Akademie věd ČR

V čem to mají ženy ve vědě těžké

K vědě patří řada stereotypů: třeba že dámy nemají nadání pro technické obory či fyziku, jejíž znalost je nutná pro angažmá v centru jaderného výzkumu CERN (na snímku).

Autorky z Akademie věd ČR vydaly knihu popisující genderové stereotypy o vědě a ženách v ní. Hlavních předsudků je prý pět.

Dvacítka „nejžhavějších“ vědců světa a co nejvíc letí

... ale extrémní mediální zájem třeba přitáhnou dějinné události, jako objev Higgsova bosonu v CERN.

Institut ScienceWatch vyhodnotil nejzajímavější a nejcitovanější články roku 2012. Zazářila genomika a pátrání po Higgsově bosonu.

Impakt faktor není vše, vzkazuje i Akademie věd

Časopis Nature je prvotřídní značkou ve světě vědy. Bude určovat trendy?

Největší výzkumná instituce v ČR se přidala k signatářům takzvané Sanfranciské deklarace, jež varuje před přeceněním čísel.

Ochrání nás před příštími pohromami počítačové modely?

Dvě velká vědecká centra CzechGlobe a IT4Innovations by mohla v budoucnu nabízet řešení, jež by snížila dopady záplav a povodní.

Případ profesora Bezoušky: Noční výprava za mističkami se vzorky NKR-P1

V případu profesora Bezoušky sehrály roli i záběry infrakamer. (Redakce je k dispozici nemá, obrázek je ilustrační montáž.)

Bezprecedentní vědecká detektivka, ve které nechybí elitní světoví vědci, skryté nahrávky ani manipulace s výzkumnými vzorky.

Děkujeme, odcházíme bádat! Vědci z jižní Evropy míří i do Česka.

Ilustrační snímek

Nestabilní ekonomická situace ve Španělsku, Řecku či Itálii vybízí tamní mladé výzkumníky k odchodu do zahraničí.

Smutné dohry v kauze profesora Bezoušky

Profesor Karel Bezouška publikoval v řadě prestižních časopisů jako Nature i Cell.

Bezprecedentní případ v dějinách české vědy skončil u soudu. Z podvodu usvědčený biochemik se musí kolegovi i omluvit za pomluvu.

Čeští vědci v Antarktidě: Až na dřeň mrazivého poznání

Na ostrově Jamese Rosse u Antarktického poloostrova působí i geodeti.

Vyšla první původní česká monografie o zasněženém světadílu. Jak se antarktidologům bádá v těch nejtvrdších podmínkách?

Jiří Neužil: Jak se zkoumá rakovina v laboratořích, které nikdy nespí

„Čtyřikrát ročně přejíždím. Nejsem v cizině jen chvíli na stáži, ale skutečně mohu velmi dobře srovnávat každodenní řešení problémů v obou zemích,“ říká vědec, jenž několik mladých českých vědeckých pracovníků a postgraduálních studentů přivedl i do aust

Jaký je rozdíl mezi českým a australským vědeckým prostředím? „V Austrálii je větší férovost. Větší otevřenost. I když je to tam tvrdší.“

Biomedicínské centrum BIOCEV chce přilákat do své rady i nobelisty

„Každá země dělá vědu jinak, každá má i jiný systém grantové podpory. Možná je dobré vzít si z každého trošku,“ zamýšlí se profesor Pavel Martásek.

Projekt za 2,35 miliardy korun ve Vestci u Prahy se má brzy dočkat zhotovitele. Co bude potom, nastiňuje nový lodivod centra Pavel Martásek.

Kde pracují nejcitovanější čeští vědci? Nejen v cizině, ale i doma.

Hospodářské noviny upozornily na výjimečné české vědce působící v zahraničí. Neměli bychom ale zapomínat ani na ty, kteří září v Česku.

Nejdražší vědecký projekt na českém území je ve skluzu. Pomůže superlaseru Brusel?

Přípravy centra ELI Beamlines v Dolních Břežanech má na starost Fyzikální ústav AV ČR.

Mimořádný výzkumný projekt naráží na časové termíny, v březnu a dubnu se povedou s Evropskou komisí jednání o financování po roce 2015.

Senátorce Evě Sykové by se líbilo ministerstvo vědy

Profesorka Eva Syková je senátorkou zvolenou za ČSSD a zároveň zůstává ředitelkou Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR. Vše se prý stíhat dá, opakuje v rozhovorech.

Mediálně výrazná profesorka se v LN otevřeně vyjádřila pro vznik úřadu, na který by si výhledově v barvách ČSSD asi i troufla.

Jak jsou ženy ve vědě odstrkovány a souženy

Moderní výzkumná centra, jako je třeba CEITEC v Brně (na snímku), usilují o nadané ženy ve svých laboratořích. Nabídnout jim k vědě i mateřství dobré podmínky není vždy snadné.

Prestižní magazín Nature pojal své nejnovější číslo jako speciál, který vznáší otázky ohledně překážek pro uplatňování žen ve výzkumu.

Návratnost investic do firemního výzkumu 250 procent? Pohádka!

Prezident mocného Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák šíří číslo, které je na první pohled nesmyslné, píše profesor Jiří Chýla.