Jedinou cestou k udržení růstu je pro nás expanze na zahraniční trhy

Omar Koleilat, developer.

„Vybíráme z trhů, jež jsou blízko a s Českem podobné, mají pro nás logiku a můžeme aplikovat naše know-how. Nabízejí se okolní státy. Vstup na polský trh se zdál nejjednodušší. V Polsku jsou příležitosti velké. Uzavíráme tam zatím jednu transakci,“ říká v rozhovoru Omar Koleilat, šéf a spolumajitel developerské společnosti Crestyl.

Výstavba dukovanského bloku: Motanice, v níž se rozplývá odpovědnost

Po vyloučení Číňanů a Rusů ze soutěže o dostavbu dukovanského bloku s výkonem 1200 megawattů se zdá, že je šitá na míru Američanům. V první řadě je pak třeba napravit kompetence, aby ke každé odpovědnosti bylo přiřazeno i rozhodovací právo a nástroj nutný k jeho uskutečnění, aby nebylo na koho se vymlouvat. Píše František Hezoučký.

Šance přijetí na univerzity jsou velké. Neplatí to však pro všechny

Kvůli koronavirové situaci některé fakulty přijímací zkoušky, nebo jejich části, promíjejí, jiné na obsahu přijímaček nic nemění. Podrobnější informace lze dohledat na webových stránkách fakult, nebo ověřit na studijních odděleních vysokých škol.

Ruské formy násilí

Věta „všechny formy vlády jsou založeny na násilí“ anarchistické spisovatelky Emmy Goldmanové (1869–1940) se objevila v pražské ulici Milady Horákové, kterou bolševici nechali popravit. Navíc, když se desítky Rusů vydávají kvůli svému státnímu násilí spáchanému v Česku zpět domů. Skoro ve stopách Goldmanové narozené v ruském impériu.

Jak britský kněz narazil na citlivost pokrokových občanů a policii

Zatýkání pátera John Sherwooda.

Páter John Sherwood a jeho kolega při veřejném kázání v londýnské čtvrti Uxbridge hovořili o tom, že z britské společnosti mizí křesťanské hodnoty. Během kázání přijeli policisté, jež však prý jejich argumenty nepřesvědčily. Těm, kdo zažili diktaturu proletariátu, případ Sherwood připomíná časy, kdy státní moc pronásledovala kněze.

István Léko 12.5.2021

Nad tradičními příběhy o učiteli a žákovi se zřejmě smráká

Tokio, hlavní město Japonska.

Chce-li si někdo přečíst moderní román, jenž pojednává o otázkách výrazně se dotýkajících současného života, neudělá chybu, když sáhne po více než sto let starém románu Kokoro japonského spisovatele Sósekiho Nacumeho. Navíc jeho 56 kapitol působí, jako by je nožem odsekával zkušený pekař na noční šichtě, jak jsou téměř stejně dlouhé.

Nový systém uvolňování restriktivních opatření jde správným směrem

Turisté navštívili při rozvolnění Pražský hrad.

Lidem za novým systémem uvolňování patří dík, že jej vytvořili a prosadili. Je mnohem humánnější než předchozí strategie. Klíčové ale bude, zda politici unesou břímě zodpovědnosti své profese a s přihlédnutím k letošnímu volebnímu roku novou koncepci nepotopí dřív, než její pomocí dostaneme koronavirus na lopatky. Píše Josef Veselka.

Josef Veselka 12.5.2021