Amazon
Americký prezident Joe Biden hodlá zkrotit velké technologické firmy
Akciím Facebooku, Googlu, Applu, Microsoftu nebo Amazonu se navzdory koronavirové pandemii se daří – jsou blízko jejich historických rekordů. Nový prezident USA Joe Biden si však mezi své priority dal usměrnění vlivu těchto velkých amerických technologických společností, jimž se vyčítá monopolní postavení na trhu. Nebude to ale hned.
Internetoví giganti mohou bránit nenávisti. Ale musejí mít pádný důvod

Není třeba vymýšlet nové zákony pro boj s fake newsi, stačí, když se IT svět naučí respektovat ty současné. Třeba tím, že stanoví jasná a férová pravidla, a bude je důsledně vymáhat.
Saxo Bank: Deset předpovědí na rok 2021

Nevíme sice, které předpovědi dánské investiční banky Saxo Bank se naplní, ale lze souhlasit s názorem jejího hlavního ekonoma Steena Jakobsena: „Koronavirová pandemie zesílila všechny známé supertrendy, ale největší strukturální změny nastanou na trhu práce.“
Každý je na internetu odpovědný za svůj obsah

Američtí zákonodárci slibují rozdělit technologické giganty v duchu tradic americké antimonopolní politiky. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Není správnější prohlásit firmy, jako je Google, Facebook a Twitter, za vydavatele zodpovědné za šíření svého obsahu stejně jako běžná média?
Koronavirovou krizí začíná globalizace 2.0. A nový vztah USA a Číny

Po koronavirové pandemii mnoho firem bude mít nové majitele a řada jich nepřežije, přičemž čínské jsou oproti americkým ve výhodě. Navíc dnešní krize urychlí v čínské kolektivistické společnosti přechod k umělé inteligenci s velkým počtem dat.
Koronavirová pandemie odfoukla světovým magnátům spoustu peněz

Podle každoročního žebříčku časopisu Forbes ve světě ubylo magnátů s majetkem alespoň miliarda dolarů. O něco si pohoršil i nejbohatší Čech Petr Kellner. V pořadí se však nic podstatného nezměnilo. Na špici dolarových miliardářů, a tedy nejmajetnějším člověkem světa, je nadále zakladatel internetového superobchodu Amazon Jeff Bezos.
Budoucnost patří propojení světa aut, chytré techniky a aplikací

Veletrh CES v Las Vegas již před mnoha lety přesáhl svůj původní obor spotřební elektroniky a každoročně se na něm představuje i spousta novinek z automobilového průmyslu. Letos především ukázal, že digitální technika je pro moderní automobily nezbytná, což předvádí například automobilka Fisker a její nové plně elektrické SUV Ocean.
Francie odloží zdanění internetových gigantů. Česko zatím nikoli
Americké internetové giganty, jako je Google, Amazon nebo Facebook, vydělávají velké peníze z reklam v jednotlivých evropských zemích, ale příjmy zdaňují jinde, především ve vybraných daňových rájích. Členské státy Evropské unie se však zatím neshodly, jak těmto korporacím příjmy zdanit, řada zemí přišla s vlastním sólovým řešením.
Inspirace proti digitálním gigantům: Čeští spisovatelé za komunismu

Kritika efektivity v době internetu na úkor soukromí v knize amerického novináře Franklina Foera World Without Mind: The Existential Threat of Big Tech je správná, ale nostalgická.
Jak dosáhnout byznysového úspěchu v digitální éře
Osazenstvo byznysového trůnu se obměnilo – místo ropných či bankovních kolosů jej obsadily technologické firmy. Ve všech byznysových příbězích však lze objevit sedm dovedností, jež dělají rozdíl mezi „dobrým“ a „vynikajícím“.
Ministerstvo financí pracuje na daních pro velké internetové firmy
Česko čekalo na březnové jednání zástupců členských zemí Evropské unie, kde ale opět ke shodě na parametrech nového odvodu pro Google a podobné firmy nedošlo. Proto chystá stejně jako Rakousko vlastní pravidla. Před časem resort financí uvedl, že by Česko mohlo vybírat tři procenta z inzertních příjmů velkých digitálních korporací.
ANO i ČSSD hodlají speciálně zdanit Google, Facebook či Amazon
„Nedokážu si představit, že ministři za ANO budou souhlasit s návrhy k rozpočtu na příští rok z dílny ministryně financí Aleny Schillerové,“ říká v rozhovoru předseda ČSSD Jan Hamáček. Do státního rozpočtu by proto měly platit obří internetové firmy z ročního objemu reklamy neboli tři procenta obratu v rámci chystané digitální daně.
Nejlepší obrana českých bank: Být lepší než Google a Apple

Bankovnictví zaspalo digitální revoluci a jako výmluvu používá slovo „regulace“. Finance jsou sice jedním z nejvíce regulovaných odvětví a jasná pravidla musejí chránit peníze klientů, ale největší příležitost dává trend, který se jmenuje otevřené bankovnictví, tedy spolupráce IT a bank díky legislativě.
Seattle: Globální ekonomická laboratoř

Z polozapomenuté upadající metropole severozápadu USA se Seattle proměnil v nové Silicon Valley. Na téměř půlstoletí trvajícím úspěšném příběhu je pozoruhodné, že dokázal zcela otočit a přestavět jádro své ekonomiky z průmyslové výroby na technologie.
Hrozba obchodní války USA a Číny: Výprodej amerických akcií

Americký prezident Donald Trump rozhodl o uvalení cel na dovoz hliníku a oceli do USA, což bylo primárně zaměřeno proti Číně. Ta provedla odvetné opatření a zavedla cla ve výši až 25 procent na více než sto amerických výrobků. Obavy z obchodních válek připravily trhům nejhorší vstup do druhého čtvrtletí od velké hospodářské krize.