Berlin
Zdi jsou symboly oddělení, útlaku a omezení. Jejich osudem zbourání
Osudem zdi bývá její nevyhnutelný pád. Všechny vznikly jako iluze, sloužily jako symbol a skončily degradované na výletní cíl. Projít se jimi nedá ani na jednu stranu, byť si jejich stavitelé často myslí, že platí jen pro druhé. Ve skutečnosti zafungují na všechny.
Dějiny 20. století jako strhující a dramatický příběh

Paměti Svět včerejška. Vzpomínky jednoho Evropana Stefana Zweiga, spisovatele, publicisty a překladatele rakousko-židovského původu, jsou jedním ze zdrojů k pochopení novodobé evropské kultury.
Realitní trh se reguluje sám, není třeba do něj příliš zasahovat

„Jak v Berlíně, tak v Mnichově jsou lidé ochotní se kvůli drahým nájmům vystěhovat z města do okolí. To je podobné v Praze, kdy lidé hledají bydlení ve Středočeském kraji. Pokud jsou nájmy příliš vysoké, pro lidi je takové bydlení méně atraktivní a hledají alternativu jinde,“ říká v rozhovoru Hendrik Meyer, šéf platformy Bezrealitky.
Musí se zajistit rychlejší povolování staveb

„V Německu je nájemní bydlení běžné. V Berlíně bydlí v nájemním bytě 85 procent lidí,“ říká v rozhovoru Peter Noack, spoluzakladatel a jednatel společnosti Zeitgeist.
Požár katedrály Notre-Dame by neměl sloužit politickým cílům
Není třeba pronášet jednoznačné soudy o příčinách, zaviněních či náhodách, ale soustředit se na záchranu katedrály Notre-Dame na ostrově Île de la Cité, nikoliv katedrály ve čtvrti Saint Denis.
Hlavní ideje a důvody vzniku NATO i po 70 letech stále platí

Severoatlantická aliance, která vznikla po druhé světové válce a právě slaví sedmdesátiny, nebyla „americkým výmyslem“. První výzva přišla ze západní Evropy. A zdá se, že navzdory problémům, neshodám, proroctvím o brzkém zániku či volání po zrušení je NATO v dobré kondici.
Světové šachy ve zcela vybydlené bývalé továrně

Americký šachista Fabiano Caruana vyhrál přesvědčivě turnaj kandidátů 10. až 28. března v Berlíně, když za sebou nechal sedm velmistrů. Unikátní reportáž Pavla Matochy.
Architektura ovlivňuje ekonomiku svého okolí

„Má se za to, že v dané lokalitě jsou ceny jednolité, ale zjistili jsme, že lidé jsou ochotni zaplatit za nemovitost obklopenou hezkou architekturou až o 15 tisíc eur víc,“ říká v rozhovoru Gabriel Ahlfeldt, ekonom, jenž přednáší na London School of Economics.
Ve světě je 65 hraničních bariér. A vznikají i mezi lidmi.

Pro dnešní dobu je symptomatické budování obřích zdí oddělujících národy a etnika i mnohem méně výrazných plotů kolem domů a zahrad. Je třeba k sobě znovu najít cestu.
Ve světové konkurenci sází Berlín na kulturu
Berlín, v jehož centru se ještě před 25 lety táhla nepěkná severojižní jizva po zbourané zdi, je dnes jedním z nejvýznamnějších kulturních středisek světa. Kde jsou příčiny?
Starosta Berlína: Kultura je vedle vědy jedním z pilířů města

Při příležitosti 20. výročí partnerství Berlína a Prahy navštívil letos na podzim naše hlavní město berlínský starosta Michael Müller. V rozhovoru se věnuje rozvoji partnerského soužití obou metropolí, nedostatku bytů, vizi Berlína jako inteligentního města, pracovním příležitostem v něm i současné uprchlické krizi a jejímu řešení.
Berlínská tabule: Tuny potravin potřebným místo na smetiště

Příběh Berliner Tafel se začal odvíjet v roce 1993, kdy se skupinka žen z Berlína rozhodla pomáhat lidem v nouzi. Poté vznikla iniciativa Laib und Seele (Chléb a duše) a postupně v Berlíně 45 výdejních míst pro neprodejné potraviny. Berliner Tafel má dnes 28 stálých zaměstnanců a skoro dva tisíce dobrovolníků.
Vídeň a Berlín mění konzumní svět – minimalizují svůj odpad

V hlavních městech Rakouska a Německa vzniká mnoho malých projektů, jejichž základní myšlenka je ekologická a které se pokoušejí veřejnost naučit, jak zdánlivě vysloužilým věcem dát nový život. Podílí se na nich sice pár nadšenců, ale vycházejí z autentických potřeb a pocitů běžných lidí.
O letní olympiádě v Hamburku rozhodne až rok 2017
V souboji, kdo se bude za Německo ucházet o olympijské hry v roce 2024, zvítězil těsně Hamburk nad Berlínem. Hamburský projekt vypadá na papíře slibně. Uvidí se, zda na něm nakonec nezůstane. Na oslavy je totiž ještě brzy.
Olympiáda v Berlíně: Skvělý nápad, nebo šílenství?
V názorech zastánců a odpůrců letních olympijských her v roce 2024 se zrcadlí dilema, které řeší německé hlavní město.