Bezpečnost
Trojmoří není alternativa Evropské unie. Znamená pro ni velký přínos

„Trojmoří je koalicí ochotných spolupracovat a příležitostí pro regionální podnikání vyhnout se průměrnému rozvoji,“ říká v rozhovoru polský ministr zahraničí Zbigniew Rau.
Nouzový stav kvůli pandemii covid-19: Česko rok poté

Videokonference k prvnímu výročí nouzového stavu uspořádaná Pražskou bezpečnostní konferencí byla pozitivní záběrem, nepodbízením, realismem a odmítnutím ideologizace. A to je dobrý krok na cestě z koronavirové krize.
Jaderná elektrárna Dukovany je byznys. Nikoli, zda někoho nemáme rádi
Představitelé státu, poslanci i senátoři by měli zvážit odborné argumenty ohledně výstavby bloku jaderné elektrárny Dukovany a zamyslet se, jsou-li jejich antipatie a zájmy také v zájmu naší vlasti.
Automobilky nemají prostor na slevy. Ze všech sil se snaží udržet zisk

Doba, kdy šlo obstojné auto koupit i pod 200 tisíc korun, skončila. Kdo má na automobil do 300 tisíc korun, najde jen několik modelů a jejich variant. Rozhodovat se nakonec bude jen mezi několika možnostmi, to je nevýhoda oproti vyšším rozpočtům, kde vyhovují desítky modelů a stovky jejich variant. Éra levných aut se jen tak nevrátí.
Zdi jsou symboly oddělení, útlaku a omezení. Jejich osudem zbourání
Osudem zdi bývá její nevyhnutelný pád. Všechny vznikly jako iluze, sloužily jako symbol a skončily degradované na výletní cíl. Projít se jimi nedá ani na jednu stranu, byť si jejich stavitelé často myslí, že platí jen pro druhé. Ve skutečnosti zafungují na všechny.
Je třeba začít vymáhat dodržování opatření včetně pokutování lidí

Dostane-li člověk za jeden den za nenošení roušky tři pokuty v řádu tisícikorun, jistě si to propříště rozmyslí.
Visegrád potřebujeme i po našem vstupu do Evropské unie

Spolupráce ve Visegrádské skupině se Česku několikrát vyplatila, říká v rozhovoru Alexandr Vondra, který stál jako poradce prezidenta Václava Havla u jejího zrodu 15. února 1991. Podle něho bez spolupráce Česka, Maďarska, Polska a Slovenska nelze zajistit bezpečnost našeho regionu.
Viktor Orbán: Středoevropské národy pociťují odpovědnost za Evropu
Po 30 letech od vzniku visegrádské skupiny se můžeme považovat za nejdynamičtější region v Evropské unii – silný růst, nízká nezaměstnanost, rychlá digitální transformace a robustní investice.
Dovoz zemního plynu je bezpečnější než jaderné palivo z Ruska

Úspěšná a rozsáhlá diverzifikace dodavatelů zemního plynu do Česka je podmínkou strategických úvah o rozvoji českého plynárenství v každé verzi energetické politiky.
Prognóza roku 2030: Česká republika ve světovém a evropském kontextu

Bude svět v roce 2030 formovat souboj velmocí a absence řádu? Co nahradí končící období unipolarity a liberálního mezinárodního pořádku? I na tyto otázky se pokusila odpovědět 15. Pražská bezpečnostní (video)konference loni v listopadu za účasti významných českých a světových osobností.
Kolik elektrické energie budeme v budoucnosti opravdu potřebovat?

Na článek jaderného energetika Františka Hezoučkého o Výstavbě 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany chybí odborná diskuse zareagoval vysokoškolský pedagog a ekolog Pavel Nováček.
S jádrem se nežertuje: Odpolitizujme dostavbu 5. dukovanského bloku

Pokud jde o dostavbu pátého bloku v Jaderné elektrárně Dukovany, Česko potřebuje a bude potřebovat spíš Rusko a Čínu než naopak. Pokud někdo nemá Rusko rád, neměl by to balit do argumentů zastírajících jeho emoce.
O výstavbě 5. bloku Jaderné elektrárny Dukovany chybí odborná diskuse

Nejlepší cestou k pátému bloku Dukovan by bylo koupit ruský jaderný ostrov a pracovat vlastními silami. Některé ideology mezi politiky však dráždí, že nejlepší projekt jaderného ostrova na trhu a nejvhodnější pro Česko je petrohradského Atomenergoprojektu.
Pandemie ekonomicky oslabí Čínu, Evropu i USA

Koronavirová pandemie jednou skončí. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Vyjde z koronavirové pandemie ekonomicky posílena Čína, nebo Západ?
Německé a bruselské elity se z migrační krize v roce 2015 nepoučily

Proč má členský stát EU povinnost přijímat mladé lidi, kteří násilím pronikají na území Evropy, čímž porušují zákony, a současně je považovat za oběti? Ptá se Robert Troška. A odpovídá: „Wir schaffen das“ (My to zvládneme), ale bez německé kancléřky Angely Merkelové a bruselských elit.