Afghánistán

Usáma bin Ládin, princ William a Jan Pavel II. dospěli ke svému cíli

Osud v nedávné době zosnovat tři události v podstatě najednou – svatbu prince Williama (uprostřed) 29. dubna 2011, blahořečení Jana Pavla II. (vpravo) 1. května a zabití Usámy bin Ládina, které připadlo na tentýž den. Všechny lze chápat jako nitky, jež v

Smrt bídáka, svatba šlechtice a blahořečení bývalého papeže jsou tři události, které uzavřely celá dějinná období.

Obama chce během návštěvy Evropy zlepšit transatlantické spojenectví

Americký prezident se bude snažit i o podporu svého plánu na urychlení demokratických reforem v Tunisku a Egyptě a zúčastní se summitu G8.

Světový řád: USA ustupují z pozice supervelmoci

USA chtějí letos v červenci začít stahovat své vojáky z Afghánistánu a úplně z něj odejít v roce 2014. A také v létě snížit počet vojáků v Iráku ze 170 tisíc na 50 tisíc. Na konci letošního roku by v něm pak neměl být ani jeden.

V době po studené válce USA sledují vývoj světa z vedlejší pozice. Platí to i pro dnešní události v severní Africe a na Blízkém východě.

Sixty years of RFE: ‘Best propaganda is the truth’

RFE/RL conducting radio distribution in Shaidave Province Afghanistan on October 25, 2010

A mouthpiece for US propaganda? Or an independent voice? Prague-based Radio Free Europe celebrates 60 years of broadcasting

Al-Kájda po smrti bin Ládina nezkrachuje

Al-Kájda po smrti Usámy bin Ládina nepřestane existovat, její struktura v podstatě nepřipouští finanční krach.

Radikální islám svou misi bez Usámy neukončí, terorismus rovněž nezmizí. A finanční zdroje? Ty jsou a nadále budou.

Smělé Rasmussenovy vize pro NATO

Generální tajemník Severoatlantické aliance Anders Fogh Rasmussen plánuje činnost své organizace na několik let dopředu.

Aliance by dle svého generálního tajemníka mohla pomáhat s reformou armády v nové Libyi i s výcvikem afghánských sil po roce 2014.

Budou na zneškodnění příštího bin Ládina ještě potřeba lidé?

Budoucností bezpilotních létajících prostředků se má stát X-47B schopný startovat  i z paluby letadlových lodí.

Studie britského ministerstva obrany varuje před nástupem „terminátorské reality“. Míní tím bezpilotní letouny, agresivní predátory budoucích válek.

Konec Usámy aneb Jak se vyrábí mučedník

Mučedník, terorista či celebrita? Zřejmě všechno dohromady. Legenda o Usámovi bin Ládinovi už bude psát jen posmrtné kapitoly.

Prohlašovat smrt bin Ládina za významné vítězství lze pouze v souřadnicích ideologického vidění světa a nepochopení fenoménu terorismu.

Hon na Usámu v číslech

Dopadení Usámy bin Ládina stálo USA stovky miliard dolarů .

Kolik  lidských a finančních zdrojů stálo dopadení nejhledanějšího teroristy?

Zabili nám bin Ládina. Co teď bude s Obamou?

Smrt Usámy bin Ládina terorismus nevymýtí, ale americkému prezidentovi Baracku Obamovi by mohla pomoci ke znovuzvolení.

Smrt nejhledanějšího teroristy světa by mohla být součástí Obamova plánu, jak se ctí odejít z Afghánistánu a být opět zvolen prezidentem.

Nejhledanější terorista bin Ládin je mrtev

Američané dopadli a zastřelili Usámu bin Ládina téměř deset let po teroristických útocích na USA, při nichž zahynulo přes 3000 lidí.

Speciálnímu komandu se podařilo zastřelit hlavu organizace al-Kájda Usámu bin Ládina. Zprávu zveřejnil Barack Obama.

Bang, bang, bang! Pentagon chce traumatizované vojáky léčit on-line komiksem.

Americké námořnictvo už svůj komiks má. Jmenuje se The Docs a pojednává o mariňáckých lékařích, kteří se kromě zachraňování životů občas připletou i do přestřelky a musejí zabíjet.

Výzkumná agentura DARPA poptává vývojáře on-lineových nástrojů pro tvorbu komiksů, v nichž by se vojáci svěřili s děsy válek.

Sarkozy vede tři války najednou! To tu ještě nebylo.

Pomůže to francouzskému prezidentovi znovu vyhrát volby, nebo Nicolas Sarkozy alespoň vrátí Evropě její ztracený kredit?

Informační revoluce si nevybírá. Slupla i Assange.

Příspěvkem do diskuse o neutralitě internetu a šíření informací  je kniha Státní nepřítel WikiLeaks, kterou napsali redaktoři týdeníku Der Spiegel.

Konec démonizace islámu na Západě

Tuniská jasmínová revoluce a egyptské zemětřesení zbořily jednostranný, selektivní a mytologický obraz, jenž si Západ vytvořil o arabském světě. Na ulicích Káhiry a Tunisu se s ozbrojenou mocí střetli demonstranti bouřící se proti autokratickým režimům.

Zatím nevíme, zda se nad nepokoji v arabském světě vznáší duch Imre Nagye, Maximiliena Robespierra nebo Muslimského bratrstva.

Janos Sebeök 6.3.2011