DEBATA Jana Macháčka: Zelené investice jsou nešťastné. Ale stimulují

Koronavirová krize a státní investice.

Evropská unie se žene do nového zeleného údělu a dává si stále ambicióznější cíle na snížení emisí. Týká se to například investic v evropském plánu oživení po koronavirové krizi. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Kolik vládních investic či schvalovaných EU se nazeleno jen přebarví?

Iniciativa evropských občanů: Zaveďme nepodmíněný základní příjem

Nepodmíněný základní příjem je finanční dávka, kterou každý občan dostává od státu v pravidelných intervalech. Platí pro všechny občany, a bez jakýchkoli podmínek. Na ideu základního příjmu upozorňuje Iniciativa evropských občanů, která v členských zemích Evropské unie včetně Česka začíná 25. září.

Marek Hrubec 23.9.2020

K současnému důchodovému systému neexistuje rozumná alternativa

Současný důchodový systém byl odvozen od tisíc let trvajícího výměnku – mladí lidé museli prací uživit nejen sebe, ale i své děti a staré rodiče. Příjmy budoucího systému však nelze zakládat na zdaňování práce zaměstnanců, ale automatů a robotů.

Česká televize potřebuje stejně jako britská BBC pořádně provětrat

Česká televize se odkazuje na britskou BBC coby etalon veřejnoprávního média. Starého ředitele ČT Petra Dvořáka by mohl nový ředitel BBC Tim Davie inspirovat v tom, že by ČT měla být nestranná. Podle místopředsedy Rady ČT Pavel Matocha by se rada měla věnovat i právu veřejnosti na kontrolu ČT.

Pavel Matocha 22.9.2020

Kritika George Sorose bývá i oprávněná. Nikoli projevem antisemitismu

George Soros

Osobnosti ve váhové kategorii amerického miliardáře George Sorose rozdělují společnost: jedna část ho zatracuje, druhá v něm vidí spasitele. Není však možné, aby vlivní Židé, jako je Soros, nemohli být kritizováni. Je ale třeba opatrnost, neboť některá tvrzení o něm jsou falešná a antisemitská. Snad si lze povzdechnout: Chudák Soros!

István Léko 25.9.2020

Koronavirová krize: Globální zátěžová zkouška s ekonomickými důsledky

Zpravodajské služby.

Mezi první a druhou vlnou epidemie se konal kulatý stůl Zkouška koronavirem – a co dál?, jejž uspořádal spolek Pražská bezpečnostní konference. Pokusil se odpovědět například na otázky: Proč nás koronavirová pandemie zaskočila? Jak zlepšit systém varování? Kde byly hlavní problémy při zvládání krizové situace? Referuje Jan Schneider.

Jan Schneider 24.9.2020

Je americký filmový režisér Woody Allen pachatelem, nebo obětí?

Woody Allen při natáčení filmu The Bop Decameron v létě 2011 v Římě

Konflikt s herečkou Miou Farrowovou zničil fenomenálnímu filmaři život, kariéru a teď i knihu. Necháme-li ji promlouvat, je autobiografie Woodyho Allena Apropos of Nothing (Mimochodem) svědectvím o celé epoše americké kultury a inteligentní reflexí vlastní tvorby. To vše ale vadne v truchlivém stínu jedné nezpochybnitelné tragédie.

Marcel Kabát 23.9.2020

Fórum

Bělorusko: Prezidentská kandidátka Cichanouská není řešením krize

Běloruská kandidátka na prezidentku Svjatlana Cichanouská.

Těžko po běloruské prezidentské kandidátce Svjatlaně Cichanouské chtít, aby definovala hodnotové limity svého aktivistického politického snažení, když mnozí lidé se za politiky považují, ale neumějí to. Svými výroky však naznačuje, že jí nejde o to, co Bělorusko potřebuje – o mír ani o dialog.

Jan Schneider 21.9.2020

Vybrané komentáře