Musíme zploštit křivku zobrazující rychlost nárůstu počtu nakažených

Vladimír Šrámek, koordinátor péče o covidové pacienty v Jihomoravském kraji

„Pokud epidemiologická opatření nezaberou, budeme mít se zpožděním sedmi až čtrnácti dnů problém. Moc si přeji, aby zdravotníci zůstali zdraví nebo alespoň aby ti, kteří onemocní, měli lehký průběh onemocnění covid-19 a rychle se zotavili,“ říká v rozhovoru Vladimír Šrámek, koordinátor péče o covidové pacienty v Jihomoravském kraji.

Michal Bernáth 30.10.2020

Když Milan Kundera dostává naloženo a současně je pro jiné kultem…

Nejprve letos vyšla kunderovská biografie Jana Nováka, poté český překlad posledního románu Milana Kundery Slavnost bezvýznamnosti. Nic atraktivnějšího zdejší literární prostor nabídnout nedokáže. Nezměnily to ani nedávno udělované knižní ceny Magnesia Litera.

Ondřej Horák 28.10.2020

Nadaní lidé jsou nejen inteligentní, jsou také mimořádně citliví

„Většině nadaných lidí je vlastní vyšší citlivost, smyslová i emocionální, což přináší riziko neurotických projevů, úzkosti, až deprese, nepředchází-li se tomu,“ říká v rozhovoru terapeutka a konzultantka Monika Stehlíková, jež se specializuje na práci s nadanými dětmi i dospělými.

Jitka Polanská 27.10.2020

Antigenní testy jsou rychlé a v mnohém jednodušší než PCR testování

„Klasický test PCR je považován za zlatý standard.Funguje velice dobře, je obrovsky spolehlivý, ale také relativně pracný, je třeba vysoce proškolený personál,“ říká v rozhovoru virolog Ivan Hirsch z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Jihoafrická republika se vrací k nepodmíněnému základnímu příjmu

Všeobecný základní příjem.

Iniciativa evropských občanů Zaveďme nepodmíněný základní příjem v členských zemích Evropské unie o něm hodlá jeden rok informovat. Inspirativní pilotní projekt se potom odehrává v Jihoafrické republice, jejíž vrcholní politici navrhují zvýšit příjem pro všechny, kteří vydělávají méně, než je stanovený limit. Píše Markéta Minářová.

Hra o vakcínu: Co bude obsahovat? Bude, nebo nebude očkování povinné?

Postliberální diktatura.

Jeden filozof nabízí své postoje ke koronaviru. Podle jedné varianty tu máme nebezpečnou pandemii, ale vědci najdou protilátku a všichni budou zachráněni. Tomu říká happyendismus. Dle další skenovatelný nanočip ve vakcíně ukáže, kdo je a není pro společnost nebezpečný. Tomu říká lékařsko-vojenská diktatura. Můžeme si vybrat. Nebo ne?

Americké prezidentské volby: Dvě vítězství vysmívaného Bushe mladšího

George W. Bush promlouvá k Američanům z Oválné pracovny v Bílém domě.

George Bush mladší se navzdory chybám, nepopulárním epizodám a silné averzi k jeho osobě v Evropě, když byl v letech 2001 až 2009 prezidentem USA, těšil vysoké podpoře, což náhoda být nemohla. Do panteonu největších prezidentů se sice nedostane, ale historie ho bude hodnotit mnohem pozitivněji, než to před nějakými 15 lety vypadalo.

David Lancz 29.10.2020

Fórum

Americké prezidentské volby: Devadesátá léta a svěží vítr Bill Clinton

Bill Clinton v průběhu své druhé prezidentské kampaně v srpnu 1996.

Na začátku devadesátých let se americká hegemonie ve světě zdála nezpochybnitelná. Navzdory tomu museli vládnoucí republikáni po dlouhých letech vyklidit pozice. Voliči totiž slyšeli na mládí a dravost demokrata Billa Clintona.

David Lancz 24.10.2020

Vybrané komentáře