Arabská bouře

Příčiny arabského jara aneb Západ a umírnění islamisté

Stoupenci svrženého prezidenta Muhammada Mursího prchají před slzným plynem.

Proč v blízkovýchodních zemích islám zažívá renesanci? Odpověď nespočívá v politice, ale v sociologii či antropologii. Náboženství má mnoho funkcí a jedna z nich je kulturně-ideová, která přesahuje rámec rodů a kmenů. Neagresivní režim umírněných islamistů je jedinou realistickou variantou pro dlouhodobou stabilitu. Píše Vít Kučík.

Vít Kučík 18.4.2015

Arabské jaro změnilo pouze vedení zemí. Režimy zůstaly stejné.

Arabské jaro dokázalo pouze přivést davy do ulic, nebylo však schopné postavit do jejich čela vůdce. Otázkou však je, zda jsou noví Kaddafíové, Násirové, noví revoluční vůdci třeba. Svět nemá ani ponětí, co se stalo po návratu mladých mužů domů.

Bylo pouhým snem Evropanů, že masové demonstrace organizované prostřednictvím Facebooku a Twitteru dodají islámskému světu západní formát.

Budou v Egyptě vládnout islamisté?

Záplava egyptských vlajek na demonstraci 29. července, na níž poslední pátek před ramadánem svezli islamisté na káhirské náměstí Tahrír z celé země víc než milion svých příznivců, ukazuje, že se žádná panislámská revoluce v Egyptě nekoná.

Bude-li se protahovat současné revoluční mezidobí, není jisté, zda se armádě i současným poltickým lídrům podaří radikály udržet na uzdě.

Západní elity nevěří, že by arabské jaro mohlo přinést demokracii

Studie společnosti APCO Insight: Opinion leaders z USA a Evropy sice uznávají, že Arabové usilují o demokracii, ale nedosáhnou na ni.

Bašár Asad může v Sýrii dál řádit. Západní válečníci ho nechají být.

Protesty v syrském přístavním městě Banijásu, kam se v minulých dnech přemístily vládní vojenské jednotky.

Co je ze strategického hlediska pro Blízký východ výhodnější? Sýrie s Asadem, nebo bez něho? Protestujících Syřanů se nikdo neptá. 

Koptové utíkají z Egypta před islamisty

Muslimská hnutí budou hrát v novém Egyptě významnou roli. Naopak početná křesťanská menšina v zemi přestává mít vliv.

Pavel Pokorný 14.4.2011

Nevyvratitelný Kaddáfí

Kaddáfí zdraví příznivce ve svém tripoliském komplexu Báb al-Azízíja po nedělní schůzce s delegací Africké unie.

Libyjští rebelové nechtějí ustoupit od požadavku na odstoupení diktátora. Ten se však dobrovolně nepodvolí. Kdo vyřeší „neřešitelné“?

Pavel Pokorný 12.4.2011

Kaddáfí není věčný, možná už to ví

Proti Kadáffímu, nebo proti rebelům? Situace v Libyi je jako na houpačce a diktátor v Tripolisu se zatím nevzdává, naopak. Útočí.

Důležitým indikátorem jeho konce je, že dva ze synů libyjského vůdce údajně navrhují přechod k ústavní demokracii. Bez otce.

Samozřejmě jde o libyjskou ropu. Samozřejmě jde o plyn.

Odpovídalo 139 vrcholných představitelů firem.

Dle většiny vrcholných manažerů oslovených v anketě ČESKÉ POZICE je cílem mezinárodního vojenského zásahu v Libyi kontrola ropy a plynu.

NATO převezme velení nad operacemi vůči Libyi

Z francouzské letadlové lodi Charles de Gaulle budou i nadále vzlétat stíhačky směrem k Libyi. Tentokrát však již pod velením Severoatlantické aliance.

Rozhodnutí znamená, že aliance v rozmezí 48 až 72 hodin převezme operační úkoly koalice, které dosud vůči Kaddáfímu koordinovaly USA.

V Libyi je to americká válka. Proč?

USA ve středu kvůli technické závadě ztratily bojový letoun F-15E Eagle, jehož cena se pohybuje kolem 30 milionů dolarů. Na snímku střely vzduch-vzduch AIM-9 Sidewinder z havarovaného stroje.

Sarkozy a spol. při zásahu v Libyi ignorují fakt, že bez USA to nejde. Američané disponují největší palebnou sílou, ostatní příštipkaří.

Pat v Libyi může Kaddáfího udržet u moci

Povstalci v Libyi postupují pouští směrem na západ, na snímku z 28. března jsou zhruba 120 kilometrů východně od Syrty, rodného města Muammara Kaddáfího.

Kaddáfí se opevňuje v Tripolisu a válka může trvat ještě dlouho. Nebo existuje alternativa, která počítá s tím, že diktátor všechno přežije?

Proč v Libyi, a nikoli kdekoli jinde? Obama neodpověděl.

Na Univerzitě národní obrany ve Washingtonu přednesl 28. března americký prezident Barack Obama projev, v němž hájil účast USA ve vojenském zásahu v Libyi.

Prezident USA Barack Obama v pondělním projevu nastínil svou zahraničněpolitickou doktrínu, ale americké vojenské angažmá v Libyi neobjasnil.

Velitel světa Obama dopřál veliteli Francie Sarkozymu pár minut slávy

Kaddáfího tanky nemohou odolat spojeneckým náletům, které v Libyi pokračují již třetí den.

Obamův zájem nezájem zpochybňuje celou vojenskou akci, jež právě probíhá v Libyi, a je předzvěstí toho, že se mění světový řád.

Další na řadě je Jemen

Jemence rozběsnil páteční zásah proti demonstrantům, při němž zahynulo více než 50 lidí.

Krize v Jemenu eskaluje a jak upozorňuje think tank Stratfor, může mít pro region větší strategické důsledky než současná situace v Libyi.