Diskuse k článku

Ano, policie šetří i bez dozoru. Někdy to vypadá na soužití mafiánského typu.

Šetření bez dozoru státního zástupce není jen policejní praxí, umožňuje ho i nečinnost žalobců, píše Zdeněk Ondráček.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Odpadlík

V případě
toho GIBSu máte správnou tuchu - funguje to "kupodivu" stejně - viz. svědci u soudu s Lessym, aj.. Stále sice nevěřím na neformální propojenost jednotlivých osob justice a policie, za účelem krytí trestné činnosti, nicméně systém sám je tak prohnilý, nevýkonný a svázaný (stále se to zhoršuje), že to tak může navenek vypadat. Přijde mi docela vtipné, že se policejní prezident jmenuje Červíček :-) Mimochodem - včera jste byl v TV pěkně měkký, ale předpokládám, že to bylo ve scénáři?
0/0
6.5.2013 14:15
Foto

Ondráček Zdeněk

Dotaz autora
O jakém scénáři to píšete. Scénáři z ČT nebo scénáři jiném? V čem spatřujete tu měkkost? Buďte prosím konkrétní.
0/0
6.5.2013 18:57
Foto

Odpadlík

Odpověd autorovi
Na mysli jsem měl scénář z ČT, ale vidím, že věc bude asi složitější? Jaký je ten druhý a další? Vaši "měkkost" spatřuji v neuvádění všech souvislostí - tedy kteří plukovníci jsou ti "dobří" (jmenovitě-jen jste naznačil) a hlavně jak to přesně funguje s tím postupováním spisů. Pokud se věc, která je v příslušnosti nadřízeného policejního orgánu (kraje, celorep. útvaru) postoupí nižšímu článku k prověření, tak se to NIKDY nevyšetří a jedná se pouze o skrývání nápadu trestné činnosti před statistikami. Nižší organizační článek totiž nemůže sám zahájit úkony tr. řízení (jelikož nad ním dozoruje státní zastupitelství které není příslušné k dozoru složité kauzy) a tudíž ve věci dál postupovat - obviňovat, vyslýchat svědky... a jediným východiskem, všeobecně tolerovaným, je uložení/odložení věci. Vy jste sice podotkl, že se toto děje, ale neřekl jste PROČ se to děje. Oni pak někteří státní zástupci vypadají jako zachránci, když kopou do policie, ale že to je často i z jejich strany dlouhodobě tolerovaný postup, to už neřeknou. Nicméně nevím, zda jste měl možnost reagovat na Červíčkovo karamboly, protože jinak by asi shořel jako papír...
0/0
7.5.2013 16:39
Foto

Ondráček Zdeněk

Vysvětlení
Po dobu vysílání jste na příposlechu a slyšíte tedy vše co hlavní host říká, ale reagovat nemůžete, protože vás stejně nikdo neslyší. Pak je položena otázka a na ni můžete odpovědět. Reagovat může i hlavní host, ale vy už né, tedy pokud znovu nedostanete spojení. Nejde o klasickou diskusi, ale o řízený rozhovor. Kdybych dostal prostor k diskusi, tak bych diskutoval, ale to by musel být jiný pořad.   
0/0
7.5.2013 19:12
Foto

Arny

Ve Vašem případě nemusí a priori platit, že státní zástupce
nevěděl o výsledcích šetření, protože věc byla uložena a ne odložena. Nejedno trestní oznámení je zasíláno na státní zastupitelství (jako to Vaše), které je postupuje věcně a místně příslušnému policejnímu útvaru. Státnímu zástupci nic nebrání v tom, aby se z vlastní iniciativy dotázal na stav šetřené věci, nebo aby si vyžádal zprávu v případě uložení věci a případně uložil pokynem policii pokračovat v šetření dále. Mimochodem z ust. § 2 odst. 3 tr. řádu lze dovodit, že je-li státní zástupce povinen stíhat všechny trestné činy, o nichž se dozví, pak je i jeho povinností zajímat se o to, jak je podnět, který mu byl doručen, vyřízen policií a podle toho případně  konat.  Pokud by informovanost  státního zástupce o stavu věci byla podmíněna zahájením úkonů podle § 158/3 tr.ř. tak by se zahajovalo jako na běžícím pásu, ať by bylo podezření důvodné nebo ne. Nemyslíte, že by to byla blbost? Zákonodárce snad počítal s tím, že policisté mají potřebné právní vědomí, aby věc dokázali posoudit a postupovat podle zákona. To, co dnes ventiluje paní Bradáčová, vypadá jako by policisté byli úplní tupci, kteří nejsou schopni provést bez dozoru ani šetření, zatímco státní zástupci z VSZ jsou ti, co snědli Šalamounovo ho... a kdyby byli bývali věděli státní zástupci o oznámení, tak by byli bývali pachatele odhalili na počkání.
0/0
6.5.2013 13:41
Foto

Mis3

husa asi kejhá :-)
...
0/0
7.5.2013 14:41
Foto

Arny

Nechápu - z jakých řad ta husa má být?
???
0/0
9.5.2013 8:13
Foto

P76e10t63r 41P21o57r60a88d94y 7503344663389

stejná zkušenost
Mám úplně stejnou zkušenost z východu republiky. Dávali jsem řadu podnětů (i na NSZ) ohledně propojení rodiny ředitele Policie ČR Zlínského kraje (poloskrytě ovládají dražební kancelář) a podivné konkurzy u Krajského soudu v Brně. Princip funguje tak, že správný soudce KS Brno prohlásí konkurz na zajímavý majetek, je stanoven správný správce, a ten draží majetek u manželky pana ředitele policie, když se někdo ozve (majitel), hoši od pana ředitele ho odstíhají. Obrana žádná není, protože státní zastupitelství si vždy kauzu posouvají (stejně jako ve Vašem případě) až skončí na státním zastupitelství ve Zlíně (nebo blízkém okolí) a věc je po dlouhé době "mlčení" uzavřena. Zatímco v Praze to aspoň dělají elegantně, tady už nepokrytě věc dostane na starost státní zástupce přímo v přátelské vazbě k panu řediteli....
0/0
6.5.2013 13:17
Foto

Ondráček Zdeněk

Silné argumenty
Hmmm, silné argumenty. Takže problémy nejsou jen v Čechách, ale i na Moravě. A na Moravě si ještě myslí, že jsou daleko a že je tam není vidět. Mohl by si to přečíst někdo z VSZ v Olomouci nebo od Šlachty z ÚOOZ a třeba s tím začít něco dělat. GIBSu já osobně moc nevěřím. 
0/0
6.5.2013 14:01
Foto

Matyas

GIBS
GIBS byla reakce ODS na ztrátu Ministerstva vnitra za VVeverek. Jsou to hoši od modré řeky. Nečasova prodloužená ruka na policii. Ikdyž teď to není díky Langrově Červíčkovi zas až tak potřeba. Jen kdyby si někdo chtěl dělat co chce, tak od nich dostane přes prsty. Kdyby někdo chtěl náhodou něco vyšetřovat. 
0/0
6.5.2013 21:56
Foto

Nadezdapalenikova

Média umí jednu úžasnou věc
Média umí jednu úžasnou věc – na základě nijakých důkazů ovlivnit realitu.Možná by bylo dobré se podívat do zákulisí, komu Bradáčová bezmezně věří (kdo je našeptávač?), tím se nechci zastávat Martince, ale jedno je evidentní, že někomu vadil. Jestli tu někdo konstruuje kauzy, tak se jedná o jiný elitní útvar, jehož ředitel byl dosazen tehdejším MV Langerem (jak lidé rychle zapomínají?!). Možná proto se (samozřejmě spontánně) v médiích iniciativně vyjadřuje, že „ho z politiků nikdo neumí“, že „s politiky nekamarádičkuje“…On totiž, jak velmi rád o sobě tvrdí, je workoholik, nepracuje jenom těch 8 hodin/denně, ale 12! a bydlí sám na ubytovně o varné konvici.(realita – komu by se nechtělo zadara bydlet v centru Prahy, a to ještě v bývalém hotelu a dostávat velkorysé odměny, to bych taky klidně o ty 4 hodiny denně déle pracovala :-) ). Když si projdu mediální kauzy onoho elitního útvaru z minulosti (zejména jejich výsledek, stížnosti obviněných nezávisle na sobě ohledně dokazování údajné TČ ). No, vůbec by mě nenapadlo, že se jedná o politické objednávky. Ne, opravdu se nekamarádičkuje s ODSákama a neplní jejich zadání…:-D -chápu, nikomu z novinářů se do toho nechce,protože je lepší dostat info nachystáné na talíři.
0/0
7.5.2013 12:11
Foto

Jan Šedý

Zlín je všeobecně zajímavé
Zlín je všeobecně zajímavé město, o kterém se málo mluví. Přitom tam sahají podobně jako do Plzně určité nitky z Prahy. Podobné informace jsou velmi zajímavé!
0/0
7.5.2013 10:58