Diskuse k článku

Americká NASA uvádí: Stroj času klimatických změn

Vizualizace úřadu pro letectví a kosmonautiku ukazují vývoj tání ledovců, hladiny moří, emisí oxidu uhličitého a průměrné teploty na Zemi.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Josef Novak

Hypotézu o vlivu CO2 na
Hypotézu o vlivu CO2 na teploty vymyslel před více jak sto lety švédský badatel Svante Arrhenius, jeden ze zakladatelů Nobelova výboru. Myslel to dobře, hledal vysvětlení dob ledových a meziledových. Málokdo přitom ví, že oteplení považoval za dobrou věc. Už o generaci později jeho teorie však byla překonána Srbem Milankovičem, který přišel na lepší vysvětlení – měnící se postavení Země vůči Slunci. Klimatický panel OSN (IPCC) se přesto této sto let staré teze stále drží. IPCC byla založena v 80.letech 20. století ještě předtím, než vrty v ledovcích ukázaly, že změny CO2 přicházejí až po změnách teplot. To Arrhenius nemohl vědět.V roce 1995 slavný C.D. Keeling (autor měření CO2 na Mauna Loa) upozornil, že teplý konec 80. let přinesl velký nárůst CO2 a naopak sopečné ochlazení po výbuchu sopky Pinatubo 1991 přineslo prudký pokles meziročního růstu atmosférického CO2. Bez ohledu na spalování fosilních paliv. Keeling: „Začátek i konec /prudkého nárůstu atmosférického CO2/ byl nepředvídaný. Přírodní faktory zřejmě hrály větší roli v tempu růstu atmosférického CO2 než změny ve spalování fosilních paliv. To naznačuje, že prognózy růstu atmosférických hladin CO2 vycházející pouze z očekávané průmyslové aktivity, jsou nejisté.“ C.D.Keeling, T.P.Whorf et al. Interannual extremes in the rate of rise of atmospheric carbon dioxide since 1980 (Nature 376, June 1995)   
0/0
23.2.2013 16:24
Foto

Pulsar

zdržet se konečných soudů
bude zatím jistě nejmoudřejší, čas ukáže, navíc je to problém natolik složitý, že není možná jen pouhá laikova osvícenost, co se však ukazuje již dávno a neřeší se, jsou bezprostřední kritické situace krutě dopadající na lidi např. kolem Ostravy, nechávající našeho bohorovného presidenta úplně chladným... 
0/0
24.2.2013 8:45
Foto

Josef Novak

Jistě máte pravdu, ale
Jistě máte pravdu, ale problém Ostravska jsou emise z komínů průmyslové výroby a domácích kotlů, včetně dopravy
0/0
24.2.2013 10:36
Foto

Pragerz

neboli
do značné míry opět problémy způsobené spalováním fosilních paliv, že..
0/0
25.2.2013 9:15
Foto

Pragerz

pěkné povídání
Až na pár detailů - o Milankovičových parametrech se dnes učí každý kdo o meteorologii či klimatologii jen zavadí - a věřte tomu nebo ne, IPCC s těmito samozřejmě počítá..Změny po změnách teplot, které by Vás měly trápit jsou především změny v koncentraci methanu - ten se totiž již nyní uvolňuje z permafrostu čím dál rychlejším tempem (a obrovské zásoby jsou v krystalické podobě i na dnech oceánů..Zajímavé, že dle mnoha studií nárůst koncentrací atmosférického co2 odpovídá rozvoji průmyslu a nárůstu spalování fosilních paliv..To, že prognozy růstu koncentrací atmosférického co2 založené jen na očekávané průmyslové aktivitě jsou nejisté je samozřejmé (např. i uhlíková náročnost průmyslu se totiž v čase mění).A konečně: Přírodní faktory zřejmě hrály větší roli než změny ve spalování fosilních paliv - to je krásné, že si uvědomujete zásadní dopady spalování fosilních paliv - byť (v určitých případech / z určitého úhlu pohledu) mohou být méně významné než faktory přírodní..
0/0
25.2.2013 9:04