda v podstatě vyloučená? Ve skutečnosti však nejde o náboženský dialog, ale o dialog v křesťanství, a měl by sloužit především k tříbení vlastních i teologických názorů.
Katolická církev majetek nevlastnila. Jen jej spravovala

Heslo „co bylo ukradeno, musí být vráceno“ zní v případě církevních restitucí dogmaticky. Katolická církev vlastní pouze majetek, který jí darovali věřící, koupila si či vybudovala vlastní prací. Ostatní statky jen spravovala, neboť zůstaly vlastnictvím panovníka, respektive státu, bez ohledu na politický režim.
Tradice se má vracet k novozákonnímu odkazu. Ne k praktikám doby

Na článek Michala Semína Je zneužívání mladistvých kněžímu jen jejich selháním? zareagoval Peter Žaloudek, který se považuje za kněze bez úřadu.
Papež František překračuje „zákazem“ trestu smrti své pravomoci

Tvrzením ze začátku srpna, že trest smrti již není třeba pro ochranu společnosti, se papež František vyjadřuje k něčemu, co nemůže vědět. Jeho názory jsou proto pro věřící nezávazné.
Ježíš nebyl blázen

Ježíšův úsudek nebyl dotčen šílenstvím, naopak byl neobyčejně bystrý. Kromě toho byl nadán velkým charismatem. V jeho slovech se skrývá něco, co v lidech rezonuje. Jinak by nepřežila dva tisíce let a nevěřily by v ně více než dvě miliardy lidí. Následování Ježíše Krista by ale nemělo paralyzovat.
Církev odsoudila jen čtyři z 95 Lutherových tezí z 31. října 1517

V Česku se vnímá církevní reformátor Martin Luther, který před 500 lety nechtěně inicioval německou reformaci na základě představ o Janu Husovi. V tomto smyslu však reformátorem nebyl, zápasy, které pro wittenberského profesora teologie byly existenciální, se odehrávají v lidském nitru.
Je třeba opustit mýtus, že většina migrantů se začlení

Evropa může zůstat Evropou, nejen pokud si bude uvědomovat evropské hodnoty, ale i za nimi pevně stát.
Dějiny jsou otevřené

„Moje práce spočívá v tom, že mám několik různých kritických vydání řeckého textu, další prameny si musím dohledávat. Teď třeba píši komentář ke knize Skutků apoštolských, kde bych měl čtenáři vysvětlit něco, co je poměrně složité,“ říká v rozhovoru novozákonní biblista Petr Pokorný.