Benedikt XVI.

Případ Bezák: Konec nadějí pro emeritního trnavského arcibiskupa?

Důstojným a přiměřeným řešením pro nového papeže Františka by bylo jmenovat Róberta Bezáka papežským nunciem. O tom však lze pochybovat.

Jak Vatikán naloží s neposlušností arcibiskupa Bezáka?

Papež Benedikt XVI. (vpravo) po odvolání arcibiskupa trnavské arcidiecéze Róberta Bezáka v červnu 2012 mu dokonce uložil vyhýbat se médiím. Ten však neuposlechl a spor se loni na konci roku vyhrotil.

Odvolání trnavského metropolity musí mít vážné důvody. Svatý stolec je však nekonkretizoval, a proto vznikl prostor pro konspirační teorie.

Televizní komisař Derrick: z vyšetřovatele zločincem

Legendárního německého herce Horsta Tapperta dostihla válečná minulost. Už se k ní ale nestihne vyjádřit – je totiž pět let po smrti.

Vánoce jsou až 25. prosince

První Vánoce v tomto slzavém údolí radostně slavili jen „chudí duchem“. A tento duch by se měl promítnout i do našich štědrých večerů.

Papež František katolickou církev nezničí. Duch svatý to zařídí.

Nový papež František při odchodu z baziliky Panny Marie Sněžné v Římě (14. března).

Ti, kdo očekávají konec světa či apokalypsu, budou nejspíš zklamáni. Co tedy lze od nově zvolené hlavy církve očekávat? ptá se Roman Joch.

Roman Joch 19.3.2013

Přichází s Františkem i soumrak papežství a další vlna progresivně pojatých reforem?

Papež František a jeho nejbližší podřízení.

Nový papež je rozhodným stoupencem Druhého vatikánského koncilu a změn, jež koncil do života katolické církve vnesl, píše Michal Semín.

Církev raději zraněnou než churavou

Třeba se s Františkem brzy dožijeme církve sexuálně spořádané, neokázalé, skromné, soucitné a sociálně angažované, píše Benjamin Kuras.

Kdy se dozvíme, proč Benedikt XVI. rezignoval?

Možná, že papež utíká ze strachu před vlky, o čemž hovořil na začátku svého pontifikátu, interpretuje Michal Semín bezprecedentní abdikaci.

Papež je poprvé František, jezuita i Latinoameričan

Při volbě před osmi lety byl nejtěsnějším soupeřem Josefa Ratzingera. Ve středu 13. března vpodvečer byl v pátém kole zvolen papežem. Inaugurační mše se uskuteční 19. března.

Konkláve zvolilo hlavou katolické církve argentinského kardinála Jorgeho Maria Bergoglia.

Dan Macek 14.3.2013

Bude populární arcibiskup Bezák mlčet, nebo skončí na hranici?

Jeden z billboardů, které se po odvolání slovenského arcibiskupa objevily v ulicích Trnavy.

Odvolaný slovenský arcibiskup Róbert Bezák připravoval se zpravodajskou stanicí TA3 vlastní diskusní pořad. Reakce Říma? Mlč!

Jak to bude s papežem: S Petrem to začalo a s Petrem to i skončí?

Kdo vystřídá Benedikta XVI. na papežském stolci? Bude to poslední Svatý otec a pak nastane Konec, jak praví proroctví sv. Malachiáše?

Aféra VatiLeaks: Namířeno na papeže?

V nedávných dnech se kardinál Bertone (vlevo) často objevoval po boku Benedikta XVI. Patrně proto, aby signalizovali svou spřízněnost a vzájemnou loajalitu.

Není to poprvé ani naposledy, co se za hradbami Vatikánu odehrávají příběhy známé spíš ze světského prostředí. 

Benedikt XVI. využil utišení bouří ve Vatikánu k předání papežské berly

Papež se na svůj úřad už dlouho necítil, ale nechtěl vypadat, že utíká z boje. Jeho překvapivá rezignace naznačuje, že se mu záměr podařil.

Dan Macek 27.2.2013

Rezignoval Benedikt XVI. kvůli své kritice islámu?

Odstupující papež označil islám za iracionální a nesmířlivé náboženství. A oznámil kanonizaci mučedníků z otrantského masakru v roce 1480.

Odkaz Benedikta XVI.: Věřte si, čemu chcete, ale hlavní je péče o druhého

Zasadíme-li dílo odstupujícího papeže do českého prostředí, je třeba s ním souhlasit, že dobu křesťanské společnosti máme za sebou.