Muži mají slabší a méně dokonalý imunitní systém, než tomu je u žen

Praha, 10.09.20 COVID-19, Václavské náměstí, odběrové místo

Muži sice vykazují vyšší riziko těžkého průběhu onemocnění covid-19 či úmrtí než ženy, ale hygienicko-epidemiologická opatření a zdravý životní styl, jejž pozitivně ovlivňují rizikové – většinou civilizační – faktory, platí pro obě pohlaví stejně. Za odolnějším imunitním systémem žen je lepší genetická výbava, a zejména chromozom X.

Dopady kosmických těles výrazně přispěly i ke vzniku pozemského života

Do oblasti poloostrova Yucatanu v Mexickém zálivu, kam před 66 miliony let dopadlo vesmírné těleso o hmotnosti několika bilionů tun, jež vyhubilo dinosaury, se už po několika dnech vrátil život. Okolnosti katastrofy poodhalují tajemství vzniku života na Zemi a naznačují i nové možnosti jeho existence ve vesmíru. Píše Jaroslav Petr.

Jaroslav Petr 21.11.2020

Výroční zpráva BIS za rok 2019: Oproti minulosti nic podstatně nového

Pokud jde o obsah výroční zprávy o činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) v roce 2019, Jana Schneidera těší, že dostaly přednost ekonomické zájmy státu – konkurenceschopnost a kybernetická a energetická bezpečnost. Postrádá však potravinovou a farmaceutickou bezpečnost (soběstačnost).

Jan Schneider 20.11.2020

Deset opatření k potlačení islámského terorismu v Evropě

Spoluviníky krize ve Francii nejsou jen spolupachatelé násilných činů muslimů, ale nepřímo také politici, média, akademici a voliči. Pokud francouzská i západoevropská populace bude volit proimigrační strany změna k lepšímu nenastane.

Robert Troška 20.11.2020

Na české zastupitelské úřady útočí ruští a čínští hackeři

Ilustrační snímek

Hackeři měli na konci roku 2018 „nabourat“ úřad Stálého zastoupení České republiky v Bruselu. Kybernetické útoky státních aktérů se nevyhnuly ani českým zastupitelským úřadům v zahraničí. V hledáčku hackerů se loni ocitla i globální antivirová firma Avast z Česka. Jak se ukázalo, za útokem stáli hackeři napojení na režim v Pekingu.

Martin Shabu 23.11.2020

Platby penězi v hotovosti: Zločin, iluze, nebo základní lidské právo?

Internet a kyberkriminalita.

Naše „elektronická stopa“ se stává realitou. Vedle mobilního telefonu ji zanechává také platební karta – z údajů o transakcích lze zpětně zjistit nejen to, za co kdo platil, ale i kdy a kde ji použil. U hotovostních plateb to možné není. Je třeba si uvědomit možnosti bezhotovostních plateb a dopady na soukromí. Píše Miroslav Uřičař.

Temná předpověď nejbližší budoucnosti Země aneb Jak zpomalit vývoj

David Attenborough, Život na naší planetě

Navrátit Zemi divočinu, a tím odvrátit její konec. Zcela jasné poselství, ale nesnadné provedení. Svou zpovědí v dokumentárním filmu Život na naší planetě chce britský přírodovědec a dokumentarista David Attenborough motivovat lidi, aby se stali součástí přírody, obnovili biodiverzitu a nastolili udržitelnost. Píše Darja Thomasová.

Fórum

Koronavirová pandemie má významný negativní dopad na ziskovost bank

Tomáš Spurný, šéf Moneta Money Bank, který je jedním z nejlépe placených...

„Pokud nebudeme schopní nalézt řešení, doporučíme klientům iniciovat osobní insolvenci, protože to je jediná cesta, jak se z dluhové pasti dostat. To je nepříjemné a nese mnoho důsledků. Ale v některých případech to bude jediné řešení,“ říká v rozhovoru Tomáš Spurný, šéf Moneta Money Bank.

Vybrané komentáře