Diskuse k článku

Akademie věd a věda v České republice zdaleka není totéž

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl polemizuje s výroky předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše z rozhovoru pro ČESKOU POZICI.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

D19a53l60i47b48o82r 13S78t46y38s 3210690291461

Dobrý postřeh
Po 23 letech
0/0
27.6.2012 18:48
Foto

Mjtecka

VŠ vs. AVČR?
No vidíte, já měl vždycky pocit, že Akademie věd a vysoké školy jsou takříkajíc spojité nádoby. Že velká část studentů VŠ pracuje v AV ČR, a velká část vědců AVČR učí na VŠ. Jakmile jde ale o peníze, tak se začnou prát. V tom případě je snížit jim všem rozpočet nejjednodušší způsob jak je umlčet - pak už se zabaví sami. A zbylé peníze se můžou dát třeba na technologické agentury, ''aby z toho i ty firmy něco měly'', když budu parafrázovat pana senátora Drymla. (Omlouvám se za asi až moc zjednodušující komentář, ale to, že se hádají vysoké školy a akademie věd mi připadá vzhledem k jejich velmi podobnému(?) cíli dost zvláštní).
0/0
26.6.2012 8:19
Foto

D10a20l80i54b63o19r 33S19t49y52s 3600660771481

Zaujatost
V článku se ale píše, že přes tuto administrativní zátěž univerzity UK má srovnatelné výsledky. Ona totiž administrace vědeckých peněz na univerzitách bývá naopak jednodušší (mnohá přímá svědectví jsou k dispozici). Dokonce na jednom příkladu (který dobře znám ) můžu demonstrovat, že jakmile některá univerzitní součást začne být placena převážně z vědy, okamžitě začne nastavovat "nezbytně potřebná" vnitřní pravidla nad rámec požadavků poskytovatele, začne se "akademizovat".On totiž platí Parkinsonův zákon, že práci se věnuje takový čas, jaký je na ní k dispozici. Typicky to bývá tak, že univerzitní úředníci se vysytí základní obsluhou studentů a studijních programů a v administraci vědy dělají mnohdy i méně, než je nezbytně nutné.Kdepak, pan rektor se neseknul.... 
0/0
26.6.2012 4:47
Foto

Ctenarcp

Vážený pane rektore,
 nádherně jste textem, jehož smyslem bylo evidentně především manifestovat postoj oponenta, doložil, že vám na univerzitě chybí čas a síly na vědu: "...pan předseda opravdu nejspíš nemá ani tušení, jak velkou administrativní zátěž představuje zodpovědnost právě za činnosti, kterými se AV ČR a vysoké školy liší, totiž výuku ..." Jako rektor UK  byste asi neměl veřejně pronášet soudy o tom, zda někdo má, či nemá o něčem tušení. Tentokrát jste se navíc doložitelně "seknul". http://www.vscht.cz/homepage/tisk/ceny/ceny_nase/votockovy_medaile/drahos http://www.vscht.cz/homepage/absolventi/success/Drahos   
0/0
26.6.2012 4:17
Foto

Ctenarcp

časem se ozvu
Pro zatím zůstanu čtenářem.
0/0
26.6.2012 3:35
Foto

D21a18l70i65b28o94r 18S33t77y88s 3410710971601

Historie
Proslulý kafemlejnek se připravoval přímo z iniciativy přirodovědně orientovaných ústavů AVČR. Jenže jakmile se všechno spočítalo, ukázalo se, že že AV by tratila desítky procent. Najednou všichni původní tvůrci kafemlejnku puvodem z AVČR z příslušné komise utekli a místo nich se na ulicí  objevili s oslíma ušima představitelé sdružení Věda žije.Rozpočet AVČR v posledních letech vždy její podíl na kafemlejnku vysoce překračoval. Současná RVVI se, především tedy právě pod tlakem AVČR, kafemlejnku vzdala. To je opět významně ve prospěch AVČR. Přesto je AVČR nespokojena.Slovy jednoho předního představitele přirodovědných fakult: "Chtěl bych mít naše ústavy AVČR na své fakultě. Podle kafemlejnku by dostaly 120 mil., od AVČR dostali 140 mil. Právě těch 20 mil. jsou ti, kdo tam nemají co dělat. " Já bych řekl spíše nemají na univerzitě co dělat. Požadavky na vědu na  AV by měly být mnohem vyšší. Pak by nebyl ani problém s požadavkem vymykat se všeobecnému hodnocení, mít nějakým způsobem otevřený kredit. Všeobecné hodnocení ve své vědecké části bude tak jako tak vždycky založené na scientometrii (viz Technopolis).Proto je argumentace AVČR po celou dobu tak neskutečně unfair. Ano, jsou třeba v průměru lepší než univerzity, ale oni hrají, sportovně řečeno, jinou ligu.AVČR nejvíce neprospívá právě ta absence vlastních magisterských, spíše i bakalářských (v rozsahu kalifornských univerzit), studentů, péče o ně - včetně administrativy a povinnosti výuky. Především proto, že výuka a vedení udergraduate studentů je to, co vás vrátí do reality. A za druhé proto, že financování z více zdrojů snižuje váhu chybného rozhodnutí v jedné části. Nejlepší nápad za poslední roky je hodnocení podle koeficientů VK na univerzitách. Přál bych ho AV taky, když ona nemá ty studenty..... Možnost zavést plošně něco jako VK a vedle toho zvláštní linku financování opravdových elit, pro začátek uvnitř univerzit, například formou spolufinancování profesorských míst z výzkumných peněz (Švédsko) nebo Boltzmannových laboratoří (Rakousko)  ... to  je sen, který mám.
0/0
26.6.2012 2:48