DEBATA Jana Macháčka: Úplné uzavření továren je ekonomická sebevražda

Hospodářský růst.

Ekonomové se neshodnou, zda by se továrny měly na několik týdnů odstavit. Leckdo to redukuje na debatu levice, jež má blízko k odborům, a pravice, jež má blíže k průmyslovým a zaměstnavatelským svazům. Spolupracovník LN Jan Macháček se předních českých ekonomů, pedagogů a analytiků ptá: Měly by být továrny na několik týdnů uzavřeny?

Protikoronavirová opatření dopadají různou měrou na obě pohlaví

„Může být užitečné začít si samotu více hýčkat a učit se být se sebou, aby to bylo člověku příjemné. Třeba se věnovat koníčkům, jež naplňují a vyžadují soustředění. To v současnosti můžeme dost ztrácet tím, jak jsme neustále ve spojení se světem.“ říká v rozhovoru Eva Kozáková, psycholožka a spoluzakladatelka projektu Dělám, co můžu.

Život jako cesta s podstatnou zastávkou v Římě

U některých románů je od první věty cítit autorská ambice mít všechno podstatné předem promyšlené a rozfázované. Jiné jsou přitažlivé spíše tím, že spisovatelé nechávají text a život v něm plynout, a nevědí dopředu, kam se vše vyvine. Román italského spisovatele Gianfranca Calligaricha Poslední léto ve městě patří do druhé skupiny.

Jak si vybrat spořicí účet, který úspory alespoň trochu zhodnotí

Češi mají v bankách tři biliony korun – téměř 700 tisíc na jednu domácnost. Za své úložky ale téměř nic nedostanou. Navzdory tomu spořicí účty zůstávají pro Čechy základní volbou, kam s úsporami.

Roman Šitner 3.3.2021

Když má docent méně než pokladní v supermarketu

Jak funguje systém odměňování vědeckých pracovníků v Česku a jak v zemích, jež...

Vysokoškolští pedagogové na pražské filozofické fakultě mají platy o dost nižší než učitelé základních, středních i vyšších odborných škol. Tento absurdní a nedůstojný stav, který je výsledkem řady faktorů, většinou trpně snášejí, protože svou prací opravdu žijí. Jsou nad věcí a finančně se protloukají, jak se dá. Píše Jiří Rejzek.

Jiří Rejzek 5.3.2021

Viktor Orbán: Samizdat č. 6. Ať žije evropská demokratická pravice!

Evropský parlament, Štrasburg Wikimedia Commons

Evropská lidová strana, politická skupina v Evropském parlamentu, se stala přívěškem levice, proto se maďarský Fidesz rozhodl z ní vystoupit. Nyní musíme vytvořit evropskou demokratickou pravici, jež poskytne útočiště evropským občanům, kteří brání křesťanství a suverenitu národů. Píše Viktor Orbán. Článek zveřejňujeme v angličtině.

Viktor Orbán 5.3.2021

Je třeba začít vymáhat dodržování opatření včetně pokutování lidí

Policie kvůli zakázanému pohybu mezi okresy kontroluje řidiče na sjezdu z...

Obecně v právu platí, že pokud ho lidé mají dodržovat, buď musí odpovídat jejich vnitřní představě o fungování společnosti (například se nesmějí navzájem vraždit), nebo být vymáháno a jeho nedodržování adekvátně trestáno. Dostane-li člověk za jeden den za nenošení roušky tři pokuty v řádu tisícikorun, jistě si to propříště rozmyslí.

István Léko 5.3.2021

Fórum

Skutečně české zájmy hájící pozice: Vakcína nemá ideologii

Zdravotnice očkuje klientku v očkovacím centru ve sportovní hale v Říčanech u...

Prezident Miloš Zeman, premiér Andrej Babiš a předseda Senátu Miloš Vystrčil se vyjádřili k pandemii. Mírný prognostický optimismus v mezích zákona je vedl k projevení naděje spočívající ve vakcinaci. Zdá se, že kritická covidová nálož převážila nad ideologickou.

Jan Schneider 2.3.2021

Vybrané komentáře