Benjamin Netanjahu

Židovský aktivista: Česko by mělo přerušit diplomatické styky s Izraelem

Mírový aktivista Miko Peled pochází z prominentní sionistické rodiny a sloužil v izraelské armádě, navzdory tomu dnes patří k nejrazantnějším kritikům izraelské politiky a nazývá svou zemi rasistickým režimem. V rozhovoru pro ČESKOU POZICI pak mimo jiné říká, že za nějakých deset patnáct let i mainstreamoví politici na Západě, kteří dnes tak vehementně vyjadřují podporu Izraeli, se k tomu nebudou hlásit a budou toho litovat.

Židovské osady stahují do mezinárodní izolace celý Izrael

V poslední době rapidně přibývá výzev k bojkotu Izraele i v západních demokraciích, píše Břetislav Tureček.

Kdo byl ve skutečnosti Ariel Šaron?

Nekrology spolutvůrce Státu Izrael vypovídaly spíše o neřešitelnosti izraelsko-palestinského konfliktu než o tomto bývalém premiérovi.

Izrael chce urovnat své vztahy s Tureckem. Za 20 milionů dolarů.

Odškodné nabízené Izraelci rodinám tureckých občanů zabitých a zraněných v roce 2010 při výsadku izraelského komanda na lodi Mavi Marmara narušující blokádu Gazy by mělo přispět ke zlepšení vztahů obou zemí. Turecko však žádá vyšší částku.

Normalizaci styků dvou tradičních spojenců USA na Blízkém východě by Washington uvítal i kvůli ztrátě své mocenské pozice v této oblasti.

Izrael versus Palestina: Svět smutných příběhů, jež chtějí být vyprávěny

Původní reportáž ČESKÉ POZICE z putování po Západním břehu Jordánu o Palestincích, Izraelcích, zdech, Hebronu, Bibli, osadách a terorismu.

Přemysl Houda 13.12.2013

Izraelský zpěvák Arik Einstein už Prahu nikdy osobně nenavštíví

„Velký syn“, jenž zemřel 26. listopadu v 74 letech, nazpíval píseň Prague po okupaci Československa v roce 1968. Nebylo mu to totiž jedno.

Jan Schneider 9.12.2013

Američané a Íránci se setkali v ženevské „zóně možné dohody“

Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf (vlevo) a jeho americký protějšek John Kerry si podávají ruce během ženevského jednání Íránu a šesti mocností (stálí členové Rady bezpečnosti OSN a Německo).

V neděli se ukázalo, že i po letech vzájemné agresivní rétoriky je kompromis vlád USA a Íránu o íránském jaderném programu reálný.

Roman Joch: „Deal“ Západu a Islámské republiky ajatolláhů není dobrý

Pět důvodů, proč se obávat Ženevské dohody o íránském jaderném programu mezi Washingtonem a Teheránem a být v jejím případě pesimistou.

Roman Joch 6.12.2013

Důsledek války v Sýrii: Staronový geopolitický pořádek Blízkého východu?

Dnešní hlavní blízkovýchodní geopolitičtí hráči (zleva do prava): Turecký premiér Recep Tayyip Erdogan, izraelský premiér Benjamin Netanjahu, ministr zahraničí USA John Kerry, syrský prezident Bašár Asad a íránský prezident Hasan Rouhání.

Turecko-izraelská špionážní aféra by mohla být začátkem aliance Turecka a Íránu s podporou USA jako do roku 1979. Možná se připojí i Izrael.

Jan Čuřík 22.11.2013

Ministerstvo zahraničí pracuje na vylepšení vztahů s Teheránem

Česko se přidává k politice řady západních států, jež tak reagují na zvolení liberálního pragmatika Hasana Rouháního íránským prezidentem.

V Ženevě se bude testovat jaderná politika íránského prezidenta

Hasan Rouhání.

Hasan Rouhání bude moci na rozhovorech o nukleárním programu své země ukázat, nakolik myslí vážně svou větší vstřícnost.

Izrael versus Írán: Netanjahuova politika na Blízkém východě ve slepé uličce?

Dle íránského prezidenta Hasana Rouháního je umírněnost revoluční a extrémní postoje reakční. Izraelci by měli jeho slova opětovat.

Kam bude směřovat Írán s novým prezidentem?

Proreformní Hasan Rouhání chce jednat s oponenty a Íráncům ponechat prostor k rozhodnutí, jak naloží se svými životy bez zákazů a příkazů.

Jan Čuřík 15.10.2013

Chmurné vyhlídky na mír mezi Židy a Araby

Palestinští chlapci si hrají na válku proti Izraeli pod plakátky oslavujícími přední teroristy.

Od roku 1993 uzavřeli Palestinci a Izraelci šest různých smluv, jež svorně obě strany porušují. A k podpisu té sedmé je zatím daleko.

Exšéf izraelského Mosadu: V případě Sýrie hazardují USA, Rusko i Írán

Dle Efrajima Haleviho zůstává syrský prezident Bašár Asad klientem Rusů, ale cílem Asadů byl vždy spíše Washington, kam lze jen přes Izrael.

Jan Čuřík 25.9.2013