Využijeme koronavirovou krizi k nápravě klíčových státních institucí?

Koronavirová pandemie zasáhla životy mnoha lidí.

Po roce od vypuknutí pandemie je svět zasažen mnohem víc, než jsme čekali. A už vůbec si neumíme představit, co bychom dělali, nebýt zázračně rychlého vývoje vakcín, kterých je však stále obrovský nedostatek. Otázka zní: Kde vzít a nekrást? Každá krize je však i šancí. Imunolog Václav Hořejší nabízí devět poučení ze současné mizérie.

DEBATA Jana Macháčka: Pokus omezovat leteckou přepravu je populismus

Francouzský parlament v prvním čtení zakázal vnitrostátní leteckou přepravu, kam lze dojet rychlovlakem za dvě hodiny. Spolupracovník LN Jan Macháček se ptá: Má Evropa a zbytek světa následovat toto francouzské rozhodnutí? Jde o předzvěst dalšího omezování letecké dopravy všude na světě?

Je třeba začít řešit nedostatky vzdělávání na dálku

Školy by měly kvůli významné části výuky ve virtuálním prostoru začít brát rizika a kybernetické útoky vážně.

K policejní ochraně členky Rady ČT Hany Lipovské musel být vážný důvod

Příchod Hany Lipovské na jednání Rady ČT s policejní ochrankou zvedl dezinformační mediální kal. Policisté však výhrůžky vyhodnotili jako reálné a závažné, což dění okolo rady staví do jiného světla.

Jan Schneider 15.4.2021

Nový obraz Boženy Němcové: Možná plošší než komunistická ideologizace

Skutečný příběh? Aňa Geislerová coby Božena Němcová s Janem Helceletem v podání...

Série České televize Božena vyvolala nejednu kontroverzi. Zdaleka však nejde o první pokus zachytit život Němcové okem kamery. „Naše paní Božena Němcová“ už v jejím hledáčku nejednou stála. Její život se pokusili zachytit filmaři nejen u nás. V čem se liší komunistické filmové Němcové od Němcové současné a německé? Píše Petr Fischer.

V diskusi o jaderné energetice nelze opomíjet nepříjemná témata

jaderná energie

Účastníci online konference Institutu equilibrium o budoucnosti české energetiky ve svých projevech obhajovali středoevropský energetický skanzen namísto moderních směrů. A nikdo nepřipomněl nebezpečí jaderných zbraní jako důsledek šíření jaderné technologie ani studie o vlivu jaderných zařízení na dětskou leukemii. Píše Milan Smrž.

Milan Smrž 17.4.2021

Odkaz Otce Jálicse: Život má hlubší smysl, nezávislý i na smrti

Otec Ferenc Jálics (1927–2021)

Životní příběh jezuitského kněze Ference Jálicse (Franze Jalicse), který se narodil 16. listopadu 1927 v Budapešti, kde letos 13. února zemřel, by šlo označit za hollywoodský, přestože byl tichého rozjímání. Jeho vztah se současným papežem Františkek pak byl důvodem, proč o jeho smrti informovala téměř všechna významná světová média.

Fórum

Videohry se jako literatura a film postupně stávají součástí výuky

Videohra Assassin’s Creed: Odyssey

Část odrostlejší populace, jejíž vzdělání je založené na čtení knih, považuje čas u monitorů za zmarněný. Jiná část používá technologie k předávání znalostí. Z málokteré encyklopedie se žáci dozvědí o starověkém Řecku tolik jako ze hry Assassin’s Creed: Odyssey.

Vybrané komentáře