Zájem o povolání učitele se zřejmě bude zvyšovat. A to i u nepedagogů

Jan Koucký, ředitel Střediska vzdělávací politiky na Pedagogické fakultě UK.

„Absolventi pedagogických fakult a učitelských nebo pedagogických programů na jiných fakultách vysokých škol v Česku nastupují do pozice pedagoga ve zcela běžné míře, obvyklé ve většině rozvinutých, otevřených a demokratických zemí Evropy,“ říká v rozhovoru Jan Koucký, ředitel Střediska vzdělávací politiky na Pedagogické fakultě UK.

Využijeme koronavirovou krizi k nápravě klíčových státních institucí?

Po roce od vypuknutí pandemie je svět zasažen mnohem víc, než jsme čekali. A už vůbec si neumíme představit, co bychom dělali, nebýt zázračně rychlého vývoje vakcín, kterých je však stále obrovský nedostatek. Otázka zní: Kde vzít a nekrást? Každá krize je však i šancí. Imunolog Václav Hořejší nabízí devět poučení ze současné mizérie.

Nový obraz Boženy Němcové: Možná plošší než komunistická ideologizace

Série České televize Božena vyvolala nejednu kontroverzi. Zdaleka však nejde o první pokus zachytit život Němcové okem kamery. „Naše paní Božena Němcová“ už v jejím hledáčku nejednou stála. Její život se pokusili zachytit filmaři nejen u nás. V čem se liší komunistické filmové Němcové od Němcové současné a německé? Píše Petr Fischer.

V diskusi o jaderné energetice nelze opomíjet nepříjemná témata

Účastníci online konference Institutu equilibrium o budoucnosti české energetiky ve svých projevech obhajovali středoevropský energetický skanzen namísto moderních směrů.

Milan Smrž 17.4.2021

Osobní zkušenost s očkováním: Perfektní práce v nebezpečném prostředí

Vakcinace ruským Sputnikem v Maďarsku.

Boj s pandemii je totéž jako světová válka, možná horší. A jako ve všech válkách největší tíhu nesou a největší oběti přinášejí vojáci v první linii. Václav Makrlík je na základě průběhu vakcinace v očkovacím centru písecké nemocnice přesvědčen, že několik tisíc zdravotníků udělalo a dělá nesmírně moc pro celý desetimilionový národ.

Napříč žánry a generacemi

Portrét nedávno zesnulé zpěvačky Hany Hegerové (1931–2021) v pražských...

V pražských Hlubočepích můžete zažít kulturní šok – na legální ploše pro graffiti je portrét nedávno zesnulé Hany Hegerové vyvedený technikou, primárně spojenou s hiphopovým prostředím. Bylo by přehnané říkat, že Hanu Hegerovou přijala hiphopová komunita za svou, je ale hezké, když někdy ve jménu úcty zakopeme stylové válečné sekery.

Ondřej Bezr 19.4.2021

Pandemie neodstranila strukturální problémy českého pracovního trhu

Ilustrační snímek.

Česko se sice už více než rok potýká s koronavirovým útlumem, ale na nezaměstnanosti se to zatím neprojevuje. Řada firem v Česku usilovně shání zaměstnance. V nabídce jsou desetitisícové náborové příspěvky, nadstandardní platy, týden dovolené navíc i další výhody. Nic na tom nezmění ani skončení Antiviru a dalších vládních programů.